Wkrętarka akumulatorowa – czy warto ją kupić do użytku domowego?

Jeszcze nie tak dawno temu wkrętarka akumulatorowa była dość drogim, a jednocześnie mało wydajnym elektronarzędziem. Dziś jest to już tanie i łatwo dostępne urządzenie, które znajdziemy w niemal każdym domu. Opłacalność zakupu tego typu produktu zależy od indywidualnych potrzeb inwestora. Poniżej wskażemy, które urządzenia są warte swojej ceny i na które warto wydać swoje pieniądze.

Budujesz? Remontujesz? Sprawdź koszty swojej inwestycji na Kalkulatorach Budowlanych!

Ocena: 3,3/5 (głosów 4)

Ocena własnych potrzeb

Przed zakupem wkrętarki akumulatorowej powinniśmy wstępnie określić nasze potrzeby. W ofertach handlowych znajdziemy elektronarzędzia w różnych segmentach cenowych. Najtańsze przydadzą się do podstawowych prac, skręcania mebli czy sprzętów RTV. Niestety są to też urządzenia o najmniejszej mocy, małej funkcjonalności, niskiej jakości wykonania oraz o niewielkiej żywotności. Z pewnością nie będzie to dobre rozwiązanie dla bardziej wprawionego majsterkowicza, który chce regularnie używać wkrętarki. W tym wypadku do naszej dyspozycji pozostają urządzenia ze średniej oraz wyższej półki cenowej. Są one wyposażone w pojemny dobry jakościowo akumulator oraz w akcesoria dodatkowe.

Warto także pamiętać, że lepsze jakościowo wkrętarki to urządzenia o zwiększonej mocy. Możemy nimi skręcać meble, różnego typu sprzęty, a także wykonywać bardzo proste wiercenie w drewnie, plastiku i materiałach drewnopodobnych. Niektóre wkrętarki z udarem nadają się także do wiercenia w słabszym betonie, cegle oraz w kamieniu. Warto pamiętać, że obecnie w budownictwie standardowo stosuje się pustaki poryzowane, cegły silikatowe, gazobeton oraz płyty kartonowo gipsowe. Możemy wiercić w nich otwory zwykłą wkrętarką bez udaru. Wystarczy zadbać o odpowiednią moc urządzenia oraz o dobre jakościowo wiertło.

Dlatego lepsze jakościowo wkrętarki to urządzenia dedykowane dla zapalonych majsterkowiczów, a także dla osób, które potrzebują tego typu urządzeń podczas zaawansowanych prac remontowo budowlanych.

Najważniejsze parametry wkrętarek, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem

Moment siły i szybkości – to dość istotne parametry decydujące o mocy i funkcjonalności wkrętarki. W słabszych elektronarzędziach moment siły wynosi 4 – 6 Nm. Z kolei w lepszych jakościowo wkrętarkach z udarem moment siły może wynosić 19 -28 Nm. Warto pamiętać, że są to już bardzo mocne urządzenia, które z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjną wiertarkę sieciową.

Przed zakupem odpowiedniej wkrętarki upewnijmy się jeszcze, czy urządzenie posiada możliwość regulacji momentu siły i szybkości. Im więcej możliwości regulacji, tym urządzenie będzie bardziej funkcjonalne. Najtańsze wkrętarki nie posiadają regulacji i z reguły nie nadają się do profesjonalnego zastosowania. Jednak ich podstawowym atutem jest konkurencyjna cena. Elektronarzędzia o momencie obrotowym wynoszącym 5 Nm są często sprzedawane za kwotę, która nie przekracza nawet 100 zł.

Moc wkrętarki – to parametr na który warto zwrócić szczególną uwagę przed zakupem i dopasować go do naszych indywidualnych potrzeb. Najtańsze wkrętarki akumulatorowe działają pod napięciem wynoszącym od 3,6V do 4,8V. Jest to moc, która wystarczy do skręcania szafek, drobnych sprzętów RTV i AGD. Nieco lepsze jakościowo urządzenia posiadają moc w granicach 12V do 14,4V. Możemy nimi wiercić otwory w drewnie, materiałach drewnopodobnych oraz w różnego typu blachach. Pamiętajmy jednak, że do wiercenia w słabym betonie, pustakach poryzowanych, cegłach silikatowych i gazobetonie nadają się jedynie wkrętarki udarowe o mocy dochodzącej do 18V. Urządzenia o napięciu akumulatora wynoszącym 18V (lub więcej) są już produktami z górnej półki cenowej, a ich jakość zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Metoda zasilania – to ostatni parametr, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupu wkrętarki. Elektronarzędzia akumulatorowe mogą być zasilane na trzy sposoby.

  • Akumulator NiCd – inaczej zwany akumulatorem niklowo kadmowym. To słabe jakościowo rozwiązanie, które stosuje się jeszcze we wkrętarkach z niższej półki cenowej. Akumulator NiCd posiada tzw. pamięć ładowania. Przy niewłaściwym zasilaniu szybko traci swoją pierwotną moc i błyskawicznie się rozładowuje. Wymaga ładowania dopiero po całkowitym rozładowaniu, nie możemy go doładowywać. Czas ładowania akumulatora NiCd zależy od jego pojemności i wynosi od 3 do 5 godzin. W ofertach sklepowych znajdziemy też wkrętarki z akumulatorami NiCd, których czas ładowania nie przekracza 1,5 godziny. Jednak nie warto się nimi interesować. Akumulatory ze skróconym czasem ładowania są znacznie mniej żywotne i przeważnie mniej pojemne. Ich zakup wiązałby się z szybkim zużyciem elektronarzędzia. Pamiętajmy, że dokupienie samego akumulatora do najtańszych wkrętarek jest całkowicie nieopłacalne. Dlatego po uszkodzeniu zasilania zaleca się kupno nowego elektronarzędzia.
  • Akumulator NiMH – to następca akumulatora NiCd zwany akumulatorem niklowo metalowo wodorkowym. W odróżnieniu do swojego poprzednika nie posiada toksycznych związków kadmu, a jego utylizacja nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego. Niestety NiMH posiadają takie same właściwości jak akumulator NiCd. Największym problemem jest tu pamięć ładowania, większa masa oraz wyższa cena zakupu. Dlatego tego typu zasilanie nie zdobyło powszechnej popularności i jest zazwyczaj montowane w niewielu elektronarzędziach z pośredniej półki cenowej.
  • Akumulator Li-Ion – czyli akumulator litowo jonowy, najczęściej stosowany we wkrętarkach z każdego segmentu cenowego. Nie posiada pamięci ładowania, dzięki czemu możemy go swobodnie doładowywać. Czas ładowania wynosi od 20 minut do 1 godziny (czyli kilkukrotnie szybciej niż w przypadku NiMH oraz NiCd). Większość akumulatorów litowo jonowych charakteryzuje się też dużą pojemnością, co wpływa na zwiększenie czasu pracy wkrętarki. Dodatkowym atutem akumulatora Li-Ion jest jego niewielka masa. Pamiętajmy, że li-Ion jest znacznie lżejszy niż akumulator NiMH oraz NiCd, co przekłada się na zwiększenie funkcjonalności wkrętarki.

Przed zakupem wkrętarki warto zwrócić także uwagę na wyposażenie dodatkowe. Dobre jakościowo wiertła czy bity mogą usprawnić prace urządzenia. Pamiętajmy też, że ich zakup w zestawieniu pojedynczym z pewnością będzie mniej opłacalny z finansowego punktu widzenia.

Wkrętarka kontra wiertarka

Jak wiadomo wkrętarka jest urządzeniem o mniejszej mocy niż wiertarka. Jednak wbrew pozorom różnica wcale nie musi być zbyt duża. W nowoczesnych wkrętarkach stosuje się nowe rozwiązania technologiczne, które poprawiają moc urządzeń. Jednym z nich z pewnością są przekładnie redukcyjne. Warto zatem pamiętać, że wkrętarka o momencie siły 18 Nm może być już całkiem sprawnym i wielofunkcyjnym elektronarzędziem.

Wkrętarka o mocy 14.4V

Jednak największym atutem będzie waga. Wkrętarki są bardziej poręczne i znacznie lżejsze niż rozbudowane wiertarki. Ich użytkowanie jest znacznie bardziej komfortowe, co przekłada się na zwiększenie precyzji wykonywania prac remontowo-montażowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy elektronarzędzie wykorzystujemy przed dłuższy czas. Długotrwałe użytkowanie ciężkiej wiertarki mogłoby być dla nas dość męczące. Tymczasem lekka wkrętarka akumulatorowa nie przysporzy zbyt dużych problemów użytkowych.

Za zakupem wkrętarki przemawia też brak kabla sieciowego, który utrudnia prace i uzależnia nas od źródła stałego zasilania. Elektronarzędzia akumulatorowe mogą być wykorzystywane w miejscach pozbawionych zasilania, a brak kabla zwiększa komfort prac.

Czy warto inwestować we wkrętarkę?

Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli potrzebujemy lekkiego, sprawnego urządzenia do mocowania wkrętów i krótkotrwałego wiercenia, wówczas zakup może być dla nas opłacalny. Pamiętajmy, że kupno wkrętarki jest znacznie bardziej ekonomiczne niż zakup profesjonalnej wiertarki wykonanej przez renomowanego producenta. Inwestycja we wkrętarkę będzie zatem dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują jedynie sporadyczne wykonywanie napraw i lżejszych prac remontowych.

Unikajmy natomiast rozwiązań najbardziej ekonomicznych. Najtańsze wkrętarki kuszą swoją ceną, jednak nie są zbyt żywotne ani tym bardziej funkcjonalne. Najtańsze urządzenia nie poradzą sobie z wierceniem otworów, a ich akumulatory posiadają bardzo niewielką pojemność. Wiąże się to z krótkim czasem pracy. Dlatego najtańsze wkrętarki nie zaspokoją potrzeb wymagających majsterkowiczów.

W ofertach producentów znajdziemy wiele modeli wkrętarek z każdego segmentu.  Dlatego przed dokonaniem zakupu warto ocenić swoje realne potrzeby i oczekiwania. Jeśli dobrze dobierzemy elektronarzędzie do własnych potrzeb, wówczas okaże się w pełni opłacalną inwestycją.

, aktualizacja 6 grudnia 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij