Kiedy potrzebujemy wiertarki, a kiedy młotowiertarki?

Na pierwszy rzut okiem te dwa urządzenia mają bardzo podobne zastosowanie – służą do pracy w twardych i trudnych do obróbki materiałach, takich jak beton, czy kamień. Poniżej krótka charakterystyka:

Wiertarki udarowe – wyposażone są w prosty mechanizm, najczęściej zbudowany z dwóch specjalnie wyprofilowanych elementów, które przypominają zębatki. Podczas pracy urządzenia elementy te spadają po „zębach”, wprawiając wiertło w dodatkowy ruch posuwisto zwrotny. Minusem tego mechanizmu jest to, że siła udaru uzależniona jest od siły docisku urządzenia do obrabianej powierzchni.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o młotowiertarkach.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o młotowiertarkach.

Młoty udarowo obrotowe – to narzędzie, które oparte jest o system pneumatyczny, zasilany niewielkim kompresorem wbudowanym w urządzenie. Dzięki wykorzystaniu systemu mocowań SDS wiertło może poruszać się swobodnie wzdłuż własnej osi, a dzięki nadmuchiwanej poduszce powietrznej uderzać wiertłem o obrabiany materiał.

Wiertarka udarowa świetnie sprawdzi się podczas pracy z materiałami miękkimi i kruchymi jak pustak, czy cegła. Dzięki słabszemu udarowi i drążeniu dzięki skrawaniu widią, urządzenie nie będzie niszczyć ścianek otworów.

Młot udarowo obrotowy natomiast znakomicie poradzi sobie z twardymi materiałami. Wykonanie otworu w betonie, kamieniu, czy marmurze nie będzie stanowiło problemu dla takiego urządzenia – np. młotowiertarki hikoki z siłą pojedynczego udaru wynoszącą 2,9 J. Za pomocą młotowiertarki również będziemy mogli skuć np. płytki w łazience.

Mimo wszystko warto mieć na uwadze, że oba urządzenia nie potrafią się wzajemnie zastąpić, dlatego dla komfortu naszej pracy powinniśmy dokładnie dobierać nasze elektronarzędzia

Najważniejsze parametry młotowiertarek.

Wybierając odpowiednią młotowiertarkę musimy zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech:

  • Moc urządzenia – im większa, tym lepsza wytrzymałość silnika oraz szybkość wykonywanych otworów.
  • Częstotliwość udaru – im wyższą wartość osiąga, tym lepiej. Dzięki temu sprzęt jest bardziej wydajny.
  • Energia udaru – radykalnie może być to mało kluczowa wartość. Większa energia to szybciej wykonany otwór. Jednak nieumiejętne korzystanie z funkcji udaru w młotowiertarkach poprzez dociskanie urządzenia, może doprowadzić do zmniejszenia tej wartości.
  • Prędkość obrotowa – będzie miała wpływ na to, ja szybko wiertło będzie mogło ścierać materiał. Warto zwrócić uwagę, że najczęściej podawana jest podczas pracy na biegu jałowym (bez obciążenia).
  • System mocowania – w przypadku wiertarek udarowych wygodnym rozwiązaniem jest uchwyt samozaciskowy, natomiast dla młotów udarowych mamy do wyboru mocowanie SDS Plus (np. Hikoki DH26PC2)  i SDS-Max (np. DH40MC WSZ).
  • Zasilanie -  urządzenia z zasilaniem sieciowym pozwolą nam pracować bez przerwy, dzięki braku konieczności ładowania akumulatorów. Czasami jednak musimy postawić na mobilne urządzenia, które mogą pracować w trudnych warunkach (np. bez prądu).
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o młotowiertarkach.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o młotowiertarkach.

Jaka jest różnica w mocowaniu SDS-max, a SDS-plus?

System mocowania wierteł SDS (Spannen durch System) swoje pierwsze kroki stawiał już ponad pół wieku temu. Jego głównym zadaniem było usprawnić i przyśpieszyć wymianę wierteł.

Mocowanie wiertła SDS-plus mające średnicę uchwytu wynoszącą 10 mm występujące m.in. w młotowiertarce Hikoki DH26PC2, która dostępna jest w sklepach internetowych z elektronarzędziami, takich jak np.: domitech.pl. Posiadają cztery duże rowki. Zazwyczaj są mocowane w mniejszych młotach udarowych przeznaczonych do lżejszej pracy.

Wiertło SDS-max ma średnicę uchwytu wynoszącą 18 mm. Posiada trzy otwarte rowki. Używane są w znacznie większych młotach udarowych, podczas cięższych rodzajów prac.

Oprócz różnicy wizualnej oraz właściwości fizycznych obu rodzajów systemów mocowania, występuje również spora dysproporcja cenowa. Urządzenia z wiertłami SDS-max posiadają bardzo dobre parametry techniczne, jednak ich koszt potrafi być dwa razy większy, niż tych z systemem SDS-plus.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o młotowiertarkach.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o młotowiertarkach.

Dodatkowe funkcje młotowiertarek.

Dobra młotowiertarka potrafi pracować nie tylko z udarem, ale również bez niego. Dzięki temu możemy skorzystać z dostępnych na rynku adapterów i założyć klasyczne wiertła np. do drewna.

Kolejną ciekawą oraz przydatną funkcją będzie możliwość zablokowania obrotów wiertła. Zakładając na urządzenie szpikulec lub przecinak otrzymamy młot wyburzeniowy. Praca tych narzędzi będzie podobna jak w przypadku normalnego wiertła, z tą różnicą, że całą energię udaru przekażemy za pomocą nieobracającego się narzędzia w jeden punkt. Takim połączeniem będziemy mogli szybko skuć płytki oraz posadzki. Nie będzie również problemu z produktami takimi jak tynki, czy cegły.

Młotem wyburzeniowym możemy kuć w wyjątkowo twardych materiałach jak beton i kamień.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o młotowiertarkach.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o młotowiertarkach.

Jak dbać o młot udarowy?

Młot udarowo obrotowy bardzo często poddawany jest ciężkim zadaniom, dlatego warto dbać o nasze urządzenie, żeby zapewnić mu dłuższą żywotność. Powinniśmy przechowywać je w suchym pomieszczeniu, najlepiej w walizce – jeżeli taką posiadamy.

Istotnym sposobem jest konserwowanie mechanizmów, dlatego wspomniana wcześniej młotowiertarka Hikoki dodaje do swojego urządzenia smar, który wystarczy nałożyć na końcówkę wiertła i zamocować w uchwycie wiertarki. Ze względu, iż narzędzie pracuje często w kurzu, który dostaje się do jego wnętrza, powinniśmy powtarzać tę czynność co kilka godzin pracy.

Kiedy najczęściej sięgamy po młotowiertarkę?

Wiertarki udarowe potrafią świetnie sobie radzić podczas wykonywania otworów. Dobrej klasy narzędzia poradzą sobie z naprawdę twardymi materiałami. Zajmuje im to jednak więcej czasu niż młotowiertarkom. Bardzo często musimy wykonać więcej dziur, których realizacja mogłoby trwać nawet kilka godzin. Właśnie dlatego sięgamy po młot udarowo obrotowy, który pomoże wykonać naszą pracę dużo szybciej.

Urządzenia te są również bardzo uniwersalne, ponieważ oprócz możliwości wiercenia, wyposażone są w funkcję młota. Dzięki temu możemy w szybki sposób skuć różne powierzchnie. Pamiętajmy, że urządzenie ze świetnymi parametrami, które będzie wyposażone w słabej jakości wiertła i dłuta, będzie dużo mniej efektywne od tego, które będzie pracować na wysokiej jakości osprzęcie.

Artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej