Wszywka alkoholowa a aspekty psychologiczne uzależnienia – rola Esperalu w terapii
Picie alkoholu dla osoby uzależnionej jest działaniem koniecznym, zapewniającym jej dobre samopoczucie, zwłaszcza w zaawansowanych fazach rozwoju uzależnienia. Kojarzy się z przyjemnością i odprężeniem. Stanowi podstawowy sposób walki z nadmiernym stresem. Spożywanie alkoholu towarzyszy niemal każdej imprezie czy wydarzeniu. Przyzwyczajenia, które aktywuje ośrodek nagrody, znajdujący się w ludzkim mózgu, niełatwo się pozbyć. Tak bowiem rodzi się uzależnienie. W przekształceniu powstałych wzorców zachowań i wyeliminowaniu patologicznych reakcji pomocna może okazać się wszywka alkoholowa. Jej stosowanie wywołuje bowiem negatywne skojarzenia związane ze spożywaniem alkoholu. Dla nałogowców, których tolerancja na substancję odurzającą jest coraz wyższa, każda motywacja do zmiany jest istotna.
W początkowej fazie terapii wszywka alkoholowa wywiera u chorego sztuczną motywację do utrzymania abstynencji. Określana jest ona mianem motywacji zewnętrznej. Powstrzymuje się on bowiem przed spożywaniem etanolu głównie ze strachu przed nieprawidłową reakcją organizmu na połączenie leku z substancją odurzającą. Już podczas wizyty kwalifikującej go do zabiegu dowiaduje się on o mechanizmie działania Esperalu. Wyraża świadomą zgodę na zaszycie i potwierdza znajomość zaleceń lekarskich, których należy ściśle przestrzegać przez cały okres stosowania terapii awersyjnej.
Wszywka alkoholowa (Esperal) jako metoda terapii awersyjnej
Wszywka alkoholowa zaliczana jest do awersyjnych metod wspomagających leczenie alkoholizmu. Jej rola opiera się zatem na dostarczeniu uzależnionemu dodatkowej motywacji do przerwania ciągu alkoholowego i utrzymania abstynencji. Lek raz wszyty do organizmu człowieka pozostaje w nim nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Substancja aktywna (disulfiram) stopniowo uwalnia się do wnętrza ustroju i stoi na straży trzeźwości.
Używanie wszywki alkoholowej opiera się na wzbudzeniu u pacjenta uczucia lęku (awersji) przed spożywaniem kolejnych dawek alkoholu etylowego. Po zaszyciu alkoholowym chorzy powstrzymują się zatem od picia nie ze względu na własne chęci, ale z obawy przed nieprzyjemnymi objawami reakcji disulfiramowej. Jest to zatrucie aldehydem octowym, które odczuwalne jest wyłącznie przez tych chorych, którzy zdecydują się na działanie niezgodne z zaleceniami lekarskimi. Podejmując próbę przepicia wszywki alkoholowej, powodują, że w ich organizmie kumulują się niebezpieczne toksyny, półprodukty zakłóconego procesu trawienia etanolu.
Jak działa Esperal – wpływ leku na samopoczucie psychiczne uzależnionego
Esperal to bloker dehydrogenazy aldehydowej. Brzmi skomplikowanie, ale mechanizm działania leku jest niezwykle prosty. Tabletki wszywane są podskórnie do wnętrza organizmu człowieka. Osoba zaszyta nie odczuwa ich w żaden sposób dopóty, dopóki podczas stosowania terapii awersyjnej pozostaje trzeźwa. Jeżeli zdecyduje się podjąć ryzykowną próbę przepicia wszywki alkoholowej, w jej organizmie zaburza się szlak metabolizmu alkoholu etylowego. Ludzka wątroba do sprawnego funkcjonowania potrzebuje wielu enzymów. Esperal skutecznie blokuje natomiast wydzielanie jednego z nich, odpowiedzialnego za trawienie alkoholu. Wówczas etanol trawiony jest jedynie do szkodliwej postaci aldehydu octowego, a dalszy metabolizm zostaje zakłócony. Aldehyd octowy kumuluje się w organizmie, wywołując objawy zatrucia, znanego jako tzw. reakcja disulfiramowa. Nie może bowiem bez trudności przekształcić się w obojętny dla ustroju kwas octowy.
Wbrew pozorom pacjent nie jest utwierdzany w przekonaniu o powstrzymaniu rozwoju choroby alkoholowej dzięki zaszyciu Esperalu. Wszywka alkoholowa ma bowiem działanie jedynie wspomagające. Jej stosowanie wymaga zatem jednoczesnego uczestnictwa pacjenta w psychoterapii alkoholizmu. Lek nie ogranicza zatem motywacji do wprowadzenia zmian na poziomie psychologicznym, duchowym i społecznym, niezbędnych w procesie zdrowienia. Obecnie próby walki z nałogiem alkoholowym nie ograniczają się bowiem jedynie do zwalczania somatycznych objawów nałogu. Ponieważ uzależnienie od alkoholu ma wymiar psychiczny, konieczne jest aktywne podejmowanie działań mających na celu przekształcenie wzorców zachowań i reakcji z patologicznych na akceptowane społecznie i bezpieczne dla samego uzależnionego.
Czy zabieg wszycia Esperalu jest bezpieczny?
Implantacja wszywki alkoholowej jest bezbolesna, szybka i bezpieczna. W Centrum Medycznym Galmedic poprzedza ją badanie lekarskie i wywiad medyczny. Lekarz weryfikuje istnienie wskazań do wykonania implantacji, eliminuje ewentualne przeciwwskazania oraz kontroluje, czy pacjent przed zaszyciem nie dopuścił do spożycia alkoholu. Zabiegu implantacji nie przeprowadza się u chorych, którzy spożywali alkohol w ciągu ostatniej doby przed zaszyciem. Przeciwwskazanie to dotyczy nawet minimalnej ilości alkoholu – każda dawka może być bowiem niebezpieczna dla zaszywanego pacjenta. Zaszyciu nie poddaje się też uzależnionych nadwrażliwych na składniki leku, chorych na schorzenia natury kardiologicznej, kobiet w ciąży oraz osób z zapaleniem nerwu wzrokowego. Ze względów bezpieczeństwa podczas wywiadu medycznego ocenia się stopień uzależnienia, z jakim zmaga się chory. Dzięki temu możliwe staje się również ustalenie bezpiecznej i optymalnej dawki leku koniecznej do wszycia u danego pacjenta.
Wszywka alkoholowa jako metoda leczenia alkoholizmu wymaga wykonania mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Podczas niego chirurg przerywa ciągłość tkanek skórnych. Wobec tego stosuje znieczulenie miejscowe, którego celem jest zminimalizowanie dyskomfortu, jaki pacjent mógłby odczuwać podczas wykonywanej procedury medycznej. Dzięki znieczuleniu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Lekarz wykonuje małe nacięcie na skórze pacjenta, tuż nad jego pośladkiem. W ten sposób dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. W specjalnie wypreparowanej kieszonce umieszcza wcześniej ustaloną dawkę oryginalnego leku Disulfiram WZF. Powstałą ranę zaszywa nićmi chirurgicznymi. Na szwy zakłada jałowy opatrunek i instruuje pacjenta o konieczności odpowiedniej dbałości o higienę i pielęgnację rany. Rekonwalescencja po zaszyciu leku Esperal nie jest długotrwała. Rana goi się w ciągu maksymalnie dwóch tygodni, a po ich upływie na ciele pacjenta powstaje mało widoczna blizna.
Gdzie bezpiecznie wszywana jest wszywka alkoholowa? Katowice to lokalizacja, w której lekarze Centrum Medycznego Galmedic wykonują dokładne badanie kwalifikacyjne pacjenta. Szczegóły oferty przedstawiono tutaj: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/.
Wszywka alkoholowa i reakcja disulfiramowa a skutki uboczne farmakologicznego leczenia alkoholizmu
Terapia uzależnienia alkoholowego z wykorzystaniem disulfiramu obciążona jest ryzykiem wystąpienia nieprzyjemnych objawów, które nie są jednak bezpośrednim wynikiem działania Esperalu, ale zachowania pacjenta podczas leczenia. Substancja czynna leku powoduje reakcję disulfiramową jedynie w kontakcie z alkoholem. Wówczas pacjent odczuwa nieprzyjemne dolegliwości takie jak np. ból i zawroty głowy, wymioty, rozdrażnienie, nadpotliwość, spadek ciśnienia tętniczego, zaburzenia oddychania, a nawet drżenia mięśniowe. W leczeniu uzależnienia wszywka (Esperal) nie wywołuje jednak bezpośredniego wpływu na sposób funkcjonowania układu nerwowego i mózgu człowieka. Esperal działa bezpośrednio w ludzkiej wątrobie i to jedynie wówczas, gdy w krwiobiegu pacjenta znajduje się alkohol. Skuteczność wszywki w walce z chorobą alkoholową oceniana jest wysoko, zwłaszcza w połączeniu z psychoterapią.
Reakcja disulfiramowa nie jest uważana za powikłanie działania wszywki alkoholowej. Tuż po wszyciu oryginalnego Esperalu niektórzy pacjenci skarżą się na metaliczny posmak w ustach, uczucie zmęczenia i nadmierne rozdrażnienie, tkliwość i ból w okolicy rany. Należy jednak zwrócić uwagę, że zarówno objawy somatyczne, jak i psychiczne po zastosowaniu wszywki alkoholowej mogą wynikać również z głodu alkoholowego. Zwykle stanowią jednak fizjologiczną reakcję organizmu na wykonany zabieg chirurgiczny i mają charakter przemijający. Jeżeli utrzymują się długotrwale, warto skonsultować je z lekarzem.