Własne m

Co prawda kryzys lat 2006-2008 spowodował bardzo duże wahania na rynku nieruchomości, jednak od kilku lat widać stabilizację w kwestii regulacji cen za zakup nowego mieszkania. Na rynku pierwotnym średnia mediana cen za metr kwadratowy wynosi od 3700zł/m2 dla śląskiej aglomeracji aż do 10705zł/m2 dla Sopotu. Zauważalna jest zwiększona aktywność deweloperów nie tylko sprzedających nowe mieszkania w pojedynczych blokach, ale także inwestujących w budownictwo całych osiedli i domków jednorodzinnych.

Czy zakup działki się opłaca?

Niedawno wprowadzona ustawa o obrocie ziemią skutkuje kilkoma ważnymi zmianami: z jednej strony spadła cena ziemi rolnej (co bezpośrednio przełożyło się na zmniejszenie dynamiki rozwoju rynku), zaś z drugiej firmy deweloperskie mogą nabywać na potrzeby wprowadzania nowych inwestycji ziemię w miastach, co bardzo szybko poskutkowało zwiększeniem średniej ceny dla indywidualnych odbiorców za kupno niewielkiej działki budowlanej położonej na terenie miasta lub tuż poza jego granicami. Właściciele firm budowlanych poszukują sporych rozmiarów terenów, które mogą przeznaczyć pod budowę nowych mieszkań, które będą mogły wejść w pakiet programu Mieszkanie dla Młodych. Tym sposobem inwestycje deweloperskie wygrywają z kosztami tradycyjnego kupowania działki i budowania na niej własnego domu – deweloperzy nie tylko oferują nowe mieszkania przygotowane pod rządowy program dofinansować, ale także udzielają atrakcyjne upusty przy zakupie garażu lub dostosowania cieplnego budynków do coraz bardziej rygorystycznych nakazów unijnych (w takim przypadku odbiorca indywidualny jest zmuszony do samodzielnego przystosowania nieruchomości w kwestii energooszczędności).

Warto mieć na uwadze, iż w ponad sześciu województwach Polski za metr kwadratowy działki trzeba zapłacić przynajmniej 100zł, zaś w przypadku województwa mazowieckiego, na którego wpływ cenowy ma Warszawa, oferty zaczynają się od przynajmniej 200zł/m2. Wśród najdroższych województw znajduje się lubelskie, małopolskie, pomorskie, podlaskie i wielkopolskie, zaś najtańszą ziemię można nabyć na terenie podkarpacia, województwa lubuskiego, opolskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Problemy z programem MdM

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych był przewidziany na okres 2014-2018, jednak już w lipcu 2017 roku wstrzymano przyjmowanie wniosków od zainteresowanych osób z powodu przekroczenia 50% wszystkich przewidzianych dopłat (dopiero w styczniu 2017 roku zostanie uwolniona druga część dofinansowania). Pula środków finansowych na nadchodzący rok oscyluje w granicach 373mln złotych, niemniej eksperci prognozują, iż pieniądze wyczerpią się w przeciągu zaledwie czterech tygodni (środki na cały 2016 rok wyczerpały się już w marcu). Chętni na zakup mieszkania lub domu z dopłatą powinni już teraz przygotowywać dokumenty i spotkać się z konsultantem z banku, aby mieć szanse na otrzymanie dopłaty w 2018 roku, jednak i ta liczba dotyczy zaledwie około 15 tysięcy interesantów. Ogromne zainteresowanie programem implikuje jednocześnie szybkie wyczerpanie budżetu, dlatego nadchodzące zmiany mają nieco złagodzić ów sytuację. Rekomendacje mają dotyczyć kwoty zabezpieczenia kredytu w postaci 20% wkładu własnego. Rząd ogłosił, iż limit środków do dofinansowania kupna własnej nieruchomości na 2018 rok ma wynieść 762mln złotych.

Prognozy na przyszłość

Stopniowe wygaszanie programu MdM, zaostrzenia w kwestii udzielania kredytów, chłodne prognozy w kwestii gospodarczej koniunktury, negatywne wskaźniki demograficzne oraz zwiększenie wymogu większego nakładu wkładu własnego może pozornie sprawić, iż spadnie zainteresowanie zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego, a chętni zwrócą się ku rynku wtórnemu. Nic bardziej mylnego, bowiem ofertowane używane lokum bardzo często cenowo zbliża się do tego ofertowanego przez firmy budowlane. Zakup nowego mieszkania od dewelopera to długofalowa inwestycja, ale bardzo często opłacalna. Wiele polskich firm oferuje nie tylko wybudowanie własnego M w stanie surowym lub deweloperskim, ale również kompleksowe wykończenie oraz wyposażenie (warto się o tym samemu przekonać przeglądając oferty firm, jak chociażby Polnordu http://www.polnord.pl/). Nabywca mieszkania ma wpływ nie na wybór odpowiednich materiałów (glazura, terakota, panele, farby itp.) oraz stylu, w jakim zostanie ono zbudowane (łącznie z wyborem mebli oraz instalacji energetycznego oświetlenia). Wbrew pozorom jest to naprawdę spora oszczędność i czasu i pieniędzy, ponieważ wiele młodych osób biorąc kredyt hipoteczny jest w stanie sfinansować jedynie koszty kupna samej nieruchomości, zaś kwestię wykończenia i wyposażenia odkłada na dalszy plan. Tymczasem deweloperzy oferują konkretną cenę za wykończenia mieszkania pod klucz, włącznie z meblami, sprzętem RTV i AGD oraz dekoracjami.

Jedno jest pewne – popyt na rynku nieruchomości nie wydaje się słabnąć, o czym świadczy stagnacja cenowa nowych nieruchomości w największych miastach naszego kraju, niemniej nie będzie wzrastał z powodu wymieniowych wyżej czynników. Jak podkreśla Dariusz Książek, prezes zarządu Emmerson Evaluation, pod koniec 2016 wciąż jeszcze będzie optymistycznie: ceny nowych mieszkań powinny się utrzymać, zaś te należące do najbardziej atrakcyjnych pod względem nieruchomości mieszkania mogą nawet delikatnie wzrosnąć.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny