Współpraca ze sprzedawcą energii: jakie pytania zadać przed podpisaniem umowy?
Współpraca ze sprzedawcą energii może nie tylko pomóc obniżyć koszty prądu w firmie, ale też zwiększyć przewidywalność wydatków oraz wzmocnić przewagę konkurencyjną. Dlatego przed podpisaniem umowy z nowym sprzedawcą warto sprawdzić kilka kwestii, które mogą wpłynąć na przyszłość przedsiębiorstwa i jakość współpracy.
Współpraca ze sprzedawcą energii (sprawdź na: https://wybieram.axpo.com/energia-dla-firm") może nie tylko pomóc obniżyć koszty prądu w firmie, ale też zwiększyć przewidywalność wydatków oraz wzmocnić przewagę konkurencyjną. Dlatego przed podpisaniem umowy z nowym sprzedawcą warto sprawdzić kilka kwestii, które mogą wpłynąć na przyszłość przedsiębiorstwa i jakość współpracy.
Stawka stała vs. zmienna
Jednym z najważniejszych czynników, na który zwracają uwagę klienci przy wyborze sprzedawcy, jest cena energii. Warto jednak zwrócić uwagę także na sposób rozliczania, np. czy sprzedawca oferuje możliwość wyboru stałej ceny na cały okres trwania umowy oraz jak długo można z niej korzystać. Możliwość wyboru stałej stawki chroni przedsiębiorców przed podwyżkami cen energii, a w związku z tym umożliwia kontrolowanie wydatków i planowanie budżetu. Z kolei stawka zmienna opiera się na notowaniach giełdowych i zmienia się w zależności od sytuacji na rynku. W przypadku spadku cen na giełdzie – Twoja stawka również proporcjonalnie się obniży i możesz liczyć na oszczędności. Zależy Ci na przewidywalności wydatków? Warto rozważyć nawiązanie współpracy z tym sprzedawcą, który oferuje prąd w stałej cenie. Stałą stawkę na okres nawet do 6 lat znajdziesz m.in. w ofercie Axpo. Zwróć także uwagę na innowacyjny model wyliczenia w produkcie ecoSmart od Axpo, gdzie możesz dostosować proporcje między stałą a zmienną ceną, aby dopasować rozwiązanie do swoich potrzeb.
Elastycznie warunki współpracy
Przed podpisaniem umowy warto zapytać również o elastyczność warunków współpracy. Dlatego zwróć uwagę na:
- Czas trwania umowy – czy można wybrać krótko- lub długoterminowy kontrakt?
- Dopasowanie oferty – czy oferta sprzedawcy jest różnorodna i umożliwia dostosowanie warunków do specyfiki działalności firmy?
- Wsparcie eksperckie – czy sprzedawca zapewnia doradztwo techniczne i biznesowe podczas zmiany sprzedawcy i przy wyborze odpowiedniej oferty?
Upewnienie się co do elastyczności sprzedawcy zwiększy pewność, że oferta jest dopasowana do potrzeb naszej firmy.
Zielona energia dla firm
Podpisanie umowy warto poprzedzić również sprawdzeniem, czy wybrany sprzedawca oferuje energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Wybór zielonej energii nie tylko wspiera ochronę środowiska, ale również odpowiada na unijne regulacje, które promują OZE. Tradycyjne źródła energii, takie jak węgiel, stopniowo drożeją, przede wszystkim ze względu na coraz trudniejsze ich wydobycie i rosnące koszty emisji CO₂. Firmy korzystające z zielonej energii mogą także budować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie, co jest coraz bardziej cenione przez klientów i partnerów biznesowych. Przyszłością biznesu jest zielona energia, dlatego warto przygotować się na te zmiany już teraz. Pozycja sprzedawcy energii na rynku Renoma i pozycja sprzedawcy na rynku to kluczowe czynniki świadczące o jakości współpracy. Dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy warto sprawdzić na przykład historię działalności sprzedawcy, a zwłaszcza czy działa na rynku długo i stabilnie, a także czy sprzedawca jest doceniany w branżowych rankingach. Przykładowo w 2024 roku Axpo zostało dwukrotnie ogłoszone największym niezależnym sprzedawcą energii w Polsce według prestiżowych rankingów: w lipcu według rankingu tygodnika „Wprost”, natomiast w grudniu według zestawienia przygotowanego przez „Rzeczpospolitą”. Jesteśmy dumni z tych wyróżnień i cieszymy się, że nasz praca przynosi tak pozytywne efekty.
Renomowany sprzedawca zadba o nieprzerwane dostawy energii, transparentność cenową i proklienckie podejście. Z kolei jego stabilna pozycja rynkowa oznacza większą odporność na wahania cenowe i inne czynniki zewnętrzne.
Przed nawiązaniem współpracy ze sprzedawcą energii warto dokładnie przeanalizować ofertę i zadać pytania dotyczące ceny, elastyczności warunków, źródeł energii oraz sprawdzić pozycję firmy na rynku. Przemyślany wybór sprzedawcy to nie tylko oszczędność i przewidywalność wydatków, ale także pewność współpracy z wiarygodnym partnerem, który wspiera rozwój firmy i dba o jej potrzeby.