Czego potrzebujesz, żeby wyruszyć?

Przede wszystkim tzw. winiety. Jest to dowód uiszczenia opłaty za przejazd drogą w danym kraju. Wymagają jej m.in. Bułgaria, Słowacja, Słowenia, Czechy, Rumunia, Szwajcaria oraz Austria. Niestety, nie sposób tego ominąć, a w przypadku braku ważnej winiety grożą bardzo wysokie mandaty sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Oczywiście, w takich miejscach jak Czechy winiety obowiązują wyłącznie na drogach szybkiego ruchu. Jeśli więc dysponujesz ogromem wolnego czasu i możesz lawirować bocznymi drogami, żeby dotrzeć do celu - winieta może się okazać zbędna. W przeciwnym razie lepiej zawczasu już przygotować się na taki wydatek.

Czechy to kraj, do którego stosunkowo łatwo dojechać, a poza tym oferuje on mnóstwo atrakcji, pięknych widoków, urokliwych miejsc i pysznych dań. Stąd też jest to jeden z najpopularniejszych samochodowych kierunków na wakacje i trudno się temu dziwić. Winiety na przejazd można kupić w renomowanych placówkach, np. na wyznaczonych stacjach benzynowych. Dla świętego spokoju i komfortu, lepiej jednak kupić je wcześniej online na stronie Ewinietyczechy.pl. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje dotyczące winiet, ich cen i tego, w jaki sposób się nimi posługiwać. Elektroniczne winiety stopniowo wypierają tradycyjne naklejki, ale warto pamiętać, że niektóre mają wobec tego dość rygorystyczne wymogi. Przykładem jest Austria, która wymaga, aby od kupienia winiety do startu jej ważności minęło przynajmniej 18 dni.

Koszt winiety w zależności od kraju to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zazwyczaj winiety sprzedaje się w wersjach 10-dniowych, miesięcznych i rocznych. Niektóre państwa honorują jednak wyłącznie jeden typ winiety, np. Szwajcaria (tam kupimy wyłącznie winiety roczne). Za brak winiety grożą wysokie kary, ale to zaledwie początek wszystkich rzeczy, o których należy pamiętać przed wyruszeniem w drogę.

Kolejnym punktem są ubezpieczenia. Mowa o ubezpieczeniu pojazdu (przynajmniej podstawowe OC), bo bez niego również możemy dostać bardzo wysokie kary. Dobrze jednak wykupić polisę, która zabezpieczy nas na wypadek stłuczki czy wypadku. Im większy komfort psychiczny, tym przyjemniej się podróżuje. Nie możemy również zapominać o ubezpieczeniach zdrowotnych, które - w razie kłopotów ze zdrowiem - zagwarantują nam wizytę w szpitalu na koszt ubezpieczyciela.

Gdy już winiety i ubezpieczenia mamy przygotowane, samochód trzeba oddać w ręce mechanika. Specjalista musi sprawdzić, czy pojazd jest rzeczywiście sprawny i czy wytrzyma tak długą podróż. Jednakże nawet, jeśli mechanik stwierdzi, że wszystko jest w porządku i tak powinniśmy na własną rękę sprawdzić stan hamulców, płynu silnikowego, kół, świateł itd. Niezwykle istotne jest również wyposażenie auta - gaśnica, apteczka, koło zapasowe. Później wystarczy już tylko oszacować ogólny budżet na paliwo, jedzenie, atrakcje i inne opłaty, zapakować zapas wody i można ruszać w drogę!

Gdzie jechać samochodem na wakacje?

Miejsc do odwiedzenia w samej Europie jest mnóstwo. Warto rozpocząć od Czech - to kierunek przyjazny, stosunkowo bliski i przede wszystkim ciekawy. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zaszaleć i udać się w tripa przez Austrię i Francję do Włoch czy na słoneczne wybrzeża Hiszpanii. W jednej podróży można odwiedzić piętrzące się w górę Alpy, lazurowe morza i przepiękne miasta. W każdym z tych miejsc można się zatrzymać na dłużej i dotrzeć do punktów, które są trudno dostępne z perspektywy osoby, która podróżuje transportem publicznym. Wyprawa samochodem to również okazja do przewiezienia większej ilości pamiątek i prezentów!

materiał partnera

ikona podziel się Przekaż dalej