Czosnek niedźwiedzi - charakterystyka

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) jest rośliną zaliczającą się do rodziny amarylkowatych. Rośnie dziko na terenie Europy aż po Kaukaz. W naszym kraju możemy spotkać go przede wszystkim na południowym obszarze. Ochrona częściowa na czosnek niedźwiedzi została narzucona w 2004 r. Głównym zagrożeniem dla rośliny jest nieprawidłowo prowadzona gospodarka leśna. Ochrona stanowisk jest przede wszystkim w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody.

Roślina osiąga do 50 cm wysokości. W części podziemnej znajduje się cebula o długości do 5,5 cm, a także podłużnym kształcie. Z pędu wyrastają maksymalnie trzy liście o kształcie eliptyczno-lancetowatym i ciemnozielonym zabarwieniu. Osiągają długość do 25 cm. Na szczycie pędu pojawia się kwiatostan gromadzący nawet do 30 drobnych kwiatów w kolorze białym. Po przekwitnieniu pojawia się owoc w postaci torebki składającej się z trzech komór. Pęknięcie torebki powoduje rozsianie drobnych, czarnych nasion.

Uprawa czosnku niedźwiedziego

Częściowa ochrona czosnku niedźwiedziego powoduje, że bez wyraźnej zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska, zbieranie rośliny jest zabronione. Na szczęście możliwa jest samodzielna uprawa czosnku w swoim ogrodzie. Należy zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Uprawa czosnku niedźwiedziego najlepiej sprawdzi się na stanowisku cienistym lub półcienistym. Roślina najlepiej rośnie na przepuszczalnej i żyznej glebie o lekko kwaśnym odczynie. W okresie wiosenno-letnim należy zapewnić jej systematyczne podlewanie.

Istnieje możliwość tego, aby uprawa czosnku odbywała się również w doniczkach. W tym celu pojemniki wypełnia się ziemią uniwersalną wymieszaną ze żwirkiem. Tak jak w przypadku czosnku uprawianego w ogrodzie, również w doniczkach należy utrzymywać lekko wilgotne podłoże. Zaleca się również, aby co dwa tygodnie nawozić czosnek. Najlepszym stanowiskiem będzie wystawa północna, ponieważ jak wiadomo roślin lubi zacienione miejsca. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy czosnku niedźwiedziego.

Właściwości czosnku niedźwiedziego

Warto zdecydować się na uprawę czosnku niedźwiedziego, ze względu na liczne właściwości lecznicze. Nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem, iż tradycyjny czosnek jest doskonałym specyfikiem w przypadku różnych infekcji wirusowych oraz bakteryjnych. Ponadto zaleca się go osobom mającym problemy z sercem oraz nadciśnieniem tętniczym. Wszystko dzięki związkom siarki. Okazuje się jednak, że dziki czosnek tych samych substancji posiada kilkukrotnie więcej, przez co staje się skuteczniejszy w walce z różnymi przypadłościami.

Czosnek niedźwiedzi na łyżce drewnianej, a także właściwości czosnku niedźwiedziego, uprawa czosnku
Zastosowanie i właściwości czosnku niedźwiedziego oraz uprawa czosnku

Uprawa czosnku jest wyjątkowo opłacalna, ponieważ posiada on cenne właściwości lecznicze, do których zalicza się m.in.:

  • Skuteczna walka z wirusami - dziki czosnek należy spożywać w przypadku zachorowania na przeziębienie lub grypę. Ponadto dzięki kwasom fenolowym, roślina posiada cenne właściwości lecznicze przy mokrym kaszlu, ułatwiając rozrzedzanie i odkrztuszanie wydzieliny.
  • Walka z bakteriami - szczególnie jeżeli chodzi o bakterie układu oddechowego lub pokarmowego. Ponadto zastosowanie lecznicze pomaga w budowaniu odporności organizmu.
  • Walka z grzybami i drożdżakiem Candida albicans - świeże liście i kwiaty zawierają w sobie związki siarki, które pomagają wyleczyć grzybicę
  • Usuwanie pasożytów układu pokarmowego - właściwości czosnku niedźwiedziego doskonale sprawdzą się w przypadku walki z owsikami, glistami ludzkimi oraz tasiemcami. Ponadto należy go spożywać, jeżeli mamy problem z nicieniami.
  • Wspomaganie walki z nowotworami - wyciąg z łodygi wspomaga walkę z czerniakiem oraz mięsakiem. Prowadzone są jednak badania nad skutecznością leczenia glejaków przy pomocy czosnku niedźwiedziego. Zastosowanie lecznicze ma również w profilaktyce przeciwnowotworowej.
  • Ochrona organizmu przed miażdżycą - właściwości czosnku niedźwiedziego doskonale sprawdzą się w przypadku osób mających problemy ze zbyt wysokim cholesterolem. Zastosowanie lecznicze rośliny polega na obniżeniu cholesterolu LDL oraz podwyższeniu dobrego cholesterolu HDL. Dlatego warto spożywać czosnek, aby chronić się przed chorobą wieńcową lub zawałem serca.
  • Leczenie reumatyzmu - czosnek niedźwiedzi pomaga w łagodzeniu objawów reumatyzmu, a także wpływa korzystnie na odbudowę tkanki łącznej oraz kolagenu.
  • Wspomaganie organizmu w walce z chorobami układu pokarmowego - warto spożywać czosnek niedźwiedzi, ponieważ pomaga on w usuwaniu przykrych wzdęć, jak i również przy schorzeniach polegających na zaburzeniach wytwarzania żółci.
  • Pomaga w wydalaniu toksyn z organizmu - właściwości czosnku niedźwiedziego ze względu na obecność związków siarki, korzystnie wpływają na usuwanie metali ciężkich oraz nikotyny z organizmu.

Dziki czosnek w kuchni

Uprawa czosnku ze względu na właściwości lecznicze, to nie jest jedyny powód, dla którego zdecydujemy się na tę roślinę. Okazuje się, że poszczególne jej części - na przykład liście chętnie wykorzystywane są w kuchni jako świetna przyprawa do różnych potraw. Świeże liście możemy wykorzystywać jako dodatek do sałatek oraz dressingów. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie pesto z czosnku. Do tego dodatku wystarczy dodać liście dzikiego czosnku, sól oraz oliwę z oliwek.

Jeżeli chcemy wykorzystywać w kuchni czosnek niedźwiedzi, to warto sięgać po świeże elementy tej rośliny. Niestety suszone liście tracą swoje cenne właściwości. Dlatego uprawa czosnku w ogrodzie jest jak najbardziej opłacalna. W kuchni czosnek możemy wykorzystywać również jako dodatek do mięs, ryb oraz pasztetów. Zielne części rośliny świetnie sprawdzą się również jako aromatyczna przyprawa do zup. Należy jednak pamiętać o tym, aby dodawać ją pod koniec przygotowania potrawy, aby nie tracić cennych właściwości rośliny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny