Niegdyś waga kojarzona była z dwiema szalami i obciążnikami. Ten relikt przeszłości już dawno zastąpiły bardziej precyzyjne wagi elektroniczne. Nie oznacza to, że ich rozwój na tym się skończył, wręcz przeciwnie. Powstają nowe urządzenia, które pod wieloma względami wyróżniają się na tle innych. Jedne dedykowane są do prac specjalistycznych, a inne do zadań, które znamy ze swojej codzienności, jak ważenie towaru w sklepie. Sprzęty są cały czas ulepszane, a ich funkcje poszerzane. Jednym z przykładów multi zadaniowości jest waga licząca.

Zważ i licz jednocześnie

Wagi liczące (zobacz na moga.pl) to urządzenia przemysłowe o wysokiej precyzji ważenia. Dodatkową opcją jest możliwość liczenia sztuk według określonego wzoru wagowego. Oznacza to, że możemy zaprogramować wagę pojedynczej śruby, nakrętki i innych elementów, a podczas pomiaru uzyskamy nie tylko informacje o masie, ale także o ilości sztuk. Przykładem zastosowania tego urządzenia będą sklepy metalowe. Zdarza się, że klienci potrzebują konkretną ilość gwoździ. Niech to będzie 112 szt. Liczenie takiego zbioru będzie pracochłonne, co może zniechęcić innych czekających w kolejce klientów. Skorzystanie z wagi liczącej eliminuje ten etap, przyśpieszając jednocześnie obsługę. Klient uzyska interesującą go liczbę przedmiotów, a my po sprawnym załatwieniu sprawy przejdziemy do kolejnej osoby.

Funkcjonalność

Współczesne wagi elektroniczne bardziej przypominają komputery z funkcją ważenia niż klasyczne urządzenia pomiarowe. Ma to swoje niepodważalne zalety. Czas stabilizacji oscyluje w granicach 1 sekundy. W ten sposób waga może pracować z dużą intensywnością. Z kolei dane prezentowane mogą być nawet na trzech różnych wyświetlaczach. Dostępne są także różne tryby pracy jak ważenie, liczenie sztuk, sumowanie i kontrola pomiaru tj. za mało, ok, za dużo. W łatwej interpretacji wyniku pomagają kolorowe diody skorelowane z rezultatem pomiaru.

 Sprzęt ładuje się w ciągu 12 h, ale akumulator bez źródła zasilania może pracować do 210 h. W celu podniesienia wydajności baterii dostępna jest funkcja Auto OFF. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego zużycia energii. Gdy zapomnimy wyłączyć wagę na noc, komputer zrobi to za nas. Tak zaawansowane wagi mają szereg złączy, które umożliwiają podłączenie ich do Internetu, drukarki paragonowej czy drugiej platformy wagowej. Uzupełnieniem wyposażenia jest osłona przeciwzabrudzeniowa i hak do ważenia podszalkowego. Tak zaopatrzona waga przygotowana jest na realizację wielu zadań.

Ważymy praktycznie wszystko

Wagi są powszechnie dostępnymi urządzeniami, z którymi mamy kontakt praktycznie każdego dnia. Zakupy w sklepie, na bazarze, ale także praca w transporcie, przeładunku czy na magazynie nie obejdzie się bez tych urządzeń. Mają one różne formy i gabaryty, a także dokładność pomiarów, ale wszystkie służą do określenia wagi. Ich rozbudowane zastosowania oraz wyposażenie pozwala na badanie nawet niewielkich elementów, których waga liczona jest w ułamkach grama. Nie brakuje także potężnych sprzętów, które są w stanie określić ciężar wielotonowych przedmiotów. Wagi są ważnymi urządzeniami w wielu kluczowych procesach w gospodarce. Od transportu, poprzez handel do badań naukowych. Ich funkcje być może są proste - określamy ciężar przedmiotu, ale waga takiej informacji bywa ogromna.

Wagi to ważne urządzenia, które znacząco podnoszą tempo pracy w wielu dziedzinach gospodarki. Producenci pracują nad ich ulepszeniem i wprowadzeniem nowych przydatnych funkcji. Jedną z nich jest liczenie sztuk ważonego przedmiotu. W ten sposób oszczędzamy czas i sprawnie możemy zwiększyć intensywność pracy.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny