Agregat tynkarski - charakterystyka i zastosowanie

Decydując się na tynki maszynowe, musimy koniecznie zadbać o odpowiednie urządzenie przeznaczone do nakładania mieszanki. W tym celu stosuje się agregat do tynkowania, który podaje rozrobioną masę w sposób ciągły. Nie tylko przyspiesza to wykonanie prac wykończeniowych, ale jednocześnie pozwala na uzyskanie dokładniejszego i trwalszego efektu.

Głównym elementem budowy maszyny tynkarskiej jest mieszarka, w której dochodzi do wymieszania i przygotowania zaprawy. Tynki maszynowe rozprowadzane są pod ciśnieniem ze specjalnego węża. Aby masa dostała się do przewodu, maszyny tynkarskie koniecznie muszą być wyposażone w pompę. Kolejnym elementem, który często znajduje się na wyposażeniu agregatu, jest sprężarka. To właśnie dzięki niej możemy rozprowadzać tynki maszynowe  przy wykorzystaniu ciśnienia wytwarzanego przez podmuch powietrza. W celu zabezpieczenia agregatu przed uszkodzeniem zazwyczaj urządzenie wyposażone jest w sito. Dzięki czemu grubsze frakcje nie dostają się do mieszarki.

Agregat do tynkowania - rodzaje

Istnieje kilka różnych podziałów agregatów tynkarskich. Pierwszy z nich dotyczy rodzaju zaprawy, jaka jest przygotowywana, a także następnie podawana. Pod tym względem możemy wymienić:

  • Agregat tynkarski do tynków cementowo wapiennych
  • Agregat tynkarski nakładający gips tynkarski
  • Agregat tynkarski do tynków strukturalnych
  • Agregat do tynkowania mieszankami przygotowawczymi
  • Maszyny tynkarskie do klejów
  • Maszyny do nakładania wylewek samopoziomujących

Warto dodać, że wśród maszyn tynkarskich, wyróżnia się także te o uniwersalnym zastosowaniu. Są to profesjonalne agregaty, które służą do nakładania nie tylko samych tynków ale również innych mieszanek. Wśród nich wymienia się między innymi beton drobnoziarnisty, zaprawy do fugowania, zaprawy iniekcyjne, zaprawy ogniochronne, tynki akustyczne, czy też zaprawy uszczelniające i reprofilujące.

Kolejny podział agregatów dotyczy rodzaju sterowania. W tej grupie wymienia się:

  • Agregat do tynkowania automatyczny - urządzenia nie wymagają zbyt dużego zaangażowania ze strony pracownika. Jednak tego typu agregaty są dużo droższe od maszyn obsługiwanych całkowicie ręcznie.
  • Agregat tynkarski manualny - najczęściej wykorzystywane do amatorskiego nakładania tynków maszynowych. Urządzenia są tanie, jednak wydłużają czas pracy.

Ostatni podział agregatów dotyczy formy zasilania. W tej klasyfikacji wymienia się:

  • Agregat spalinowy - urządzenie zasilane jest olejem napędowym DISEL. Maszyny tego typu wykorzystywane są profesjonalnie do tynków cementowo wapiennych, mieszanek takich jak gips tynkarski, a nawet kleje. Agregat spalinowy wyróżnia się bardzo dużym zbiornikiem o pojemności ok. 200 litrów, a także możliwością mieszania zapraw gruboziarnistych, których frakcja wynosi nawet do 8 mm.
  • Agregat elektryczny - tego typu urządzenia dzielą się na agregaty z zasilaniem na 400 V oraz agregaty z zasilaniem na 230 V. W niektórych przypadkach urządzenia pozwalają na zasilanie na 230 V i zamiennie na 400 V. A może zainteresuje cię także ten artykuł o cenach i rodzajach tynków maszynowych?

Agregat tynkarski - polecane modele

Zastanawiając się nad zakupem agregatu tynkarskiego, warto zobaczyć charakterystykę popularnych modeli. Dzięki temu będzie nam łatwiej ocenić, czy rzeczywiście konkretny agregat spełni nasze oczekiwania, a także będzie służył do rozprowadzania wybranej przez nas mieszanki. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nie wszystkie modele mają uniwersalne zastosowanie.

Agregat tynkarski w użyciu przez robotnika nakładającego tynk, czyli rodzaje, ceny, ułatwienie pracy oraz zastosowanie
Agregat tynkarski, czyli rodzaje, ceny, zastosowanie, wybór i polecane modele

Wśród popularnych modeli wymienić możemy m.in.:

  • Agregat tynkarski Kaleta z zasilaniem na 230 V, 4/230 + zacieraczka Strong - jest to mobilny agregat przeznaczony do mieszania i nakładania tynków maszynowych. W zestawie znajduje się zacieraczka Strong, dzięki której wykonamy obróbkę powierzchni ścian.
  • Agregat tynkarski spalinowy Euromair Compact-Pro 90 - jest to urządzenie przeznaczone do tynków cementowo wapiennych, szlachetnych, izolacyjnych, a nawet lekkich zapraw murarskich. W budowie agregatu znajduje się pompa ślimakowa, dzięki czemu nakładanie tynków jest możliwe nawet w najcięższych warunkach.
  • Agregat tynkarski Light Plaster - Mixer - urządzenie z zasilaniem na 230 V jest przeznaczone m.in. do tynków cementowo wapiennych, materiałów o konsystencji pasty, a także wielu innych suchych zapraw, takich jak gips tynkarski. Urządzenie jest nie tylko mobilne, ale również skonstruowane w taki sposób, aby mieć możliwość szybkiego i łatwego montażu oraz demontażu. Agregat ten wyróżnia się także wyjątkowo niską wagą, co dodatkowo usprawnia jego transport.

Maszyny tynkarskie - cennik

Gdy odpowiemy sobie na pytanie, w jakim celu potrzebujemy agregatu tynkarskiego, wtedy z pewnością będzie nam łatwiej dopasować odpowiedni model. Nie bez znaczenia będzie także cena sprzętu. Dlatego w poniższym zestawieniu udostępniliśmy orientacyjne koszty najpopularniejszych modeli agregatów przeznaczonych do tynków maszynowych.

Przykładowe ceny agregatów do tynkowania

Nazwa produktu

Cena

Agregat tynkarski Kaletaa 4/230

Cena od 18 990,00 zł

Agregat tynkarski Kaleta 4 Multivoltage 230V.400V

Cena od 22 000,00 zł

Agregat tynkarski Kaleta 6/230

Cena od 23 500,00 zł

Agregat tynkarski Light Plaster - Mixer na gips tynkarski

23 500,00 zł

Agregat tynkarski spalinowy do tynków cementowo-wapiennych Putzmeister S5 EVTM

49 899,00 zł

Tynkarski agregat do gładzi szpachlowych tapet natryskowych

22 899,00 zł

Agregat tynkarski BAPRO one MAX 400V

24 094,00 zł

Agregat tynkarski BAPRO one STRONG MAX 230V

29 875,00 zł

Agregat tynkarski M-4 Max 400 V AGT001 Małek

20 499,00 zł

Agregat tynkarski M-4 Max 230V AGT004 Małek

27539,00 zł

Czyszczak pistoletu do agregatów tynkarskich

21,13 zł

Dysza pistoletu do agregatów Kaleta roz. 10

6,99 zł

ikona podziel się Przekaż dalej