Kredyt na mieszkanie

"Klienci, którzy do nas trafiają zawsze zadają mnóstwo pytań dotyczących upatrzonych inwestycji. Interesują ich informacje nie tylko związane z samym mieszkaniem ale przede wszystkim z procesem zakupowym. Jakie dokumenty są potrzebne? Czy pojawią się dodatkowe koszty? Jeśli tak, to kiedy i jakie? Takich pytań dostajemy bardzo dużo od naszych Klientów." - mówi Karolina Magon, specjalista z działu obsługi klienta obido.pl.

 Martyna Ojczyk, specjalista ds. produktów hipotecznych z Obido Finanse to tylko strach, który ma wielkie oczy. “Zakup mieszkania często wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale też z dużą ilością formalności. Na całe szczęście nie jest to problem, z którym nie można sobie poradzić. Zanim podejmiemy decyzję na jaki rodzaj kredytu i w jakim banku się zdecydujemy go wziąć, warto spotkać się z doradcą kredytowym, który szczegółowo omówi wszystkie dodatkowe koszty i zwróci uwagę na wszystkie formalności jakie trzeba wypełnić w tym zakresie.”

W kilku prostych punktach Martyna przybliża na jakie ewentualne koszty oraz formalności musimy się przygotować przystępując do procesu kredytowego:

  1. Wycena nieruchomości - bank musi oszacować rynkową wartość nieruchomości, aby móc wyznaczyć wskaźnik LTV-jest to stosunek kwoty kredytu do wartości rynkowej nieruchomości.  Część banków pobiera tę opłatę na etapie wnioskowania o kredyt i jest ona bezzwrotna, inne dopiero w momencie podpisania przez klienta umowy kredytowej.Jeżeli klient nie zdecyduje się na ofertę tego banku, to jej nie płaci. Sama analiza i wydanie decyzji odbywa się bezkosztowo.
  2. Prowizja za udzielenie kredytu - w zależności od oferty banku może być ona skredytowana.Wówczas klient płaci większą ratę kredytową. Istnieje też opcja, która pozwala klientowi zapłacić ją z własnych środków.
  3. Ubezpieczenia na życie/ na wypadek utraty pracy / pobytu w szpitalu / inwalidztwa - banki w swoich ofertach posiadają możliwość wykupienia takich ubezpieczeń. Niektóre z nich są na cały okres kredytowania inne na 3, 4, 5 pierwszych lat kredytowania, później polisa wygasa i klient może ją wydłużyć na kolejny okres, ale zwykle nie jest do tego obligowany. Takie polisy są zwykle kosztem jaki klient ponosi comiesięcznie do raty kredytowej, ale są i takie które należy opłacić z góry za wymagany przez bank okres ubezpieczenia.
  4. Zapłata transz - forma  zapłaty środków do dewelopera  - zgodnie z harmonogramem i wysokością transz zawartych w umowie deweloperskie/przedwstępnej jaką zawarł klient z deweloperem, każdorazowa wypłata środków na rachunek dewelopera z kredytu wiąże się ze zleceniem przez Bank kontroli budowanej inwestycji, bank weryfikuje czy postęp prac jest zgodny z harmonogramem prac jaki zawarł deweloper w prospekcie informacyjnym. Klient ponosi ten koszt już z własnych środków.
  5. Oprocentowanie kredytu- koszt jaki wpływa na comiesięczna ratę kredytową i koszt odsetek jakie zapłacimy do banku za cały okres kredytowania. Składa się ono z marży-jej wysokość uzależniona jest od aktualnej oferty banku i WIBORU- stawki referencyjnej, który może być WIBOR3M-3-miesięczny lub WIBOR6M- 6-miesięczny, są to najczęściej spotykane wartości. Suma obu wartości marży i WIBOR-u daje nam oprocentowanie kredytu hipotecznego.
  6. Ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych - musimy pamiętać, że nieruchomość, która jest skredytowana należy ubezpieczyć. Takie ubezpieczenie jest drugim po wpisie hipoteki zabezpieczeniem kredytu hipotecznego dla banku. Polisę można wykupić bezpośrednio w banku lub dostarczyć do banku zakupioną na rynku, ważne by sprawdzić czy Towarzystwo Ubezpieczeniowe akceptowane jest przez bank, w którym mamy kredyt.
  7. Dodatkowe koszty przy wcześniejszej spłacie kredytu -część banków pobiera w pierwszych trzech latach opłatę za nadpłatę lub wcześniejsza całkowitą spłatę kredytu, są to zwykle koszty rzędu kilku procent od kwoty nadpłacanej lub kwoty całkowitej spłaty, ale są i takie banki, które tej opłaty nie mają.

Przygotowane i przedstawione przez Martynę Ojczyk punkty pokazują, że proces kredytowy wcale nie musi być taki ciężki i związany z wieloma trudnościami jak nam się wydaje. Pełną pomoc w procesie kredytowym można otrzymać właśnie u doradcy kredytowego. “Staramy się aby Klienci, którzy do nas trafiają wychodzili z kompletem informacji. Krok po kroku przeprowadzamy ich po tym procesie, ściągając z nich np. ciężar kompletowania wszystkich potrzebnych dokumentów. Klienci mogą liczyć na naszą pomoc na każdym etapie procesu kredytowego.” - dodaje Martyna Ojczyk z Obido Finanse.

Nawet jeśli nie zdecydujemy się na całkowitą współpracę z doradcą kredytowym warto zapoznać się powyższymi punktami aby na rozmowę do banku przyjść już w pełni przygotowanym. Pomoże nam to w szybszym załatwieniu sprawy i na pewno zaoszczędzi niepotrzebnych nerwów.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny