Centrala wentylacyjna

Centrala wentylacyjna jest elementem instalacji wentylacji mechanicznej, która odpowiada nie tylko za wymianę powietrza, ale również za jej obróbkę. Dlatego możliwe jest także odpowiednie chłodzenie lub podgrzewanie powietrza. Centrala klimatyzacyjna dodatkowo może nawilżać lub osuszać powietrze, chociaż czasami te dwie nazwy traktowane są jako synonimy. Instalacja nawiewno wywiewna najczęściej znajduje zastosowanie w budynkach użytkowych, handlowych lub biurowych, w których grawitacyjna wentylacyjna może okazać się nieefektywna. Wtedy też dochodzi do wymiany powietrza w objętości nawet kilkudziesięciu tysięcy metrów sześciennych.

Rekuperacja z odzyskiem ciepła, może być jednak również montowana w mniejszych budynkach, a nawet domach jednorodzinnych. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko wymiana powietrza na świeże, ale jednocześnie filtrowanie go z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Dzięki temu osoby przebywające w budynkach, w których instalowana jest centrala wentylacyjna, cieszą się lepszym samopoczuciem oraz stanem zdrowia.

Nie bez znaczenia jest również budowa centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Ponieważ w zależności od sekcji, które zawiera w swoim mechanizmie, ponieważ od tego będzie zależeć jej funkcjonalność. Wśród elementów wchodzących w skład budowy centrali wentylacyjnej wymienimy:

  • Filtry - w tym przypadku stosuje się filtry zgrubne, dokładne lub HEPA. Od rodzaju zastosowanych filtrów będzie zależeć to, jakie zanieczyszczenia nie przedostają się do wnętrza budynku. Mowa jest o największych zanieczyszczeniach typu owady czy pył, aż po dym, aerozol, a nawet bakterie.
  • Nagrzewnice - mogą to być nagrzewnice olejowe, gazowe, wodne lub elektryczne.
  • Chłodnice - stosowane są w przypadku sekcji chłodzenia. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się chłodnice freonowe lub wodne.
  • Nawilżacze - dzięki nim uzyskuje się odpowiednią wilgotność powietrza. Do tego celu montuje się m.in. wytwornice gazowe, nawilżacze kanałowe lub też komory zraszania.
  • Tłumiki - ich celem jest stłumienie hałasu pracy całej instalacji. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się specjalne wkłady, które są wytworzone z wełny mineralnej.
  • Technologię odzysku ciepła - w różnych centralach wentylacyjnych stosowane są odmienne technologie, które przyczyniają się do odzyskania ciepłego lub chłodnego powietrza. Wśród tych technologii wymienia się m.in. recyrkulację, czy też układy współdziałające z pompami ciepła lub kolektorami słonecznymi.

Polecane klimatyzatory - sprawdź!

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła.

Centrala nawiewno wywiewna - rodzaje

Centrale z odzyskiem ciepła można podzielić pod względem miejsca, w którym są montowane. Do nich zalicza się:

  • Centrala dachowa - nazywana również centralą zewnętrzną, ponieważ montuje się ją na dachu
  • Centrala wewnętrzna - montaż odbywa się na specjalnych maszynowniach wewnątrz budynku

Kolejny podział centrali dotyczy sposobu zabudowy. Pod tym względem wyróżniamy centrale z odzyskiem ciepła pionowe, poziome oraz podwieszane. Te ostatnie montuje się na stropach. Oprócz tego jesteśmy w stanie wyróżnić także modele centrali wentylacyjnej, które różnią się pod względem wydajności. Do nich zaliczymy centrale kompaktowe, których budowa jest monoblokowa. Rekuperacja tego typu dedykowana jest przede wszystkim do niewielkich budynków. Natomiast do wnętrz o bardzo dużych kubaturach, stosuje się centrale sekcyjne. Najczęściej zbudowane są one blokowo lub modułowo. Oprócz tego, że są one bardzo wydajne, to dodatkowo można je z łatwością zamontować w trudno dostępnych miejscach.

Jeżeli stoimy przed wyborem zakupu centrali wentylacyjnej, to warto zwrócić uwagę na pewne parametry. Do nich zalicza się efektywność pracy, czyli wydajność wymiany powietrza. Na potrzeby domu jednorodzinnego, parametr ten nie musi być zbyt wysoki, jednak ocenia się, iż wymiana na poziomie 200 metrów sześciennych na godzinę stanowi średnią. Rekuperacja nawiewno wywiewna bardzo często określana jest parametrem sprawności odzysku ciepła. Tak naprawdę wysokość tego wskaźnika, jest uzależniona od wielu czynników. Na nie składają się na przykład wilgotność powietrza, czy też panująca wewnątrz budynku temperatura. Dobrym rozwiązaniem jest rekuperacja, która została wyposażona w sterownik. Dzięki temu nie będzie problemów z ustawieniem oczekiwanych parametrów wymiany powietrza, ogrzewania, czy też jego chłodzenia.Ceny centrali wentylacyjnych

Zapewne jesteśmy ciekawi, jakie koszty musimy ponieść z racji zakupu centrali wentylacyjnej. Oczywiście należy mieć na uwadze, iż ostateczna cena zależy od bardzo wielu elementów. Do nich zalicza się wydajność centrali, jak i również budowa i ujęte w niej poszczególne technologie. Poniższe zestawienie obejmuje ceny centrali wentylacyjnych zarówno bez odzysku ciepła, jak i również z odzyskiem.

Przykładowe ceny centrali wentylacyjnych

Nazwa produktu

Cena

Rekuperacja MPA 800 E 1 A16

5633,40 zł - bardzo dobre opinie

Ceny centrali wentylacyjnych MPA 1200 E 3

4563,30 zł - bardzo dobre opinie

Centrala nawiewno wywiewna VUT 160 PB EC A11

9212,70 zł - bardzo dobre opinie

Centrale wentylacyjne podwieszane VUT 160 PB EC A14

7982,70 zł - bardzo dobre opinie

Centrale wentylacyjne podwieszane VUT 350 PB EC A11

11057,70 zł

Centrale wentylacyjne podwieszane VUT 350 PB EC A14

9827,70 zł

Centrala dachowa klimatyzacyjna VBW BD1

61500,00 zł

Salda, centrala dachowa z nagrzewnicą elektryczną Rirs He Eko

67039,00 zł

Harmann Salva 2400 H/E L+Ehm centrala dachowa

63203,55 zł

Centrala wentylacyjna Vents VUT 500 H

4330,00 zł

Thessla Green Rekuperator Airpack 400 H

7995,00 zł

Vaillant Rekuperator Recovair Var 360/4 E

9199,99 zł

Wanas rekuperator 350V

7338,60 zł

Zehnder Comfoair Q600 PI L Vv St

12599,89 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny