Wody gruntowe - badanie terenu

Badanie gospodarki wodnej jedna z pierwszych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem działki i rozpoczęciem budowy. Badanie terenu pozwoli określić poziom, jeśli chodzi o wody podziemne i poziom wody oraz specyfikę podłoża. Wstępną analizę możemy też wykonać samodzielnie. Warto obejrzeć pobliskie zabudowania. Jeśli domy zostały posadowione wysoko i nie posiadają piwnic, może to oznaczać, że poziom wody gruntowej jest dość wysoki. Pewnym wskaźnikiem może być też roślinność porastająca naszą działkę. Obecność trzciny lub sitowia z reguły oznacza tereny podmokłe.

Kolejnym ze sposobów samodzielnej analizy poziomu wody jest wykopanie studni. Dzięki niej będziemy w stanie ocenić, jak głęboko znajduje się lustro wody. Tego rodzaju pomiar wskazuje wartości orientacyjne, więc nie warto na nim poprzestawać w przypadku, gdy podejrzewamy, że wody gruntowe znajdują się bardzo płytko. Wykonanie dokładniejszej analizy może zaoszczędzić nam wielu problemów podczas budowy i pozwoli poznać specyfikę i podziemne wody przed budową.

Wykonując analizę terenu, pamiętajmy także, że wody gruntowe w Polsce zmieniają swój poziom. Warto zatem ocenić ich maksymalny stan. Najwyższy poziom wody gruntowej występuje wiosną (marzec, kwiecień). Jest to okres intensywnych opadów atmosferycznych, które doprowadzają do podniesienia stanu, jeśli chodzi o wody głębinowe. Wahania poziomu zależą od specyfiki oraz ukształtowania terenu. Jeśli planujesz budowę domu, w tym artykule znajdziesz rozważania na temat tego, czy warto budować piwnicę.

Sprawdzanie poziomu wody gruntowej w podłożu to najważniejszy element, zanim zaczniesz budowę domu. Jesli jest wysoka, piwnica raczej nie jest dobrym pomysłem.
Wody gruntowe – jak sprawdzić poziom, co warto wiedzieć

Mapa wód gruntowych

Mapa wód gruntowych to innymi słowy mapa hydrograficzna. Możemy ją odnaleźć na stronie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Mapa wód gruntowych posiada postać rastrową w skali 1 do 50 000. Znajdziemy na niej wartości przepływu wody powiązanej ze środowiskiem naturalnym. Mapa wód gruntowych uwzględnia między innymi wypływy wód podziemnych, przepuszczalność gruntów, wody powierzchniowe, topograficzne działy wodne oraz punkty hydrometryczne pomiarów stacjonarnych. Analiza owej dokumentacji może być pomocna w określeniu lokalnych warunków gruntowych.

Wysoki poziom wody na placu budowy – co zrobić?

Budowa domu na podmokłym terenie jest możliwa, jednak w przypadku takich lokalizacji lepiej sprawdzają się projekty domów niepodpiwniczonych. Dodatkowy wykop na piwnice mógłby wymagać kompletnej izolacji przeciwwodnej, która wygenerowałaby dość duże wydatki. Przed budową zwróćmy także uwagę na rodzaj fundamentów. Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj są tworzone w oparciu o typowe warunki gruntowe. Budowa domu na terenie z wysokim poziomem wód gruntowych może wiązać się z koniecznością wprowadzenia pewnych modyfikacji projektowych.

Podczas budowy z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie drenaż opaskowy, który wykonujemy wokół fundamentów. Drenaż opaskowy odprowadza wody gruntowe i obniża ich poziom w obrębie budowli. Zgromadzona woda wymaga rozdysponowania w obrębie własnej posesji.

Odwierty w ziemi czasami robi się, by sprawdzić poziom wody gruntowej. Wysoki poziom wody gruntowej wymaga zastosowania dużej hydroizolacji.
Wody gruntowe – jak sprawdzić poziom, co warto wiedzieć

Podczas budowy na podmokłym terenie warto także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu dolnej kondygnacji budynku. Szczelna izolacja przeciwwilgociowa bądź przeciwwodna może uchronić pomieszczenia przed nadmiernym zawilgoceniem. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule. Posadzka na gruncie jest szczególnie narażona na działanie wilgoci pochodzącej z gleby. Na szczęście przy odpowiednim rozplanowaniu prac można stworzyć szczelną barierę ochronną. Na odpowiednio zaizolowanej posadzce dolnej kondygnacji można bez obaw zainstalować ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe to wygodne rozwiązanie do każdego budynku mieszkalnego.

Czy budowa domu podpiwniczonego jest możliwa?

Z pewnością tak. Jednak wysoki poziom wody będzie stanowił duże utrudnienia. Przed wzniesieniem budynku niezbędny będzie wspomniany wcześniej drenaż opaskowy. Jednak w wielu przypadkach nie będzie on wystarczającym rozwiązaniem. Wody gruntowe mogą uszkadzać wszystkie elementy budynku, które znajdują się pod ziemią. Dlatego ściany fundamentowe na działce powinny posiadać zabezpieczenie przeciwwilgociowe, a w szczególnych wypadkach przeciwwodne. Dobrze wykonana izolacja przeciwwodna jest w stanie zabezpieczyć budynek przed naporem wód gruntowych na działce, jednak jej wykonanie pociągnie za sobą dodatkowe wydatki.

Ciekawym rozwiązaniem jest także obniżenie poziomu wód gruntowych wokół budynku przy pomocy instalacji igłofiltrowej. Wielu specjalistów twierdzi, że instalacja igłofiltrowa jest bardzo wydajna i może obniżyć poziom wody nawet o 5 metrów. Niestety nie wykonamy jej samodzielnie. Zaawansowana instalacja wymaga zatrudnienia doświadczonych wykonawców, a cena usługi może być dość wysoka.

Szacuje się, że budowa podpiwniczonego domu ulokowanego na podmokłym terenie może być nawet o 40 % droższa w porównaniu z budową obiektu niepodpiwniczonego, dlatego tak ważne jest przyjrzenie się zagadnieniu, jakim są wody gruntowe w Polsce.

Budowa domu niepodpiwniczonego na podmokłym terenie

Fundamenty domów zawsze powinny znajdować się poniżej linii przemarzania gruntu. W Polsce wyróżniamy cztery strefy przemarzania gruntu. Pierwsza, na zachodzie kraju, wynosi ok. 0,8 m. Czwarta strefa znajduje się na południowym wschodzie Polski i wynosi ok. 1,4 m. Przed budową warto obejrzeć mapę stref przemarzania gruntu i zaznajomić się z lokalnymi warunkami.

Fundamenty naszego budynku powinny znajdować się poniżej linii przemarzania gruntu, a jednocześnie powyżej poziomu wody gruntowej. Dzięki temu ściany fundamentowe nie będą narażone na bezpośrednie oddziaływanie wody. Warto to uwzględnić na etapie planowania. Jednak nie zawsze jest to możliwe do wykonania. Przy wyższym poziomie wody warto przemyśleć kwestię delikatnego podwyższenia terenu. Dodatkowy grunt musi być starannie zagęszczony, aby zminimalizować późniejsze osiadanie budynku. Innym skutecznym rozwiązaniem może okazać się wykonanie izolacji przeciwwodnej, stanowiącej szczelną barierę ochronną dla wód gruntowych. Tutaj znajdziesz przegląd najlepszych hydroizolacji. Znajomość tematu wód podziemnych pozwoli ci uniknąć błędów podczas budowy.

ikona podziel się Przekaż dalej