Właściwa podbudowa pod podjazd do domu – kluczowe wskazówki
Kostka brukowa w ostatnim czasie jest bardzo modnym rozwiązaniem w kontekście aranżacji nawierzchni wokół domu i innych inwestycji. Szeroki wybór formatów, wzorów ułożeń oraz kolorystyki daje wręcz nieograniczone możliwości. Najczęściej stosuje się ją do budowy obejść czy podjazdów do garażu. Chociaż z reguły widzimy tylko tę wierzchnią warstwę kostki brukowej, o jej stabilności i funkcjonalności decyduje to, co znajduje się poniżej, czyli tzw. podbudowa. Każdemu inwestorowi zależy, żeby podjazd wytrzymał długie lata i pozostał w idealnym stanie. Dlatego też niezbędne jest przygotowanie go według określonego schematu. Jakie warstwy obejmuje i czym powinna charakteryzować się każda z nich?
Podsypka pod kostkę brukową
Kluczową funkcją podbudowy pod kostkę jest rozłożenie w równomierny sposób obciążeń z bruku na grunt rodzimy. Decyduje ona o odpowiednim ułożeniu kostki i dodatkowo chroni ją przed destrukcyjnym wpływem niskich temperatur. Mimo, że do wyrównania poziomu bruku służy niejako podsypka piaskowa, musi ona znajdować się na stabilnej podbudowie o właściwym nachyleniu – to właśnie ona jest fundamentem każdego podjazdu z płyt brukowych.
Bardzo ważne jest wykonanie odpowiedniej podbudowy, a dlaczego? Jeżeli nie będzie równej podbudowy lub zostanie ona wykonana w nieprawidłowy sposób i możemy mieć do czynienia z zapadającą się kostką, tworzącą koleiny – nadmienia Anna Węgiel, kierownik Marketingu i Szkoleń firmy Bruk-Bet.
O czym trzeba pamiętać robiąc podbudowę pod kostkę brukową?
Przede wszystkim musimy mieć na uwadze kilka kluczowych zasad. Pierwszą kwestią jest odpowiednia grubość podbudowy. Ile musi ona wynosić? To zależy od planowanego obciążenia nawierzchni. Tereny przeznaczone dla ruchu pieszego będą wymagały tylko 10–20 cm warstwy, a te które są przewidziane na ruch samochodów – minimum 25–40 cm.
Drugą sprawą, nad którą musimy się zastanowić przy przygotowaniu podjazdu z płyty brukowej, jest materiał, z jakiego powstanie podbudowa. Z reguły stosuje się w tym celu żwir, grys, tłuczeń, żużel czy mieszankę piasku i żwiru. Te kruszywa gwarantują świetną przepuszczalność wody, dzięki czemu wilgoć nie będzie gromadzić się pod kostką. Gdyby woda nie miała odpowiedniego ujścia, w przypadku mrozów mogłaby rozsadzić naszą kostkę. Jeśli grunt rodzimy cechuje się niską przepuszczalnością, konieczne może okazać się wykonanie dodatkowej warstwy rozsączającej (do 10 centymetrów piasku).
Nie możemy zapominać o rodzaju gruntu, na którym powstaje nasz podjazd z płyt brukowych. Różne podłoża będą potrzebowały innych warstw podsypki. Poza opisywaną warstwą rozsączającą, która może być niezbędna na słabo przepuszczalnym gruncie, w podbudowie czasami wykorzystuje się geowłókninę. Kiedy powinniśmy ją zastosować?
Geowłóknina to mata z włókien syntetycznych, która działa jak separator. Jej podstawowym zadaniem jest nie dopuszczać do przemieszania poszczególnych warstw. Wykorzystuje się ją z reguły przy warstwie rozsączającej, ale również na gruntach rodzimych o niskiej spoistości. Jej bezdyskusyjnym atutem jest lepsze zagęszczenie poszczególnych warstw oraz zapobieganie wypłukiwaniu kruszywa. Dzięki temu materiały nie będą się mieszać, a piaskowa warstwa rozsączająca może przez wiele lat sprawnie funkcjonować.
Układanie podbudowy pod kostkę brukową
Wykonywanie podbudowy pod podjazd z płyt brukowych powinno układać się równymi warstwami, które liczą ok. 10 cm grubości. Każda powinna zostać odpowiednio zagęszczona mechanicznie. Czego trzeba unikać? Lepiej podejść z dystansem do nowego trendu polegającego na wykorzystywaniu tzw. podsypki piaskowo-cementowej. Znajdą się jej zwolennicy, którzy twierdzą, że cement zapewnia kostce brukowej większą stabilność i lepszą nośność. Stosowanie tego materiału jest jednak uzasadnione tylko w niektórych przypadkach – przy gwarancji właściwego odprowadzenia wody oraz spoistości gruntu.
Nawierzchnie z betonowych kostek i płyt brukowych tworzą nawierzchnie ekologiczne, dekoracyjne i trwałe, które przez wiele lat pełnią swoje funkcje użytkowe. Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja nawierzchni i jej podbudowy mają decydujące znaczenie dla trwałości i jakości stanu wykonanych ścieżek, placów i dróg. Jeśli szukasz wysokiej jakości kostek i płyt brukowych na podjazd, koniecznie zapoznaj się z ofertą Bruk-Bet. Pamiętaj, żeby nie lekceważyć istoty fundamentu bruku, jakim jest jego podbudowa. Ostatecznie to właśnie ona zdecyduje o wytrzymałości i funkcjonalności podjazdu.
artykuł sponsorowany