Jakie rodzaje worków na śmieci są dostępne na rynku?

Worki na śmieci dostępne w polskich sklepach mają tak różnorodne parametry, kolory i gabaryty, że odwiedzając pobliski supermarket czujemy się przytłoczeni. Często wybieramy więc produkt pierwszy z brzegu, który okazuje się niezadowalający podczas używania.

Jaki powinien być worek na śmieci każdy wie – trwały, wygodny (najlepiej ze ściągaczami), dopasowany do naszego śmietnika. Jednak problem w tym, że prawie każdy producent reklamuje swoje wyroby jako trwałe, niezawodne i wykonane z najlepszych jakościowo materiałów. Dostępne są w różnych pojemnościach 20 l, 35l,60l, 120l i 240l, a także w wielu innych mniej typowych pojemnościach.

Jednym z popularniejszych producentów worków na śmieci dobrej jakości, jest Jan Niezbędny. Worki na śmieci tego producenta nie należą do najtańszych, jednak charakteryzują się wysoką odpornością na ciężar, są wytrzymałe i wygodne w użyciu. Jan Niezbędny posiada w swojej ofercie bardzo duży wybór worków na śmieci. Mają różne wymiary, wiele spośród nich zostało wyposażone w taśmy ściągające.

Wśród propozycji tego producenta wyróżnia się Worek Tytan, dostępny w dwóch pojemnościach 35 oraz 60l. Worek na śmieci Tytan został wykonany z bardzo elastycznej folii, która jest równocześnie wytrzymała i mocna. Model ma taśmę ściągająca, która umożliwia higieniczne zamknięcie i przenoszenie pełnego worka.

Kolejną dobrą propozycją Jana Niezbędnego są czarne worki foliowe z taśmą Classic, o pojemności 35 lub60l. W przypadku pojemności 35 litrów w rolce jest 20 worków na śmieci, w 60-litrowej opcji jest ich o 5 mniej. Worki z taśmą Classic zostały wykonane z  moletowanego materiału HDPE, są również bardzo mocne i posiadają taśmę ściągającą.

Bardzo wytrzymałe są także worki Stella z uszami. Są wykonywane z odpornego surowca HDLD, dzięki czemu są blisko dwa razy grubsze od standardowych worków. Posiadają gwiaździsty zgrzew dna, dostępne są w pojemności 60l, w rolce znajduje się 20 sztuk.

Równie mocne i trwałe są worki na śmieci Anna Zaradna. Produkt Worki Supermocne można nabyć w pojemności nawet 120l, w rolce znajduje się 10 sztuk lub 25 sztuk. Są bardziej odporne na rozerwanie niż typowe worki na śmieci.

Ekologiczne worki na śmieci

Biorąc pod uwagę współczesne wyzwania i zagrożenia związane z przyspieszeniem cywilizacyjnym, rośnie świadomość konsumencka dotycząca ekologii i prawidłowej gospodarki odpadami. W tym kontekście dobrym pomysłem są worki ekologiczne.

Ekologiczne worki na śmieci można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to worki wytwarzane z materiałów z recyklingu, druga grupa to worki z materiałów które szybciej ulegają biodegradacji. Obecnie worki ekologiczne nie ustępują w niczym zwykłym workom na śmieci znanych producentów. Są równie mocne i wytrzymałe, ale ich używanie sprawia, że dokładamy własną cegiełką w dziedzinie ochrony środowiska.

Produktem ekologicznym, jak również atrakcyjnym cenowo są worki Ecostrong o pojemności 35 litrów. Wykonane są z folii recyklingowej i posiadają taśmę ściągającą, dzięki której przy opróżnianiu kosza pełny worek może zostać związany i przygotowany do wyniesienia.

Nowoczesne meble do Twojego domu - sprawdź te produkty!

Producentem oferującym ekologiczne worki na śmieci jest polska firma Sipeko. Do produkcji swoich worków producent Sipeko wykorzystuje 90% materiałów foliowych z recyklingu. Dodatkowo, w procesie produkcji materiał uzupełniany jest o specjalne dodatki d2w, które powodują, że worki ulegają biorozkładowi w ciągu trzech lat. Warto podkreślić, że materiały wykorzystywane do produkcji standardowych worków rozkładają się kilkaset lat. Worki na śmieci Sipeko są wysoko jakościowe i ekologiczne.

Jednym z wielu produktów Sipeko jest Comfort Drawtape. Jest to worek foliowy z taśmą ściągającą. Model dostępny jest w różnych kolorach i wymiarach. Dostępne wymiary to 50x60, 60x72, 70x110.

Producent oferuje również worki na śmieci bez taśmy - Classic Strong, w pojemności od 20 do nawet 300l. Jak sama nazwa wskazuje są to worki mocne i wytrzymałe. Produkt sprzedawany w rolce.

Worki ekologiczne, przyjazne dla środowiska ma w swoim asortymencie również wspomniany wcześniej Jan Niezbędny. Worki Eco Natura dostępne są w różnych wymiarach i pojemnościach. Worki na śmieci Eco Natura również posiadają dodatek d2w, który wydatnie przyspiesza proces degradacji biologicznej. W tej linii mamy możliwość wyboru zarówno worków z taśmą jak i worków zawiązywanych.

A jakie kosze na śmieci dobrać do worków?

Przy doborze odpowiednich worków na śmieci nie należy zapominać o wielkości i przeznaczeniu naszych koszy na śmieci. W zależności jakie odpadki mają trafić do kosza na śmieci, worek może być słabszy lub mocniejszy. Jeśli posiadamy kosz do którego będziemy wkładać szkło, powinniśmy kupować worki odpowiednio wzmocnione, wykonane z grubszej folii niż worki na odpady organiczne.

Paradoksalnie najlepsze kosze na śmieci to te wykonane z tworzyw sztucznych. Łatwo utrzymać ich czystość i dostępne są w różnych wariantach i rozmiarach. Są również dużo tańsze niż wykonane na przykład z metalu.

W celu jeszcze większej dbałości o środowisko naturalne wato rozważyć zakup koszy na śmieci z przeznaczeniem na segregacje odpadów. Do takich celów najlepiej nadają się plastikowe kosze na śmieci z kolorową obudową o małej pojemności. W licznych sklepach dostępne są również naklejki  na kosze, przydatne przy segregacji odpadów. Słabo dostępne ale obecne na rynku są kosze na śmieci z przegródkami na segregację odpadów, czyli z tak zwanymi segregatorami czy komorami. Jest to dobre rozwiązanie przy małej ilości miejsca.

Przy zakupie kosza na śmieci nie musimy się obawiać czy dobierzemy do niego odpowiednie worki na śmieci, gdyż mamy ogromny wybór wymiarów i pojemności worków. Do kuchni czy łazienki warto wybrać takie kosze na śmieci które będą się komponowały z estetyką wnętrza i nie będą przytłaczały zbyt dużymi gabarytami. Z kolei przy wyborze worków na śmieci stawiajmy raczej na sprawdzone marki i nie sugerujmy się  ceną.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 68,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny