Daszek na komin - zastosowanie

W każdym systemie ogrzewania musi zostać zawarty komin, który jest odpowiedzialny za wydalanie spalin na zewnątrz budynku. Podjęcie decyzji o tym, aby nad wylotem kominowym znajdowała się nasada kominowa nie jest obowiązkowa. Jednak takie rozwiązanie niesie ze sobą bardzo wiele korzyści. Do nich zalicza się przede wszystkim wcześniej wspomniana, zwiększona wydajność usuwania zanieczyszczonego powietrza z przewodu kominowego.

Kolejną funkcją, jaką spełnia osłona komina, jest ochrona przed różnymi czynnikami atmosferycznymi, w tym przede wszystkimi przed opadami deszczu oraz śniegu. Dzięki temu przewód kominowy jest doskonale chroniony przed różnymi awariami. Lepsza wymiana zanieczyszczeń wpływa na efektywniejszy ciąg w kominie. Decydując się na osłonę na komin spalinowy, chronimy go przed ptactwem, które często zakłada w przewodach swoje gniazda. Dodatkowo warto zadbać o daszek kominowy w przypadku, gdy w pobliżu znajdują się wysokie drzewa. W ten sposób unikniemy pojawienia się w przewodzie kominowym liści oraz gałęzi.

Zakończenie komina z daszkiem poprawia ciąg powietrza w sytuacji, kiedy przewód kominowy jest zbyt krótki lub też wyróżnia się niezbyt dużą średnicą. Ponadto takie rozwiązanie sprawdzi się również w zadaszeniach, które zostały nieprawidłowo zaprojektowane. Dotyczy to przede wszystkim złej konstrukcji dachu, a także zbyt nisko ustawionej połaci dachowej.

Zakończenie komina z daszkiem - rodzaje

Chociaż daszek kominowy bezwględnie kojarzy się z osłoną na komin spalinowy, to nie możemy zapominać o tym, że z budynku mieszkalnego mogą być poprowadzone również przewody innego typu. To również pozwala podzielić daszki kominowe ze względu na ich przeznaczenie. Pod tym względem wymienić możemy:

  • Nasadki na komin spalinowy lub dymowy - służą do zabezpieczenia przewodów kominowych odprowadzających spaliny lub dym.  Tego typu zakończenie komina z daszkiem zwiększa efektywność spalania, a także poprawia bezpieczeństwo korzystania z instalacji centralnego ogrzewania.
  • Czapki na kominy wentylacyjne - służą do zabezpieczenia otworu kominków wentylacyjnych będących zakończeniem przewodów wentylacji grawitacyjnej
  • Generatory ciągu - jest to mechaniczna osłona kominowa, którą montuje się najczęściej na komin spalinowy bądź dymowy. Dzięki niemu przewód kominowy będzie wyróżniał się wyregulowanym ciągiem bez względu na panujące czynniki atmosferyczne lub mechaniczne.

Kolejna klasyfikacja czapek kominowych obejmuje sposób ich działania. Po tym względem wymienić możemy takie elementy przewodów kominowych jak:

  • Stały daszek na komin - jest to zakończenie komina z daszkiem, które nie zmienia swojej pozycji nawet w przypadku wystąpienia porywistego wiatru. W związku z tym w przewodzie kominowym dochodzi do pojawienia się podciśnienia, który ma wpływ na wydajność ciągu. Tego typu nasada kominowa najczęściej swoim kształtem przypomina gwiazdę, cylinder lub literę “H”. Wykorzystywane są zazwyczaj jako czapki na kominy wentylacyjne bądź kominy od instalacji gazowej.
  • Samonastawny daszek na komin - daszek kominowy, a dokładniej jego pozycja jest uwarunkowana kierunkiem wiatru. Dzięki temu ciąg kominowy jest wydajniejszy. Tego typu osłona komina może być montowana na każdego typu przewodach kominowych.
  • Obrotowy daszek na komin - nasada kominowa wyposażona jest w głowicę, która pod wpływem wiatru wprawiana jest w ruch obrotowy. Wykorzystywane są jako czapki na kominy wentylacyjne. Sprawdź także ten artykuł o obróbkach blacharskich komina krok po kroku.

Nasada kominowa - porady zakupowe

Mając na uwadze to, jakie typy osłon kominowych są dostępne w sprzedaży, warto jeszcze przed dokonaniem zakupu spojrzeć na kilka parametrów tych elementów. Przede wszystkim zobaczmy, z jakiego materiału zostały wykonane nasady. Najczęściej jest to aluminium, ocynk lub stal kwasoodporna. Jednak, jeżeli do dyspozycji mamy komin ceramiczny, to z tego samego materiału możemy spodziewać się nasady kominowej.

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest maksymalna temperatura pracy. Najczęściej wynosi ona około 150 stopni Celsjusza. Nie bez znaczenia jest także wydajność, czyli maksymalny przepływ powietrza w metrach sześciennych w czasie jednej godziny. W tym przypadku mamy do czynienia z bardzo dużą rozbieżnością. Ponieważ czapki na kominy wentylacyjne lub spalinowe mogą wyróżniać się wydajnością maksymalną od 260 do nawet 1180 m3/h.

Osłona komina - ceny i opinie

Przy wyborze odpowiedniego daszku na komin nie bez znaczenia jest ostateczny koszt zakupu. Oczywiście cena nie powinna być jedynym kryterium. W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na jakość daszku kominowego, a także na jego rzeczywistą wydajność. Pamiętajmy, że ceny znajdujące się w poniższym zestawieniu są jedynie orientacyjne.

Przykładowe ceny na daszki kominowe

Nazwa produktu

Cena

Dyfuzor kominowy obrotowy 160 Prodmax

Cena od 131,73 zł - bardzo dobre opinie

Dyfuzor kominowy obrotowy 150 podłużny Prodmax

Cena od 134,80 zł - bardzo dobre opinie

Dyfuzor kominowy obrotowy 200 Prodmax

Cena od 201,10 zł - bardzo dobre opinie

Nasada strażak 300 mm na komin ceramiczny

Cena od 445,00 zł - bardzo dobre opinie

Nasada strażak 250 mm na komin ceramiczny

381,00 zł

Nasada kominowa obrotowa, na komin ceramiczny

200,00 zł

Obróbki blacharskie komina GZK-AV Fakro

450,00 zł

Obróbki blacharskie komina w różnych kolorach RAL

99,00 zł

Obróbki blacharskie komina Franke

199,97 zł

Obróbki blacharskie komina na felc

od 250,00 zł

Rotowent Dragon nasada kominowa 200 mm

338,00 zł

Daszek kominowy 150 mm DA-0C

32,98 zł

Wywietrzak dachowy Darco WCG 130 mm ocynkowany

94,98 zł

Nasada Darco Tulipan 150 mm ocynkowane aluminium

248,00 zł

Przedłużenie komina ceramicznego Komin-Flex 200 mm

238,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny