Więźba dachowa - ceny, porady, cenne informacje

Więźba dachowa stanowi konstrukcje nośną każdego dachu skośnego. To na krokwiach więźby dachowej spoczywa pokrycie dachowe (blachodachówka lub dachówka ceramiczna / cementowa), izolacja termiczna oraz hydroizolacja. Więźba dachowa odpowiada także za nadanie odpowiedniego kształtu dachu. Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto wiedzieć ile kosztuje więźba dachowa oraz jakie drewno konstrukcyjne do jej budowy użyć? Jakie są jej rodzaje, a także jak dokonać właściwego wyboru?

Chcesz obliczyć, ile będzie Cię kosztowało wykonanie całego dachu lub samej więźby? Oblicz na kalkulatorze dachu.

Charakterystyka i rodzaje więźb dachowych

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się więźby z drewna. Są to konstrukcje, które wytrzymają w dobrym stanie przez kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt lat. Możemy podzielić je na cztery rodzaje (podział ze względu na kształt szkieletu):

  • Więźba krokwiowa – najprostsza i najczęściej stosowana konstrukcja. Możemy ją stosować w sytuacji, gdy rozpiętość ścian zewnętrznych nie przekracza 6 m, a kąt nachylenia połaci dachowej wynosi od 40 do 60o.. Najważniejszym elementem nośnym są tu dwie krokwie połączone w kalenicy. Warto pamiętać, że tego typu więźba dachowa musi posiadać stabilne połączenia krokwi do murłat oraz murłat do konstrukcji budynku. Jest to ważne ze względu na stabilność całego dachu.
  • Więźba jętkowa – stosowana w sytuacjach, gdy rozpiętość ścian zewnętrznych przekracza 6 m. Jest wygodną alternatywą dla więźby krokwiowej, która zastosowana na dużym budynku byłaby dość droga. W tego typu więźbie stosuje się tzw. jętki, czyli poziome belki montowane w połowie wysokości krokwi. Dzięki zastosowaniu jętek zwiększamy stabilność więźby i sprawiamy, że może być bezpiecznie budowana na większych budynkach.
  • Więźba płatwiowo kleszczowa – stosowana w sytuacji, gdy rozpiętość dachu nie przekracza 12 m. Tego typu więźba dachowa opiera się na murłatach oraz dodatkowych płetwiach pośrednich. Poziome płetwie znajdują się w połowie długości krokwi zwiększając ich stabilność oraz sztywność. Cała więźba dachowa zostaje dodatkowo wzmocniona poprzez kleszcze biegnące poziomo pomiędzy płetwiami. Warto zaznaczyć, że jest to jedna z najstabilniejszych więźb, które możemy zastosować w domach jednorodzinnych. Niestety dodatkowe słupy podporowe, płetwie i kleszcze sprawiają, że cena więźby dachowej staje się nieco wyższa.
  • Więźba z wiązarów kratowych – to stosunkowo nowa konstrukcja stosowana na dachach o większych rozmiarach (zazwyczaj jest to więźba dachowa prefabrykowana). Składa się z cieńszych elementów niż więźby tradycyjne i charakteryzuje się bardzo dużą sztywnością. Wiązar kratowy składa się z pasa dolnego oraz z pasów górnych. Pomiędzy nimi znajdują się drewniane słupki, które montuje się pionowo bądź ukośnie. Warto zaznaczyć, że słupki dzielą powierzchnie pomiędzy więzarami na trójkąty (jest to cecha charakterystyczna tego typu szkieletów). W miejscu oparcia więźby montuje się dodatkowe wzmocnienia, które poprawiają sztywność. Pamiętajmy też, że takie rodzaje więźb dachowych składają się z wielu małych elementów, których ręczne wykonanie byłoby bardzo pracochłonne. Dlatego więźba z więzarów kratowych jest przeważnie prefabrykowana i przyjeżdża na miejsce budowy w gotowych elementach. Dzięki temu jesteśmy w stanie oszczędzić dużo czasu, a także pieniędzy.

Więźba prefabrykowana, a więźba tradycyjna

Każda więźba dachowa może być wykonana przez cieśli na placu budowy, bądź przygotowana w fabryce. Oba te rozwiązania cieszą się dużą popularnością i niosą ze sobą liczne wady oraz zalety.

Materiał na więźby tradycyjne pozyskujemy z tartaków bądź od wyspecjalizowanych firm. Elementy są docinane i dopasowywane na miejscu, co może być dość czasochłonne. W sposób tradycyjny najczęściej powstają proste więźby krokwiowe i jętkowe, które nie zawierają zbyt wielu elementów. Czas wykonania tego typu więźby zależy od jej rozpiętości, specyfiki projektowej oraz od ekipy cieplarskiej. Najistotniejszym atutem tego rozwiązania może być dość konkurencyjna cena.

Więźba prefabrykowana niemal w każdym przypadku będzie nieco droższa. Jednak charakteryzuje się dużą szybkością montażu. Gotowe elementy są przywiezione na plac budowy (zazwyczaj za transport odpowiada sprzedający). Największą popularnością cieszy się prefabrykowana więźba dachowa z wiązarów kratowych. Jej przygotowanie na placu budowy zajęłoby wiele tygodni i mogłoby pochłonąć dość wysokie koszty inwestycyjne. Tymczasem gotowe, prefabrykowane elementy są dostępne niemal od ręki. Każda belka zostaje zaimpregnowana metodą ciśnieniową i posiada bardzo gładką powierzchnie.

Producenci podkreślają, że żywotność prefabrykatów jest bardzo wysoka. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla inwestorów, którzy chcą oszczędzić czas. Na wykonanie elementów prefabrykowanych trzeba czekać do dwóch tygodni, a ich montaż nie powinien przekroczyć trzech dni.

Chcąc obliczyć, ile kosztuje więźba dachowa z prefabrykatów, musimy uwzględnić także możliwość wystąpienia wydatków dodatkowych. Pamiętajmy, że większe więzary nie nadają się do ręcznego zamontowania. Musimy montować je przy użyciu dźwigu, co może zadecydować o znacznym zwiększeniu kosztów inwestycyjnych.

Jakie drewno na więźbę dachową?

W Polsce najczęściej wykorzystuje się drewna iglaste takie jak sosna, jodła i świerk. Znacznie rzadszym rozwiązaniem jest modrzew oraz dąb (głownie przez aspekt finansowy). Świerk jest odporny na zmienne warunki pogodowe i nie zawiera tak wielu sęków jak sosna, jednak może sprawić trudności podczas impregnacji. Jest bardzo podobny do jodły, ale charakteryzuje się większą zawartością żywic i większą żywotnością. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, bowiem w niektórych tartakach zdarza się, że drewno jodłowe jest sprzedawane, jako drewno sosnowe. Oba gatunki najłatwiej odróżnić po wadze. Wysuszona jodła jest znacznie lżejsza niż jej sosnowe i świerkowe odpowiedniki.

Czasem zdarza się także, że do produkcji więźby dachowej wykorzystuje się modrzew oraz dąb. Są to dwa najodporniejsze gatunki drewna rodzimego, które świetnie radzą sobie w różnych warunkach pogodowych i gwarantują wysoką odporność na obciążenia. Są także odporne na pleśń oraz na ataki szkodników. Jedynym istotnym mankamentem jest ich wysoka cena.

Przed wyborem drewna warto skonsultować się z wykonawcą więźby. Fachowiec będzie posiadał odpowiednią wiedzę na temat drewna i pomoże nam dopasować produkt do charakterystyki szkieletu dachowego. Zwróćmy jedynie uwagę na fakt, że klasa drewna nie może być niższa niż przewidziana w projekcie budowlanym. Niestety w większości tartaków nie stosuje się precyzyjnych pomiarów, a drewno zostaje posortowane „na oko”. Z reguły jest też niedosuszone, dlatego warto kupić je odpowiednio wcześniej i wysuszyć na własnej posesji. Optymalna wilgotność drewna na więźbę dachową wynosi od 15 do 20 %. Zbyt duży poziom wilgoci może wywołać późniejsze wypaczenie drewna, a co za tym idzie, zmniejszenie wytrzymałości całej więźby. Dlatego podczas zakupu drewna cena powinna odgrywać rolę drugorzędną.

Ile kosztuje więźba dachowa?

Różnice w kosztach budowy więźby mogą być dość zróżnicowane. W przypadku więźby tradycyjnej musimy zsumować cenę materiału oraz robocizny. Za 1m3 zaimpregnowanego, wysuszonego drewna jodłowego zapłacimy ok. 600 zł. Z kolei drewno świerkowe i sosnowe będzie wydatkiem rzędu 700 do 900 zł. Koszt zakupu dobrego jakościowo, zaimpregnowanego drewna modrzewiowego z pewnością przekroczy kwotę 900 zł. Chcąc obliczyć ile kosztuje więźba dachowa musimy wziąć także pod uwagę cenę robocizny. Najniższa stawka cieśli przy montażu dachu dwuspadowego to 15 zł/m2. Przy większej liczbie skosów i bardziej skomplikowanym kształcie dachu cena wzrasta do ok. 30 zł/m2. Stawki najdroższych i najbardziej doświadczonych ekip sięgają do 50 zł/m2.

Pamiętaj, że przed wyborem wykonawcy powinieneś porównać propozycje przynajmniej od kilku firm. Pozwoli Ci to na zorientowanie się w cenach na lokalnym rynku, podjęcie negocjacji cenowych i wybór najlepszej oferty. Jeżeli jednak nie masz czasu, żeby obdzwaniać wiele firm, konsultować terminy i zakres prac - mamy dla Ciebie prostsze rozwiązanie. Skorzystaj z bezpłatnej usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełnisz jeden formularz, potwierdzasz szczegóły i spokojnie czekasz na oferty od sprawdzonych firm budowlanych. Sam decydujesz, czy i z której z przedstawionych ofert skorzystać.

Powszechnie przyjmuje się, że więźba prefabrykowana jest znacznie droższa, jednak nie koniecznie musi to być prawda. Cena prefabrykowanego drewna osiąga 1 100 -1 400 zł/m3. Jednak podczas budowy więźby z prefabrykatów wykorzystujemy ok. 30 % mniej drewna niż w przypadku więźby tworzonej w sposób tradycyjny. Mniejsze zużycie materiału przekłada się na zmniejszenie kosztów. Montaż prefabrykatów może być wliczony w cenę zakupu, bądź kosztować ok. 25 zł/m2. Zaznaczmy w tym miejscu, że prace powinna wykonać wyspecjalizowana ekipa. Montaż więźby prefabrykowanej na własną rękę będzie się wiązał z utratą gwarancji.

Którą więźbę wybrać?

Wybór odpowiedniej więźby dachowej może wydawać się dość trudny. Trzeba zwrócić uwagę na typ szkieletu, sposób montażu, a także na specyfikę zastosowanego drewna. Jednak najważniejsze jest, by stosować się do wytycznych zawartych w projekcie budowlanym. Znajdziemy w nim wszystkie najważniejsze specyfikacje dotyczące więźby. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zasięgnijmy jeszcze opinii kilku cieśli, którzy pomogą nam dokonać najlepszego wyboru. Zwróćmy jedynie uwagę na to, że cena inwestycji gra drugorzędną rolę. Znacznie ważniejsza będzie wytrzymałość więźby i stopień jej zabezpieczenia przed działaniem zmiennych warunków pogodowych.

Więźba dachowa - co musisz wiedzieć przeb budową dachu?

dachu i służy jako podłoże pod poszycie, pokrycia dachowe oraz termoizolację. Dachowa więźba powinna zostać przewidziana na etapie projektowania budynku. Jej kształt, rozmiary oraz masa poszczególnych elementów mogą wpłynąć na koszty całej inwestycji.

Najprostsza dachowa więźba to ta przygotowana na dachy dwuspadowe. Drewniane więźby na dach wielospadowy posiadają bardziej skomplikowaną konstrukcję. Trudniej będzie też ułożyć ocieplenie poddasza, rozciągnąć instalacje elektryczne oraz ułożyć pokrycie dachowe.

Warto także wspomnieć, iż więźba dachowa może przybierać różne kształty elementów konstrukcyjnych. W oparciu o ten parametr wyróżniamy.

Krokwiowa więźba dachowa – należy do najprostszych i najchętniej wybieranych. Może być zastosowana w przypadku, gdy rozpiętość ścian zewnętrznych nie przekracza 6 m. Tego rodzaju dachowa więźba będzie idealna do wykonania dalszych prac, takich jak ocieplenie poddasza.

Jętkowa więźba dachowa – wykorzystywana w przypadku, gdy rozpiętość ścian zewnętrznych przekracza 6 m. Nadaje się pod niemal wszystkie pokrycia dachowe. Więźba jętkowa nie przysparza większych problemów z wykończeniem poddasza (np. instalacje elektryczne, ocieplenie poddasza po skosach).

Płetwiowo kratowa więźba dachowa – stosowana w przypadku, gdy rozpiętość dachu nie przekracza 12 m. Zawiera szereg dodatkowych elementów podporowych (płetwie, słupy podporowe oraz kleszcze), które zwiększają jej wytrzymałość. Niestety tego rodzaju dachowa więźba może być dość kosztowna.

Więźba z wiezarów kratowych – przeważnie składa się z elementów prefabrykowanych. Znajduje zastosowanie na większych budynkach. Nadaje się pod wszystkie pokrycia dachowe, a jej montaż może przebiegać w bardzo szybkim tempie (głównie przez brak konieczności docinania elementów).

Jeśli interesuje Cię budowa dachu, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak powinna wyglądać dachowa więźba, w jaki sposób rozprowadzić instalacje elektryczne, wykonać szczelne ocieplenie poddasza, a także wybrać pokrycia dachowe. W niniejszym dziale odnajdziesz też wskazówki dotyczące kosztów inwestycyjnych. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.