Wszystko co warto wiedzieć na temat wag hakowych przed zakupem
Zastanawiasz się, do czego służą wagi hakowe? W jaki sposób działają i gdzie można z nich korzystać? A może właśnie stoisz przed wyborem wagi hakowej i nie wiesz, jakie parametry powinna mieć? Oto ważne informacje, które musisz sprawdzić zanim kupisz wagę hakową.
Wagi hakowe – wszystko, co trzeba wiedzieć przed zakupem
Najważniejsze informacje o wagach hakowych
Wiszące wagi hakowe nie mają żadnej platformy albo specjalnej podstawki. Towar, który ma być ważony powinno się zatem powiesić bezpośrednio na haku. Waga zacznie wówczas poruszać się w dół dzięki sile ciężkości towaru, wskazując na wynik – z reguły na ekranie lub podziałce, w zależności od wybranego modelu wagi hakowej. Wydawać by się mogło, że waga hakowa nie jest w stanie wiele udźwignąć – jednak to tylko pozory! Dobrej jakości wagi hakowe dźwigają od kilku kilogramów do nawet kilkunastu ton, w zależności od jej rodzaju. Najprościej rzecz ujmując, waga hakowa służy zatem pomiarowi wagi przedmiotów nie tylko o standardowych, ale i niestandardowych wymiarach. Hak w takich wagach z reguły wykonany jest ze stali – właśnie przez to jest wytrzymały nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale i duże obciążenia.
Niektóre ładunki muszą być ważone specjalnymi urządzeniami, głównie ze względu na swoje nietypowe wymiary czy sposób przechowywania. Waga hakowa jest jednym z takich urządzeń. Brak platformy w wadze hakowej sprawia, że łatwo się ją przechowuje i przewozi. Możesz powiesić wagę hakową w zasadzie w dowolnym miejscu, które będzie się oczywiście do tego nadawało i które wytrzyma ciężar nie tylko wagi, ale i całego ważonego ładunku. Kupując wagę hakową należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by była dobrej jakości – tylko solidna waga poradzi sobie bowiem z przeznaczonymi dla niej zadaniami. Warto pamiętać nie tylko o stalowym haku, ale i jego wytrzymałej konstrukcji. Dobrej jakości wagi hakowe znajdziesz tym miejscu: https://www.expondo.pl/wagi-hakowe/.
Do czego służą wagi hakowe?
Wagi hakowe służą przede wszystkim zadaniom specjalnym – czyli ważeniu niestandardowych ładunków. Można je wykorzystywać w miejscach, gdzie ustawienie tradycyjnej wagi platformowej jest niemożliwe. Waga hakowa może zważyć materiały wielkogabarytowe również w momencie, gdy trzeba często transportować urządzenie. Wagi hakowe sprawdzą się nie tylko w przemyśle ciężkim, ale i w warunkach domowych. Są to zatem bardzo uniwersalne urządzenia, które pozwolą zważyć np.:
- walizki przed podróżą samolotem,
- towar na bazarze czy targowisku,
- ilość zbiorów na plantacjach i w sadach,
- towar pochodzący z wędkarstwa, rybołówstwa, rolnictwa czy myślistwa.
W niektórych firmach wagi hakowe są niemal niezbędne. Potrafią bowiem udźwignąć duże ładunki, jak żadna inna waga. W nowoczesnych zakładach przemysłowych stosuje się np. wagi hakowe obsługiwane specjalnym pilotem, które potrafią udźwignąć nawet do 10 ton. Wagi hakowe zobaczysz również w firmach produkcyjnych i transportowych, a także na stacjach przeładunkowych. Bardzo często można je połączyć np. z hakiem żurawia czy suwnicy, co znacznie usprawnia pracę na terenie zakładów przemysłowych.
Wagi hakowe oraz ich największe zalety
Rodzaje wag hakowych, krok po kroku
Na rynku istnieje obecnie kilka rodzajów wag hakowych. Do najczęściej kupowanych zalicza się wagi hakowe zegarowe oraz elektroniczne, które można spotkać w nowoczesnych zakładach. Niektórzy zalecają też kupno wag hakowych radiowych. Oto, jak działają poszczególne z nich:
- Wagi hakowe elektroniczne – wyróżniają się nowoczesnym wyświetlaczem, który dokładnie pokazuje ciężar ładunku na haku. Często wykorzystuje się je w magazynach i hurtowniach, a także na zakładach produkcyjnych. Można je bowiem zintegrować z systemem informatycznym, by upłynnić pracę. Trzeba jednak pamiętać, że takie wagi muszą być zasilane zewnętrznie (baterie / akumulator).
- Wagi hakowe wskazówkowe (zegarowe) – są mniej wygodne od elektronicznych, jednak nie potrzebują być zasilane zewnętrznie. Trzeba też uważać podczas ich obsługi, ponieważ na haku wskazówkowym ładunek może się bujać.
- Wagi hakowe radiowe – można nimi sterować przy użyciu pilota, a więc obsługa takich urządzeń jest zdalna. To doskonałe rozwiązanie, gdy np. w zakładzie nie ma możliwości odczytywania pomiarów wagi z wyświetlacza. Radiowa waga może również zostać zintegrowana z drukarką, dzięki czemu pomiar dokonany przez urządzenie można natychmiast wydrukować.
O czym pamiętać, kupując wagę hakową?
Waga hakowa powinna być przede wszystkim dobrze wykonana. Dzięki temu będzie można poprawnie używać jej w określonym celu. Hakowe wagi bez problemu można dopasować do osobistych potrzeb czy preferencji, ponieważ na rynku jest ich naprawdę duży wybór. Nowoczesne wagi hakowe powinny charakteryzować się nie tylko intuicyjną obsługą, ale też dokładnym pomiarem, wygodnym odczytem wyniku i nowoczesnym designem. Najczęściej kupowane są z ekranem LED albo LCD – pierwsza waga będzie idealna do ciemnych pomieszczeń, a druga znakomicie poradzi sobie w słoneczny dzień.
Pamiętaj również o tym, by waga posiadała podstawowe wyposażenie, jak górna szekla bądź karabińczyk. Dzięki nim będzie można bezpiecznie zawiesić wagę hakową pod sufitem bądź zaczepić ją o chociażby o dźwig. Z całą pewnością ułatwi to zawieszanie i ważenie ładunku. Nie zapominaj oczywiście o trwałych materiałach, które są kluczowe jeżeli chodzi o solidność, długą żywotność oraz wytrzymałość wagi hakowej.
artykuł sponsorowany