Baseny ogrodowe – planowanie i lokalizacja

Basen na działce dla dorosłych i dla dzieci

Korzyści z posiadania własnego basenu są niezaprzeczalne. Podstawową zaletą jest możliwość wskoczenia o każdej porze dnia do wody, bez zwracania uwagi na godziny otwarcia i tłumy chętnych do kąpieli, a z tym w przypadku basenów publicznych trzeba się liczyć. Nieistotne stają się opłaty za wstęp, odpada też czas dojazdu na miejskie kąpielisko oraz irytujące pakowanie kostiumów kąpielowych, ręczników, kanapek i innych niezbędnych rzeczy.

Baseny ogrodowe dają też okazję do uprawiania sportu. Pływanie należy do najzdrowszych dyscyplin sportowej aktywności, jako że chroni stawy i ścięgna. Pływanie wzmacnia kondycję, odporność i układ krążenia, poprawia też przemianę materii.

Nie należy zapominać również o ważnym aspekcie rozrywkowym, jaki wprowadzają w życie baseny domowe: obojętne, czy to w gronie rodziny, czy przyjaciół i znajomych – element wody fascynuje każdego.

Basen ogrodowy jako obiekt budowlany

Realizacja marzenia o własnym basenie na działce wiąże się nie tylko z określonymi kosztami, ale również z pewnymi formalnościami. Baseny domowe są w świetle prawa budowlanego obiektami budowlanymi. Rodzaj formalności, jakie trzeba załatwić przed rozpoczęciem budowy, zależą od wielkości basenu, a właściwie od powierzchni lustra wody.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami niepotrzebne jest pozwolenie na budowę, ani nawet zgłoszenie zamiaru budowy basenu o powierzchni do 50 m2. Jest to znaczne ułatwienie, ponieważ do niedawna (do stycznia 2017 r.) zwolnienie z załatwiania formalności dotyczyło basenów do 30 m2.

Ceny basenów są oczywiście bardzo różne, jednak decydując się na basen w ogrodzie trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 35-40 tysięcy złotych. Ze względów praktycznych dobrze jest zaprojektować od razu dom z basenem. Możliwa jest jednak budowa albo ustawienie basenu na terenie już zagospodarowanym. Obawiasz się, że woda w basenie będzie za zimna? Sprawdź także ten artykuł o polecanych podgrzewaczach wody do basenu.

Wybór odpowiedniego miejsca na basen

Czy to będzie okrągły basen ogrodowy, wysoki ze stelażem bestway, czy niski, jego lokalizacja powinna być dobrze zaplanowana. Miejsce w ogrodzie należy wybrać możliwie płaskie. Południowa albo południowo-zachodnia strona w pełnym słońcu zapewni latem dużo ciepła.

W pobliżu nie powinno być żadnych drzew – uniknie się w ten sposób ciągłego wyławiania z wody opadających liści. Wielkość i głębokość zbiornika zależy od indywidualnych upodobań i finansowych możliwości.

Jeśli wielkość działki na to pozwala, położenie basenu nie powinno zbytnio zakłócać ogólnego urządzenia ogrodu – miejsce na jego granicy będzie zdecydowanie lepsze niż w centrum trawnika za domem. Inną możliwością, preferowaną przez wielu właścicieli domów, jest takie połączenie basenu z przylegającym do domu tarasem, aby tworzyły estetyczna i funkcjonalną całość.

Najlepsze meble ogrodowe - sprawdź promocje

Baseny kąpielowe do ogrodu – rodzaje, wielkości, ceny

Baseny ogrodowe kąpielowe – skomplikowane przedsięwzięcie

Producenci basenów oferują dzisiaj wszelkie możliwe formy i wielkości. W zależności od wielkości ogrodu i zasobności portfela można wybierać od basenów wbudowanych na stałe po wersje tanie dmuchane. Ceny basenów nie są jedynym problemem dla planujących zakup. Aby wysiłek się opłacał i nie zdarzały się jakieś nieprzyjemne niespodzianki, powinno się pewne rzeczy przemyśleć zawczasu i podczas budowy:

 • Aby woda już od rana podgrzewała się do przyjemnej temperatury, basen powinien być skierowany na południowy wschód. Takie położenie zapewnia długie wystawienie na promieniowanie słoneczne.
 • Basen ogrodowy musi być podłączony do wodociągu i do zasilania elektrycznego. Dla uniknięcia kosztownych instalacji dobrze jest zaplanować położenie basenu w pobliżu istniejących przyłączy.
 • Zanim zamówi się odpowiedni materiał do budowy niecki basenu, trzeba sprawdzić stan gruntu w miejscu lokalizacji. Na przykład wysoki poziom wód gruntowych eliminuje wiele rodzajów niecek; dobrym wyborem może być szczelny beton.
 • Podłoże musi być mocne i równe. Kamienie i korzenie drzew trzeba koniecznie usunąć, aby uniknąć późniejszych uszkodzeń basenu.
 • Im większy ma być basen ogrodowy, tym głębiej bywa osadzony w gruncie. Chodzi tutaj o wysokie ciśnienie, jakie wywiera woda na ściany zewnętrzne. Poprzez umieszczenie niecki w ziemi uzyskuje się odpowiednią stabilność konstrukcji.
 • Rury odprowadzające wodę z basenu muszą mieć odpowiedni spadek, aby pozostająca w rurach woda nie zamarzła w okresie zimowym.
 • Wyłożenie dookoła basenu wykładziny z kamienia albo płytek ceramicznych uchroni wodę przed ciągłym zanieczyszczaniem trawą i piaskiem. 
Duży i okrągły basen ogrodowy dla dorosłych, a także ceny basenów ogrodowych różnego rodzaju oraz ich wielkości
Wybieramy baseny ogrodowe – rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe

Najczęściej spotykane baseny ogrodowe – popularne rodzaje

Ceny basenów zależą oczywiście od materiału i rodzaju konstrukcji. Biorąc pod uwagę opinie przyjaciół oraz własne upodobania, można zdecydować się na różne opcje:

1. Baseny stałe

Wbudowane na stałe baseny kąpielowe są najbardziej trwałe, estetyczne i znacznie podnoszą wartość nieruchomości, ale jednocześnie wymagają znacznych nakładów finansowych oraz dodatkowych akcesoriów. Baseny stałe są wyposażone w urządzenia pomocnicze m.in. z pompą i z filtrem do wody. Spośród wielu rodzajów niecek basenowych, można wybrać:

 • betonowe – budowane z bloczków albo wylewane. Są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Mogą być wykończone płytkami ceramicznymi. Dają możliwość tworzenia złożonych i efektownych kształtów. Basen o długości niecki ok. 8 metrów, odpowiedni dla dorosłych i dla dzieci, kosztuje ponad 30 tys. złotych. Zastosowanie marmuru zamiast betonu podniesie cenę.
 • poliestrowe – łatwiejsze w montażu i pielęgnacji. Zastosowanie niecki z tworzy sztucznych daje możliwość wykorzystania różnych kolorów. Koszt basenu poliestrowego wynosi ok. 20 tys. złotych.
 • stalowe – są wykonane z ocynkowanej blachy, odpornej na korozję. Ze stali może być wykonany okrągły basen ogrodowy, owalny albo ósemkowy. Pozytywne opinie wynikają z eleganckiego wyglądu i szybkiego montażu. Gładka powierzchnia niecki ułatwia czyszczenie. Stalowy basen to dosyć wysoki koszt rzędu 25 tys. złotych.
 • drewniane – impregnowane drewno jest ekologicznym rozwiązaniem, dobrze utrzymującym ciepło wody. Z drewna można stworzyć zarówno okrągły basen ogrodowy, jak i wielokątny. Są montowane z filtrem i z pompą. Ceny basenów drewnianych wynoszą ok. 25 tys. złotych.

2. Baseny przenośne

Tego rodzaju baseny ogrodowe, rozporowe (nie wyporowe) i tanie dmuchane, stanowią najprostszy sposób zorganizowania prywatnego kąpieliska obok domu. Zaletą basenów przenośnych jest możliwość zmiany ich lokalizacji oraz złożenia na okres zimy. Można wśród nich rozróżnić:

 • stelażowe – mają ściany z trwałej, wielowarstwowej powłoki z tworzyw sztucznych, usztywnione metalowym stelażem. Większe są sprzedawane z pompą z filtrem. Basen ze stelażem bestway kosztuje od 500 do 5000 zł.
 • rozporowe – ściany z wielowarstwowej powłoki są podtrzymywane nie przez metalową konstrukcję stelażu, ale przez ciśnienie wody. Woda wypełniająca basen nadaje mu sztywność i kształt. Z tego względu baseny rozporowe są okrągłe. Nawiasem mówiąc, spotykane określenie „baseny wyporowe” wprowadza w błąd, jako że siła wyporu działa raczej na pływaka, a nie na ściany. Baseny rozporowe cieszą się dużą popularnością.
 • dmuchane – są tanie i proste w montażu, ale też mało trwałe. Zwykle kupuje się je tylko na jeden sezon. Małe baseny dmuchane są doskonałe dla małych dzieci.

Basen ogrodowy – odrobina luksusu na działce

Własny basen jest marzeniem wielu właścicieli ogrodów. Służy odprężeniu w upalne dni i poprawia samopoczucie. Zanim marzenie zacznie być urzeczywistniane, dobrze jest wcześniej zasięgnąć różnych szczegółowych informacji. Świadomość obowiązujących przepisów, znajomość realiów własnego ogrodu oraz rozeznanie w szerokiej ofercie handlowej pozwolą uniknąć błędów, a często również zaoszczędzić znacznej sumy pieniędzy. Basen ogrodowy, w tym baseny rozporowe to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny