Koszt życia w mieście

Po przeprowadzce do dużego miasta zmienia się całe nasze życie – lepsze perspektywy, więcej lokali rozrywkowych, centrów handlowych oraz sklepów. Kariera rozkwita, ponieważ z niezwykłą łatwością przychodzi znalezienie nowej, lepiej płatnej pracy. Również życie towarzyskie nabiera rumieńców – do wyboru mamy ogromny wachlarz barów, pubów czy restauracji, w których można iście szampańsko spędzać czas ze znajomymi. Jednak jeszcze przed rozpoczęciem naszej przygody w nowym miejscu skupiamy się w szczególności na najważniejszym, kluczowym dla nas aspekcie – poszukiwaniu mieszkania. Przysłowiowe cztery kąty na początku często wynajmujemy, jednak w przypadku, gdy już od jakiegoś czasu odkładaliśmy pieniądze na poczet naszej przyszłości w nowym miejscu zamieszkania, decydujemy się na kupno własnego „M”.

Jak kształtowała się sytuacja na przestrzeni dekady?

Z danych opublikowanych w zeszłym roku przez NBP wynika, że przez ostatnie 10 lat mogliśmy obserwować dość duży wzrost cen mieszkań. Zestawiając procentowe wartości wzrostów w poszczególnych miastach, szybko zauważymy, że wbrew pozorom we Wrocławiu i Krakowie mieszkania podrożały tylko nieznacznie. Dane NBP sugerują, że porównywalne wrocławskie lokale zdrożały w ciągu minionej dekady jedynie o 5%, krakowskie zaś o 18,8%. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest bez wątpienia wysoka aktywność firm deweloperskich, a także fakt, że w latach 2006–2015 za ich pośrednictwem oddano do użytku około 55 tysięcy mieszkań w Krakowie oraz 42 tysiące we Wrocławiu – i są to najwyższe wyniki zaraz po Warszawie!

Warszawski sen

Nikogo zapewne nie zdziwi informacja, że najdroższe mieszkania znajdują się w stolicy Polski. Najnowsze dane NBP mówią same za siebie – wynajmując lokal w Warszawie, za jeden metr kwadratowy zapłacimy około 7 tysięcy zł, płacąc przy tym czynsz wysokości ok. 5,95 zł/m kw. Istnieje jednak dobra wiadomość – w ciągu ostatnich pięciu miesięcy ceny mieszkań ustabilizowały się. Warto też pamiętać o tym, że lokalny rynek nieruchomości jest bardzo zróżnicowany. Miejscowi deweloperzy oferują zarówno tańsze lokale, wymagające jednak sporego wkładu finansowego na poczet wykończenia, jak też luksusowe apartamenty o znacznie wyższej cenie.

Warszawa

Sytuacja w Krakowie

Średnie ceny mieszkań w Krakowie niezmiennie oscylują wokół kwoty 6,5 tysiąca zł za 1 m kw., przy czym czynsz wynosi średnio 5,80 zł/m kw. Koszty lokali w stolicy Małopolski rozkładają się w zależności od ich lokalizacji – im bliżej centrum, tym drożej. Jeśli chodzi o miesiące, w których dochodzi do największej ilości zakupu lub najmu mieszkań, prym wiodą sierpień, wrzesień oraz październik. Nic w tym dziwnego, bowiem Kraków jest miastem, które posiada prestiżowe uczelnie, a studenci spoza miasta coraz chętniej rezygnują z akademików na rzecz własnych czterech kątów. Na jakie mieszkania w szczególności zwraca uwagę statystyczny mieszkaniec Krakowa? Według badań zdecydowany prym wiodą mieszkania dwupokojowe oraz kawalerki.

Kraków

Jak to wygląda we Wrocławiu?

Niekwestionowanym zwycięzcą wśród dużych miast, w których żyje się najtaniej, jest stolica Dolnego Śląska. Z analiz wynika, że we Wrocławiu mamy do czynienia z wieloletnią cenową stabilizacją. Koszt 1 m kw. wynosi średnio 5–6 tysięcy zł, czynsz około 5,52 zł/m kw., a więc jest najniższy spośród wymienionych wcześniej Warszawy i Krakowa. Atrakcyjne kwoty przyciągają nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości, ale również oddalonych miast.

Chciałbyś dołączyć do ich grona? Poszukując mieszkania dla siebie, zaufaj sprawdzonym firmom deweloperskim, takim jak np. Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane sp. z o.o., które na lokalnym rynku istnieje już 60 lat. Znalezienie wygodnego „u siebie” z przystępnym czynszem mieszkaniowym znacznie ułatwi start w nowym miejscu.

Wrocław

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 53,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny