Do czego służą wkręty do płyt gipsowych?

W tym wypadku możemy wyróżnić dwa różne rodzaje wkrętów. Po pierwsze są to kołki do regipsów, czyli wkręty, służące do łączenia profili do regipsów, czyli podczas tworzenia pierwszego stelażu. Wkręty te zazwyczaj są zrobione z dobrej jakości stali ocynkowanej.

Drugi rodzaj to po prostu wkręty, za pomocą których przymocowuje się płyty k-g do przygotowanego stelażu. Dzięki nim płyty są idealnie osadzone i nie poruszają się. To podstawa w czasie budowania ścianek. Używa się ich na przykład także do sufitów podwieszanych.

Wkręty do regipsów – rodzaje

Wkręty do regipsów mają różne rodzaje. Kupując je, powinieneś zorientować się, czy są przeznaczone do twojego rodzaju profili. Przede wszystkim inne wkręty służą do drewna i konstrukcji drewnianych, inne do stelaży wykonanych z blachy ocynkowanej, jeszcze inne do profili aluminiowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wymiarach płyt gipsowych?

Wkręty do regipsów przeznaczone do drewnianych elementów są wykonane ze stali. Używa się ich rzadko, ponieważ coraz rzadziej można spotkać drewniane konstrukcje pod płyty g-k. Najczęściej wykorzystuje się je przy dociepleniach poddasza. Nadają się także do mebli i różnego rodzaju płyt PCV.

Blachowkręty do płyt gipsowych do innego rodzaju profili powinny być wyposażone w łeb trąbkowy z wgłębieniem krzyżowym PH2. Nadają się do ścian działowych, sufitów podwieszanych, zabudowy różnego rodzaju orurowania i tym podobnych elementów.

Rozmiary wkrętów do g-k

Wkręty do płyt gipsowych są sprzedawane w różnych długościach. Wyróżnia się trzy podstawowe długości:

  • blachowkręty do płyt gipsowych TN 3,5 x 25 mm (dla profili o grubości do 0,7 mm)
  • wkręty do płyt gipsowych TN 3,5 x 35 mm (dla profili o grubości do 0,7 mm)
  • wkręty do płyt gipsowych TB 3,5 x 35 mm (dla profili o grubości od 0,7 mm do 2,25 mm)
Czarne wkręty do regipsów, czyli wkręty do płyt gipsowych lub wkręty do regipsów, a także ich ceny i zastosowanie
Wkręty do płyt gipsowych - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie

Generalnie jednak długość mieści się w przedziale od 25 do 130 mm. Są to wkręty gwintowane. Najczęściej te do 55 mm długości mają podwójny gwint drobnozwojony, większe pojedynczy lub podwójny gwint grubozwojony. Sprawdź także ten artykuł o stelażach pod płyty gipsowe.

Wybieramy wkręty do płyt gipsowych

Najczęściej producenci profili podają od razu informację, jakie rodzaje wkrętów powinny zostać użyte. Wszystko jednak zależy także od innych czynników. Długość wkrętów powinna być bowiem zależna nie tylko od grubości profilu, lecz także od szerokości płyty g-k. Kołki do regipsów powinny być zakotwione na głębokości 2 cm, dlatego zawsze wybrać większe, niż mniejsze. Do ścian działowych najczęściej nadają się takie o długości 35 mm, jednakże w przypadku ścian nośnych powinny być większe. Do łączenia profili do regipsów należy użyć nieco krótszych wkrętów.

Warto sprawdzić, czy zakupione wkręty mają ostry czubek. Służą one do szybkiego montażu płyt g-k, ale ich wkręcenie może trochę trwać, jeśli będą źle zaostrzone. Dzięki temu nie trzeba będzie przygotowywać żadnego otworu – ostra końcówka sama się przebije przez karton-gips. Do pracy należy zastosować wiertarkę lub automatyczny wkrętak. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o suchej zabudowie.

Wkręty do płyt gipsowych – ceny i producenci

Wkręty do g-k nie kosztują dużo. Płyty do szybkiego montażu to bardzo niski koszt, sam montaż także jest tani i szybki, a wkręty stanowią minimalną część całości. Najczęściej są sprzedawane w paczkach od 15 do 1000 sztuk lub w wiaderkach o wadze około 2 kg. Taki pakunek kosztuje około 25 zł, zaś paczka 1000 sztuk to koszt rzędu 33-40 zł. Ceny są podobne zarówno w przypadku wkrętów do drewna, jak i do konstrukcji wykonanych z blachy.

Nie jest to więc duży wydatek, dlatego nie warto kierować się ceną. Raczej należy spojrzeć na producenta. Bardzo często w instrukcji profili aluminiowych znajdują się informacje, jakie wkręty są potrzebne. Często producenci profili oferują także wkręty idealnie dobrane do swoich produktów. Można je także kupić osobno. Dobre opinie zbierają takie marki jak Koelner, Diall czy Rigips. Wszystkie są ogólnie dostępne w sklepach z materiałami budowlanymi.

Idealnie zabezpieczone wkręty do płyt gipsowych

Dlaczego jakość wkrętów do płyt gipsowych jest tak ważna? Cóż, od klasy wykorzystanej blachy i sposobu jej konserwacji zależy to, czy na wkręcie nie pojawi się rdza. A to byłby duży problem, ponieważ jej pojawienie się oznacza brązowe plamy na ścianie. Ich zamalowanie nie przyniesie efektu – aby się jej pozbyć trzeba po prostu rozmontować ścianę. Sprawdź także ten artykuł o płytach kartonowo-gipsowych.

Dlatego tak ważne jest, by wkręty były zrobione ze stali nierdzewnej. Powinny być odpowiednio przechowywane, mieć czarny kolor. To oznacza, że były fosfatowane, czyli pokryte powłoką ochronną powstałą jako wynik procesu chemicznego. Dzięki temu są odporne na działanie wilgoci, niesprzyjających warunków czy mało podatne na wysokie temperatury. Ponadto powłoka nadaje się do malowania i szpachlowania, więc nic im nie zagrozi.

ikona podziel się Przekaż dalej