Instalacje wodno-kanalizacyjne - co musisz wiedzieć budując dom

Instalacje wodno-kanalizacyjne, hydrauliczne i sanitarne w domu jednorodzinnym

Każdy nowoczesny dom jednorodzinny oraz mieszkanie posiada przyłącze wodno kanalizacyjne. Instalacje hydrauliczne są już standardem, bez których trudno wyobrazić sobie użytkowanie budynku. Poniżej omówimy najważniejsze aspekty związane z instalacjami hydraulicznymi, sanitarnymi i wodociągowymi.

Czy warto kupować nieuzbrojoną działkę budowlaną?

Nieuzbrojone działki budowlane są z reguły o wiele tańsze niż ich uzbrojone odpowiedniki. Niektórzy inwestorzy decydują się na taki zakup, upatrując w nim sposobu na poczynienie dodatkowych oszczędności. Niestety niższy koszt zakupu gruntu może być czasem jedynie pozorną oszczędnością. Pamiętajmy, że budowa domu może zostać zrealizowana jedynie na działkach uzbrojonych. Przed rozpoczęciem prac musimy wykonać przyłącze wodno kanalizacyjne oraz elektryczne.

Przed zakupem nieuzbrojonej działki budowlanej warto udać się do urzędu miasta lub gminy. Znajdziemy tam wykaz mediów, które są dostępne na danym terenie. Następnym krokiem uzbrojenia działki będzie wizyta w zakładach zarządzania sieciami. To tam uzyskamy informację o możliwości wykonania przyłączy oraz orientacyjnej cenie ich przygotowania.

Najprostszym sposobem byłby zakup działki uzbrojonej w instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i elektryczne.O kosztach uzbrojenia działki budowlanej dowiesz się tu.

Instalacja kanalizacyjna i wodna – jak wybrać materiał?

Każda instalacja kanalizacyjna i instalacje hydrauliczne powinny być wykonane przy użyciu sprawdzonych, dobrej jakości materiałów. W ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne materiały na instalacje wodociągowe. Wybór powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami oraz właściwościami danej instalacji. W instalacjach dobrze sprawdzą się zarówno rury pex, PCV jak i orurowanie miedziane. Wszystkie powyższe materiały zachowują przybliżoną żywotność oraz wytrzymałość. Rury miedziane nie sprawdzą się jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Dobrym przykładem jest tu sytuacja, w której instalacje wodociągowe dostarczają wodę o kwaśnym odczynie. Odczyn pH poniżej 7 może prowadzić do szybkiej korozji materiałów miedzianych. Dlatego w tym przypadku lepiej sprawdzą się instalacje hydrauliczne oraz instalacje wodociągowe wyposażone w rury z tworzyw sztucznych. 

Zwróćmy też uwagę na instalacje sanitarne. Miedziana instalacja wodna nie może doprowadzać cieszy do rur wykonanych ze stali. W praktyce doprowadzi to do szybkiego skorodowania stalowych elementów. Dozwolone jest natomiast połączenie odwrotne. Woda z rur stalowych może bezpiecznie przepływać do instalacji miedzianej. Nie będzie miało to żadnego przełożenia na zmniejszenie trwałości przyłączy.

Wybierając materiały na instalacje wodociągowe warto skorzystać z pomocy sprawdzonego instalatora. Doświadczony hydraulik wybierze materiał oraz średnice rur rr do wody.

Wydajne odprowadzanie ścieków

Instalacje sanitarne działają w tak zwanym układzie grawitacyjnym. Powinny zostać zaprojektowane w taki sposób, by umożliwić wydajne odprowadzanie cieczy. Pierwszym elementem są podejścia. To do nich spływają ścieki. Instalacja kanalizacyjna przewiduje połączenie podejść z pionami kanalizacyjnymi. Możemy zatem stwierdzić, iż podejście jest rodzajem połączenia pomiędzy urządzeniem sanitarnym, a przewodami spustowymi. Kolejnym elementem układu są przewody odpływowe, które odprowadzają ścieki do zewnętrznej instalacji kanalizacyjnej.

Najlepiej zaprojektowane instalacje sanitarne zostają wykonane w taki sposób, by podejścia były możliwie jak najkrótsze. Trzeba je też wykonać z odpowiednim spadkiem w kierunku pionów kanalizacyjnych. Im krótsze jest podejście, tym większa szansa, że instalacje sanitarne będą przez długie lata pracowały z optymalną wydajnością.

Najważniejsze podejścia instalacyjne

W każdym domu jednorodzinnym znajdziemy kilka typów podejść, które zapewniają, że instalacje hydrauliczne działają z odpowiednią wydajnością. Są to:

  • Podejście do wc – stosujemy tu rury o największej średnicy, wynoszącej ok. 0,10 m.
  • Podejście do wanny lub prysznica – stosuje się tu rury o średnicy ok. 0,05 m.
  • Podejście do zlewozmywaka – średnica rur może być taka sama jak w przypadku podejść do wanny lub prysznica.
  • Podejście do umywalki – średnice rur rr do wody wynoszą tutaj ok. 0,04 m.
  • Podejście do bidetu – średnice rur mogą być takie same jak w przypadku podejść do umywalek.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, podejścia powinny być możliwie jak najkrótsze. Maksymalna długość podejścia do WC wynosi 1 m. W przypadku innych podejść można zastosować maksymalną długość 3 m. Jednak im dłuższe jest podejście, tym większa powinna być średnica rur.

Dobrze zaprojektowana instalacja wodna w Twoim domu

Instalacja wodna doprowadza ciepłą oraz zimną ciecz do łazienek, kuchni, pralni i niektórych pomieszczeń gospodarczych. Specyfika instalacji zależy do rozmieszczenia pomieszczeń, zapotrzebowania użytkowników oraz sposobu podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Instalacje wodociągowe doprowadzają wodę do budynku. We wnętrzu należy wykonać kompletną instalacje, która doprowadzi ciesz do wskazanych pomieszczeń. Prace instalacyjne nie są szczególnie skomplikowane, a do ich wykonywania nie trzeba dodatkowych pozwoleń ani zaświadczeń. Jednak każda instalacja wodna powinna być dobrze zaprojektowana i wykonana zgodnie z zasadami instalacyjnymi. W praktyce nie warto tworzyć jej samodzielnie. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem okazuje się zatrudnienie doświadczonego fachowca, który zna specyfikę i potrafi wykonać instalacje hydrauliczne. Dobrym pomysłem może się również okazać wykonanie projektu instalacyjnego. W zależności od specyfiki budynku będzie to koszt rzędu1 000 – 2 000 zł.

Każda instalacja wodna może zostać poprowadzona na dwa sposoby:

  • W układzie trójnikowym – pierwszym elementem układu jest przewód główny, który podłącza się do przyłącza wodnego ulokowanego po za budynkiem. Do przewodu głównego podłącza się kolejne punkty poboru wody. Specyfika układania rur do punktów poboru wody powinna być starannie zaplanowana i wykonana z dużą precyzją. Proste odcinki rur łączy się za pomocą dodatkowych kształtek. Dzięki temu można nadać optymalny przebieg całej instalacji. Rury osadza się w przygotowanych uprzednio bruzdach ściennych. Gotowa instalacja wodna powinna jeszcze przejść próbę szczelności. Jeśli wszystko jest w porządku, można pokryć ściany warstwą tynku.
  • W układzie rozdzielaczowym – tego rodzaju instalacja wodna wykorzystuje dodatkowy rozdzielacz, do którego podłącza się kolejne przewody do punktów poboru wody. Ciekawostką jest to, że rury doprowadzające wodę zazwyczaj montuje się pod posadzką podłogi. Montaż rur na ścianie należy raczej do rzadkości. Warto także dodać, że instalacja wodna pracująca w powyższym układzie może wykorzystywać kilka rozdzielaczy. Przyjmuje się, że każdy rozdzielacz przypada na jedną kondygnację budynku. Sam rozdzielacz zostaje umieszczony w szafce podtynkowej. Pamiętajmy też, że rury biegnące pod podłogą muszą być dodatkowo zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego w czasie montażu osadza się je w specjalnych peszlach, które minimalizują ryzyko uszkodzenia.

Tworząc instalacje wodociągowe warto pamiętać też o kilku uniwersalnych zasadach. Obowiązują one we wszystkich układach i systemach wodno kanalizacyjnych. Pierwszą zasadą jest lokalizacja rur względem instalacji elektrycznych oraz gazowych. Instalacja wodna musi zostać zamontowana powyżej instalacji gazowej oraz przewodów elektrycznych. Ważna będzie również lokalizacja rur doprowadzających ciepłą oraz zimną wodę. Rury z wodą zimną montujemy zawsze poniżej rur z wodą gorącą.

Uniwersalna zasada dotyczy także przechodzenia rur przez ściany oraz stropy. W tym przypadku rury zostają osadzone w specjalnych tulejach ochronnych.

Optymalna wysokość instalacji wodnych

Tworząc instalacje hydrauliczne musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich wysokości. To właśnie od wysokości wylotu instalacji wodnej i kanalizacyjnej zależeć będzie komfort użytkowy mieszkańców. Przyjmujemy, że optymalne wysokości wynoszą:

  • Wanna z baterią ścienną – instalacja wodna powinna zostać doprowadzona na wysokość od 60 do 70 cm od podłogi.
  • Kabina prysznicowa – optymalna wysokość wyjścia instalacji wodnej wynosi 110 do 130 cm.
  • Spłuczka do wc ze zbiornikiem zewnętrznym – tutaj optymalna wysokość instalacji wynosi 70 – 80 cm.
  • Umywalka ze stojącą baterią – rury doprowadza się do wysokości 50 – 60 cm od podłogi.
  • Podejście do baterii prysznicowej nad umywalką – wysokość zależy od dokładnej lokalizacji umywalki. Przyjmuje się, że wysokość podejścia powinna umożliwić zamontowanie baterii na wysokości ok. 25 do 35 cm od umywalki.
  • Podejście do baterii prysznicowej nad wanną – ścienna bateria prysznicowa powinna znajdować się ok. 10 do 20 cm nad wanną.

Podane powyżej wysokości zapewniają najwyższy komfort korzystania z baterii i urządzeń wodnych.

Zbiornik na deszczówkę sposobem na oszczędności

W ostatnich latach mogliśmy zauważyć rosnące zainteresowanie proekologicznymi rozwiązaniami. Niektóre z nich pozwalają na zaoszczędzenie wody, a tym samym zmniejszenie comiesięcznych rachunków. Jednym z ciekawszych pomysłów okazują się nowoczesne zbiorniki na deszczówkę. Znajdziemy je w różnorodnych pojemnościach od 750 do 2000 l. Zbiornik może gromadzić odprowadzaną wodę deszczową i posłużyć do podlewania ogrodu. Bardziej zaawansowane instalacje przewidują nawet przyłączenie zbiornika do instalacji sanitarnych. Woda deszczowa może znaleźć zastosowanie do spłukiwania toalet, bądź zostać wykorzystana do prania. Możliwości są bardzo szerokie i łatwo dostępne. Z pewnością warto się nimi zainteresować już na etapie zakupu projektu budowlanego. 

Proste zbiorniki na deszczówkę nie będą zbytnim obciążeniem dla budżetu inwestycyjnego. Zbiornik o pojemności 750 l kupimy już za ok. 150 do 300 zł. Z łatwością zmagazynujemy w nim wodę potrzebną do podlewania trawnika bądź ogrodu. Większe zbiorniki o pojemności do 2 000 l będą kosztować powyżej 1 000 zł. Do kosztów całkowitych dochodzi jeszcze usługa montażowa oraz wkopanie zbiornika pod ziemią.  Dodatkowym wydatkiem okaże się również podłączenie zbiornika do instalacji sanitarnej.  Ostateczna cena jest uzależniona od wielu czynników i warto ustalić ją indywidualnie z firmą monterską.

Jeżeli szukasz cennika hydraulików, znajdziesz go tu.