Wilgoć w domu - przyczyny występowania i sposoby na ich rozwiązanie

Wilgoć w domu czy w mieszkaniu wykraczająca poza dopuszczalny poziom stanowi poważny problem. Zatem jeśli tylko zauważymy niepokojące objawy nie należy ich bagatelizować. W tym artykule opisaliśmy, jakie są przyczyny występowania i jak zlikwidować wilgoć w domu. Opisaliśmy też pokrótce jak wilgoć i jej następstwa wpływają na zdrowie mieszkańców domu.

Przyczyny występowania wilgoci i jej wpływ na zdrowie

Optymalny poziom wilgoci w domu czy w mieszkaniu powinien utrzymywać się w przedziale 40-60%. Jeśli wyraźnie przekroczy górną granicę może pojawić się poważny problem. Zawilgocone ściany nie chronią przed zimnem a pomieszczenia są trudne do ogrzania. Długotrwała obecność wilgoci prowadzi też do poważnych uszkodzeń budynku. Zawilgocenie ma negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Przyczynia się do rozwinięcia szkodliwych grzybów, bakterii i pleśni. One z kolei wywołują bóle i zawroty głowy, alergie, choroby dróg oddechowych. Zatem skuteczna walka z wilgocią to niezwykle ważna kwestia.

Wiemy już, jaki wpływ na zdrowie ma silne zawilgocenie budynku. Teraz czas na przyczyny powstawania tego zjawiska. Wilgoć w domu najczęściej pojawia się w wyniku:

    Braku izolacji fundamentów – izolacja pozioma i pionowa chroni budynek przed przenikaniem wilgoci z gruntu.
  • Nieszczelności dachu – źle wykonane pokrycie dachowe lub zniszczone uszczelnienia są przyczyną przecieków.
  • Braku ocielenia ścian – nieocieplone ściany lub źle wykonana izolacja termiczna sprawiają, że wilgoć w domu z pewnością się pojawi.
  • Źle przeprowadzonego montażu okien – najczęstsze błędy to nieprawidłowo osadzone okna i parapety, brak zabezpieczenia izolacji termicznej.
  • Niesprawnej wentylacji – najczęstszy problem to zapchane kratki i niedrożne kanały wentylacyjne.
  • Walka z wilgocią – najprostsze sposoby

    Pierwszą oznaką zawilgocenia są zaparowane okna i lustra. Może też pojawić się zapach stęchlizny. Takie objawy możemy zaobserwować w kuchni czy łazience. Czyli pomieszczeniach mających stały kontakt z wilgocią. W takim wypadku pierwszym krokiem jest sprawdzenie wentylacji. Walka z wilgocią rozpoczyna się od wyczyszczenia kratek i w razie potrzeby udrożnienia wentylacji. Ważne jest też regularne wietrzenie pomieszczeń. Jeśli problem nadal się pojawia trzeba sprawdzić czy ogrzewanie w kuchni i łazience działa prawidłowo.

    Załóżmy, że wilgoć na ścianie nie pojawiła się, lecz mimo tego pomiary nadal wskazują, że jej poziom jest zbyt wysoki. W takiej sytuacji skuteczny okaże się pochłaniacz wilgoci. Jest to niewielki pojemnik zawierający specjalny wkład. Podstawowym elementem owego wkładu jest granulat chlorku wapnia. Pochłaniacz wilgoci wyłapuje parę wodą i za pomocą granulatu zamienia ją w roztwór soli a następnie skrapla wewnątrz pojemnika. W ten sposób urządzenie kontroluje poziom wilgoci. Teraz czas na kolejne, poważniejsze problemy. Przy każdym podajemy sposób na wilgoć w domu.

    Jak zlikwidować wilgoć w domu i w mieszkaniu?

    Pochłaniacz wilgoci nie poradzi sobie ze wszystkimi problemami. Szczególnie tymi, których przyczyny są znacznie poważniejsze. Wilgoć na ścianie może pojawiać się w wyniku braku izolacji fundamentów. Wykonanie jej w już istniejącym domu jest skomplikowane technologicznie, lecz wykonalne. Warto, więc w to zainwestować. Kolejny sposób na wilgoć w domu to prawidłowe wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych. Z użyciem właściwych materiałów i technik. Równie ważne jest uszczelnienie dachu lub jego przełożenie i wykonanie izolacji od podstaw.

    Powyższe porady dotyczą zapobiegania zawilgoceniu. Teraz odpowiemy na pytanie jak zlikwidować wilgoć, która już zaatakowała ściany. Jeśli nie wniknęła głęboko, grzyby pojawiły się tylko na tynku, pierwszym krokiem jest usunięcie go za pomocą szczotki z grubym włosiem. Następnie na oczyszczone miejsce nanosimy specjalny preparat grzybobójczy. Gdy środek wyschnie a wilgoć na ścianie zniknie, powierzchnię można pomalować. Może się jednak zdarzyć, że zawilgocenie sięga głębiej. W takim wypadku skuwamy tynk, dopiero po tym nanosimy preparat na ściany. W tym wypadku to jedyny sposób na wilgoć w domu.