Więźba dachowa

Więźba to innymi słowy drewniany szkielet dachu, stanowiący rodzaj stelaża. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń pokrycia dachowego, a także oddziałujących na dach zjawisk atmosferycznych (np. zalegającego śniegu). Więźba dachowa przeważnie powstaje z zaimpregnowanego drewna rodzimego. Jej najważniejszymi elementami jest kontrłata, krokiew, płatew, kleszcze, więzar, słup, wieniec oraz zastrzał.

Trwała więźba na dach domów jednorodzinnych

Zapoznaj się z informacjami na temat więźba dachowa. Nasze sprawdzone porady związane z więźba dachowa pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Dach płatwiowo-kleszczowy - jak wygląda, gdzie się go stosuje, jaka jest cena?

Dach płatwiowo-kleszczowy - jak wygląda, gdzie się go stosuje, jaka jest cena?

Rodzaj więźby dachowej wpływa na specyfikę i walory wizualne całego budynku. Jego kształt i parametry techniczne powinny być określone w projekcie budowlanym. Jednym z ciekawych rozwiązań jest dach płatwiowo kleszczowy. Poniżej podpowiemy, jak wygląda i w jakich sytuacjach można go zastosować.
, 27 czerwca 2017

Gont bitumiczny - cena, zastosowanie, co warto wiedzieć?

Gont bitumiczny - cena, zastosowanie, co warto wiedzieć?

Gont bitumiczny nie ma najlepszej prasy. Jest to spowodowane tym, że dawniej był synonimem oszczędności w wykonywaniu pokryć dachowych, co nie szło w parze z jakością wykonania. Jednak obecnie ze względu na nowocześniejszą technologię wykonania gonty bitumiczne mogą być nie tylko estetycznym pokryciem dachu, ale również trwałym i praktycznym. Pokrycia dachowe z gontu są lekkie, a koszty ich wykonania są niewielkie w porównaniu z innymi materiałami. Jakie są cechy, zastosowanie oraz cena gontów? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
, 1 czerwca 2017

Pokrycia dachowe - ceny i rodzaje

Pokrycia dachowe - ceny i rodzaje

Wyróżniamy wiele metod na pokrycie dachów. Pokrycia dachowe wykonywane są obecnie z bardzo różnych materiałów. Nadal jednak pewne materiały stosowane są częściej, a inne rzadziej. Czym pokryć dach? Jakie są rodzaje pokryć dachowych? Jakie są ceny poszczególnych rozwiązań? Przeczytaj i sprawdź, czy najczęściej wykorzystywane pokrycia dachowe są rzeczywiście najlepsze.
, 4 kwietnia 2017

Zielone dachy, czyli jak założyć ogród na dachu?

Zielone dachy, czyli jak założyć ogród na dachu?

Zielone dachy stają się coraz bardziej popularne w Europie i na świecie. Moda na zakładanie ogrodów na dachu nie dotarła jeszcze do Polski. Zielone dachy są u nas rzadko spotykane, jednak z pewnością ta sytuacja za kilka lat ulegnie zmianie. Liczba mieszkańców wielkich miast nieustannie rośnie, tak więc zielone dachy będą coraz częściej wykorzystywaną technologią, która w stresującym życiu w mieście przybliża człowieka do natury. Na czym polega technologia zielonych dachów? Dlaczego warto zakładać zielone dachy? Sprawdzamy, jak założyć ogród na dachu.
, 23 kwietnia 2017

Koszt budowy dachu dwuspadowego

Koszt budowy dachu dwuspadowego

Zwieńczeniem konstrukcji każdego budynku jest konstrukcja dachu. Dopiero po jego ukończeniu uzyskuje się tzw. stan surowy zamknięty, który jest jednym z najważniejszych kamieni milowych każdej inwestycji budowlanej. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kosztom związanymi z jego wznoszeniem na przykładzie dachu dwuspadowego o powierzchni 120 m2. W ramach prac uwzględnimy kompleksowy koszt dachu - koszt więźby dachowej, pokrycia, poszycia oraz montażu w jego płaszczyźnie okien dachowych, rynien PCV, jak również ocieplenie.
, 26 kwietnia 2017

Kalenica, kosz dachowy, okap czy połać – jakie są główne elementy dachu?

Kalenica, kosz dachowy, okap czy połać – jakie są główne elementy dachu?

Konstrukcja dachu jest projektowana razem z innymi elementami domu. Ze względu na ważną rolę jaką spełnia dach nie może być mowy o pomyłkach. Projektant przy wyborze konstrukcji rozważa najważniejsze czynniki, czyli obciążenia zmienne i stałe. Każdy element konstrukcyjny dachu spełnia swoją ważną rolę. Niektóre przenoszą obciążenia, inne usztywniają. Niektóre części dachu są charakterystyczne tylko dla niektórych typów, czyli stosuje się je przy pewnej rozpiętości lub przy dachach stromych. W przypadku konstrukcji dachu wszystko ma znaczenie, poczynając od projektu, przez zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, na wykonawstwie kończąc.
, 13 grudnia 2016

Świetliki dachowe - wygoda dla każdego

Świetliki dachowe - wygoda dla każdego

Naturalne światło dzienne wpływa na zachowanie komfortu i bezpieczeństwa użytkowania wszystkich pomieszczeń. Niegdyś światło było wprowadzane do wnętrz jedynie przez okna. Jednak współczesne technologie dają nam znacznie szersze możliwości. W ofertach sprzedaży pojawiły się świetliki dachowe, które uzupełniają tradycyjne przeszklenia i sprawiają, że pomieszczenia mogą być równomiernie doświetlone. Poniżej przyjrzymy się produktom renomowanej firmy Ermont.
, 1 lutego 2017

Papa termozgrzewalna - cena, zastosowanie, wskazówki przy wyborze i układaniu

Papa termozgrzewalna - cena, zastosowanie, wskazówki przy wyborze i układaniu

Papy zgrzewalne tradycyjne mocowane na tak zwany lepik, są szeroko stosowane w budownictwie. Jednak w wyniku ciągłego rozwoju technologicznego powstały materiały o lepszych parametrach i własnościach. Papa termozgrzewalna to materiał hydroizolacyjny który jest coraz częściej wykorzystywany i stopniowo wypiera tradycyjne papy dachowe. Jakie zastosowanie ma papa termozgrzewalna, jaka jest jej cena i czy stosowanie jej jest korzystne? Poszerzmy swoją wiedzę na temat możliwości zastosowania papy termozgrzewalnej we współczesnym budownictwie.
, 6 maja 2017

Klasy drewna konstrukcyjnego – jakie drewno wybrać?

Klasy drewna konstrukcyjnego – jakie drewno wybrać?

Drewno jest wszechstronnym materiałem. W zależności od obróbki tego naturalnego surowca można uzyskać wysokiej klasy drewno konstrukcyjne. Niezależnie czy będą to tylko listwy, belki czy do postawienia jest szkielet budynku, drewno budowlane musi spełniać szereg kryteriów by na takie miano zasłużyć. Jakie cechy powinno posiadać drewno konstrukcyjne i jakie normy spełniać? Poznaj klasy drewna konstrukcyjnego i jego najpopularniejsze zastosowania.
, 22 września 2016

Dachówkę ceramiczną którego producenta wybrać?

Dachówkę ceramiczną którego producenta wybrać?

Wybór dachówki ceramicznej nie jest zadaniem łatwym. Producenci oferują szereg kształtów, kolorów i różne rodzaje wykończenia, które niezaznajomionego z tematem inwestora mogą przyprawić o zawrót głowy. Postaramy się wskazać cechy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę oraz przybliżymy ofertę wiodących producentów dostępną na rynku. Zobacz, co warto położyć na Twojej więźbie dachowej.
, 28 kwietnia 2016

Jaka papa na dach? Porady eksperta

Jaka papa na dach? Porady eksperta

Od dziesiątek lat wykorzystujemy papę na pokrycia dachowe. To dość ekonomiczny, trwały i łatwy w montażu materiał, cieszący się stałą popularnością wśród inwestorów. W ofertach handlowych powstają coraz to nowsze, wzbogacane rodzaje pap, które można dobrać do każdego typu dachu. Z pewnością warto wiedzieć jakie są właściwości tego materiału, na jakim podłożu można je stosować i jak dobrać papę do specyfiki konstrukcji dachowej.
, 22 kwietnia 2016

Lukarny czy okna dachowe? Porównaj koszty i funkcjonalność

Lukarny czy okna dachowe? Porównaj koszty i funkcjonalność

Poddasze możemy doświetlić na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to budowa lukarn i montaż okien dachowych (połaciowych). Oba rozwiązania cieszą się dużą popularnością i wpływają na wygląd całej bryły budynku. Z pewnością warto określić ich funkcjonalność i dokonać analizy kosztów. Dzięki temu będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie – które rozwiązanie lepiej sprawdzi się na naszym domu - lukarny oczy okna dachowe?
, 22 kwietnia 2016

Więźba dachowa - ceny, porady, cenne informacje

Więźba dachowa - ceny, porady, cenne informacje

Więźba dachowa stanowi konstrukcje nośną każdego dachu skośnego. To na krokwiach więźby dachowej spoczywa pokrycie dachowe (blachodachówka lub dachówka ceramiczna / cementowa), izolacja termiczna oraz hydroizolacja. Więźba dachowa odpowiada także za nadanie odpowiedniego kształtu dachu. Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto wiedzieć ile kosztuje więźba dachowa oraz jakie drewno konstrukcyjne do jej budowy użyć? Jakie są jej rodzaje, a także jak dokonać właściwego wyboru?
, 28 kwietnia 2016

Dachówka cementowa – wady i zalety w porównaniu do dachówki ceramicznej i blachodachówki

Dachówka cementowa – wady i zalety w porównaniu do dachówki ceramicznej i blachodachówki

Decydując się na wybór pokrycia dachowego musimy wziąć pod uwagę szereg czynników. Istotny jest przecież nie tylko wygląd dachu, ale również jego wytrzymałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Dziś przyjrzymy się pod tym kątem dachówce cementowej i wskażemy czym różni się od dachówki ceramicznej i blachodachówki. Zacznijmy od zdefiniowania czym są dachówki cementowe.
, 18 kwietnia 2016

Jaki jest najlepszy kąt nachylenia dachu?

Jaki jest najlepszy kąt nachylenia dachu?

Przy projektowaniu domów ważnym zagadnieniem jest kąt nachylenia dachu. Od niego w dużej mierze zależy wybór pokrycia dachowego oraz możliwość montażu okien dachowych. Kształt dachu wpływa także na estetykę budynku, ale przede wszystkim ma znaczenie przy odprowadzaniu wody deszczowej i śniegu.
, 1 maja 2016

Gont czy dach ze strzechy – dobre pokrycia dachowe

Gont czy dach ze strzechy – dobre pokrycia dachowe

Jeszcze kilkanaście lat temu pokrycie dachu gontem kojarzyło się ze starymi, wiejskimi zabudowaniami. Nowoczesne dachy pokryte były dachówką ceramiczną, blachodachówką, czy blachą trapezową. Jednak dziś alternatywne pokrycia dachowe cieszą się coraz większą popularnością. Dobrze ułożony gont bitumiczny czy trzcina są nie tylko efektownym, ale także trwałym rozwiązaniem. Warto o nich pomyśleć w przypadku, gdy planujemy budowę niestandardowych, stylowych zabudowań.
, 25 sierpnia 2016

Ile kosztuje dach czterospadowy?

Ile kosztuje dach czterospadowy?

Dach czterospadowy jest popularnym zwieńczeniem domów jednorodzinnych. Jego wygląd pasuje zarówno do budynków nowoczesnych jak i tradycyjnych. Dobrze zaprojektowany i odpowiednio wykonany zapewni wysoki komfort użytkowania poddasza oraz atrakcyjny wygląd domu. Zobaczmy więc, ile kosztuje dach czterospadowy - od wykonania więźby dachowej aż po elementy wykończeniowe, jak rynny, czy okna dachowe.
, 21 grudnia 2016

Porównanie kosztów dachów – dach wielospadowy, czterospadowy czy dwuspadowy?

Porównanie kosztów dachów – dach wielospadowy, czterospadowy czy dwuspadowy?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Jego kształt może wpłynąć na koszty całej budowy. W domach jednorodzinnych najczęściej tworzymy dachy dwuspadowe, czterospadowe oraz dachy wielospadowe. Każde z tych rozwiązań charakteryzuje się odmiennymi właściwościami więźby dachowej oraz kosztami wykonania. Przed wyborem konkretnego kształtu dachu warto określić orientacyjne ceny i zapoznać się podstawowymi wadami oraz zaletami każdego rozwiązania.
, 28 kwietnia 2016

Kosztorys inwestorski budowy domu 120 m2

Kosztorys inwestorski budowy domu 120 m2

Przed budową domu często napotykamy na problem dokładnego określenia całkowitych kosztów inwestycyjnych. Cena materiałów budowlanych oraz robocizny ulega nieznacznym wahaniom, jednak możemy samodzielnie ustalić orientacyjny koszt każdego etapu budowy wystarczy wykonać dokładny kosztorys inwestorski budowy domu, który wskaże nam listę najważniejszych wydatków.
, 21 grudnia 2016

Pokrycia dachowe - dachówka ceramiczna, czy blachodachówka?

Pokrycia dachowe - dachówka ceramiczna, czy blachodachówka?

Porządny, odporny na różne warunki atmosferyczne dach jest jednym z najważniejszych elementów budynku. Solidne pokrycia dachowe zwiększają trwałość całej konstrukcji dachu, zabezpieczają więźbę dachową przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i mogą sprawić, że budynek wygląda naprawdę dobrze. Przed montażem bądź remontem dachu stajemy przed wyborem odpowiedniego pokrycia dachowego. Warto zapoznać się ze specyfiką poszczególnych produktów i wybrać najkorzystniejszą opcję, jak również znaleźć odpowiednie firmy, które dachówkę położą. Ważna jest też gwarancja.
, 28 kwietnia 2016

Deskowanie dachu a membrana - co lepsze na więźbę dachową?

Deskowanie dachu a membrana - co lepsze na więźbę dachową?

Przed rozpoczęciem budowy dachu musimy dokonać wyboru pomiędzy pełnym deskowaniem z papą na dach a membraną. Są to dwa alternatywne rozwiązania, które spełniają funkcję wstępnego krycia więźby dachowej. Deskowanie jest dość dobrze znane wszystkim dekarzom, należy do najbardziej sprawdzonych, tradycyjnych metod. Składa się nie tylko z desek, ale również papy na dach. Z kolei membrany stosuje się w polskim budownictwie dopiero od kilkunastu lat. Trudno określić, który materiał wstępnego krycia jest lepszy. Warto zatem zapoznać się z ich podstawowymi zaletami i specyfiką.
, 28 listopada 2016

Podbitka dachowa - drewniana czy PCV? Cena, montaż i inne porady

Podbitka dachowa - drewniana czy PCV? Cena, montaż i inne porady

Podbitki dachowe stosuje się w Polsce już od kilkudziesięciu lat. Są to estetyczne elementy wykończenia połaci dachowej, które potrafią podnieść walory wizualne budynku i ukryć krokwie na obrysie dachu. Dobrze wykonana podbitka spełnia też szereg funkcji praktycznych. Tego typu konstrukcje zabezpieczają drewno konstrukcyjne więźby dachowej oraz dach przed ptakami, owadami i różnego typu szkodnikami. Co prawda nie jest to niezbędny element konstrukcyjny, jednak warto zapoznać się z jego specyfiką, a także z orientacyjnym kosztem wykonania.
, 6 maja 2017

Blacha trapezowa czy dachówka? Jakie pokrycie dachu wybrać?

Blacha trapezowa czy dachówka? Jakie pokrycie dachu wybrać?

Wybór pokrycia dachowego powinien być podyktowany czynnikami praktycznymi. Najważniejszym parametrem jest trwałość pokrycia, walory użytkowe, obciążenie więźby dachowej, kąt nachylenia dachu oraz specyfika całej konstrukcji. Najpopularniejszymi pokryciami są blacha trapezowa oraz dachówka. Oba te rozwiązania sprawdzają się na nieco innych konstrukcjach dachowych i mają odmienne właściwości techniczne.
, 28 kwietnia 2016

Koszty remontu dachu

Koszty remontu dachu

Dach chroni konstrukcję domu przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Dlatego dokonywać regularnego przeglądu technicznego całej więźby i pokrycia dachowego. Remont dachu wykonuje się głównie z dwóch powodów: uszkodzenia starej konstrukcji lub chęci zaadaptowania zwykłego strychu na poddasze użytkowe. Koszt całego przedsięwzięcia z pewnością nie będzie niski, dlatego warto dowiedzieć się wcześniej, ile może kosztować w kilku sprawdzonych firmach budowlanych.
, 21 grudnia 2016

Budowa dachu - główne etapy

Budowa dachu - główne etapy

Dach stanowi zwieńczenie bryły budynku i zakończenie bardzo ważnego etapu jego budowy – stan surowy zamknięty. Samo wznoszenie dachu jest procesem dość skomplikowanym i wieloetapowym - odpowiednie drewno konstrukcyjne, więźba dachowa, poszycie i w końcu pokrycie z dachówki ceramicznej, cementowej, a nierzadko blachy trapezowej. Potem dach trzeba jeszcze wykończyć - zamontować okna dachowe, rynny i inne wykończenia. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej poszczególnym etapom budowy dachu.
, 5 lutego 2017

Więźba dachowa - co musisz wiedzieć przeb budową dachu?

dachu i służy jako podłoże pod poszycie, pokrycia dachowe oraz termoizolację. Dachowa więźba powinna zostać przewidziana na etapie projektowania budynku. Jej kształt, rozmiary oraz masa poszczególnych elementów mogą wpłynąć na koszty całej inwestycji.

Najprostsza dachowa więźba to ta przygotowana na dachy dwuspadowe. Drewniane więźby na dach wielospadowy posiadają bardziej skomplikowaną konstrukcję. Trudniej będzie też ułożyć ocieplenie poddasza, rozciągnąć instalacje elektryczne oraz ułożyć pokrycie dachowe.

Warto także wspomnieć, iż więźba dachowa może przybierać różne kształty elementów konstrukcyjnych. W oparciu o ten parametr wyróżniamy.

Krokwiowa więźba dachowa – należy do najprostszych i najchętniej wybieranych. Może być zastosowana w przypadku, gdy rozpiętość ścian zewnętrznych nie przekracza 6 m. Tego rodzaju dachowa więźba będzie idealna do wykonania dalszych prac, takich jak ocieplenie poddasza.

Jętkowa więźba dachowa – wykorzystywana w przypadku, gdy rozpiętość ścian zewnętrznych przekracza 6 m. Nadaje się pod niemal wszystkie pokrycia dachowe. Więźba jętkowa nie przysparza większych problemów z wykończeniem poddasza (np. instalacje elektryczne, ocieplenie poddasza po skosach).

Płetwiowo kratowa więźba dachowa – stosowana w przypadku, gdy rozpiętość dachu nie przekracza 12 m. Zawiera szereg dodatkowych elementów podporowych (płetwie, słupy podporowe oraz kleszcze), które zwiększają jej wytrzymałość. Niestety tego rodzaju dachowa więźba może być dość kosztowna.

Więźba z wiezarów kratowych – przeważnie składa się z elementów prefabrykowanych. Znajduje zastosowanie na większych budynkach. Nadaje się pod wszystkie pokrycia dachowe, a jej montaż może przebiegać w bardzo szybkim tempie (głównie przez brak konieczności docinania elementów).

Jeśli interesuje Cię budowa dachu, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak powinna wyglądać dachowa więźba, w jaki sposób rozprowadzić instalacje elektryczne, wykonać szczelne ocieplenie poddasza, a także wybrać pokrycia dachowe. W niniejszym dziale odnajdziesz też wskazówki dotyczące kosztów inwestycyjnych. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij