Farba do łazienki - rodzaje, ceny, opinie, porady, najlepsi producenci

Łazienka jest miejscem, gdzie dziecięca fantazja tworzy z gąbki okręt podwodny, a z wanny – niespokojne morskie głębiny. Miejscem, w którym szukamy ukojenia po ciężkim dniu, zanurzając się w pachnącej olejkami wodzie, relaksując się w blasku świec, niczym w hotelowym spa. Ważne jest zatem zapewnienie w niej higienicznej czystości, praktycznych rozwiązań i niepowtarzalnego klimatu. Nastrój możemy osiągnąć odpowiednim oświetleniem, dekoracjami, ale także kolorem płytek łazienkowych oraz ścian ponad nimi. Zależnie od naszego temperamentu i potrzeb, wybierając ciepłe beże, chłodne błękity, czy energetyzujące żółcie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaki jest koszt remontu łazienki, zapraszamy do naszego kalkulatora kosztów remontu łazienki.

Ocena: 4,3/5 (głosów 8)

 Walka z wilgocią

Przykłąd łazienki w której ściany mokre pokryte są glazurą, a ściany suche pomalowane - FLICKR by pointnshootPlanując remont łazienki warto zwrócić uwagę na zapewnienie odpowiedniej wentylacji, bowiem skraplająca się para wodna spowoduje utrzymywanie się stale dużej wilgotności powietrza. Może to doprowadzić do wchłaniania jej przez ściany, które – jeśli nie będą pokryte odpowiednią farbą – staną się idealnym środowiskiem dla wykwitów pleśni i rozwoju grzybów. Pamiętajmy, że zagrzybione ściany są nie tylko nieestetyczne ale przede wszystkim stanowią zagrożenie dla zdrowia – powodują choroby górnych dróg oddechowych. Są niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci.

Standardowym sposobem ochrony łazienek przed wilgocią jest pokrycie powierzchni ścian płytkami ceramicznymi. Jednak położenie ich od podłogi po sufit może sprawiać przytłaczające wrażenie. Dobrym pomysłem jest więc umieszczenie płytek tylko na tzw. „mokrych ścianach”, czyli tych narażonych na bezpośrednie działanie wody, a więc przy umywalce, wannie, czy kabinie prysznicowej. Pozostałe ściany można pomalować farbą – w ten sposób łazienka zyska niepowtarzalny charakter. Ponadto będzie wymagało to mniejszych nakładów finansowych. A tym, którzy lubią zmiany, umożliwi to ich częste wprowadzanie w postaci nowego odcienia, koloru, zdobienia, zawieszonego nań obrazu, czy innej dekoracji.

Farby dostępne na rynku

Przykład łazienki ze ścianami pokrytymi białą farbą lateksową - by juhansoninDecydując się na pomalowanie łazienki należy przeanalizować dostępne na rynku farby. Przede wszystkim powinna być to farba przeznaczona do malowania nią pomieszczeń o dużej wilgotności, a więc produkt dedykowany do kuchni i łazienki. W jej skład  powinny wchodzić spoiwa z dyspersji wodnej, wysoko spolimeryzowanych żywic, kauczuku naturalnego lub kauczuków syntetycznych. Powinna zapewniać ścianom prawidłowe „oddychanie”, zawierać środki antygrzybiczne i pleśniobójcze, a także być odporna na zmywanie, ścieranie i działanie detergentów.

Do malowania łazienki nie należy używać farb mineralnych, ponieważ dodawane do nich wapno, mimo iż nie sprzyja rozwojowi pleśni, nie jest odporne na zmywanie. Farby klejowe należy odrzucić z tych samych powodów. Emulsyjne łatwo się rozprowadzają, dobrze kryją i są trwałe, tworzą powłoki, które nie przepuszczają pary wodnej, jednakże nie są odporne na zmywanie i szorowanie. Farby winylowe, mimo zmywalności, nie zapewniają ścianie prawidłowego „oddychania”. Zaś akrylowe są trwałe, dobrze przepuszczają parę wodną i są odporne na działanie środków chemicznych. Farby akrylowo-lateksowe nie przepuszczają pary wodnej ale są odporne na działania mechaniczne. Z kolei silikonowe tworzą trwale i wodoszczelne powierzchnie, jednak słabo przepuszczają parę wodną.

W łazience najlepiej sprawdzą się zatem farby lateksowe, które tworzą gładką powierzchnię, dobrze kryją, łatwo się rozprowadzają i nie kapią. Są bezzapachowe lub wydzielają przyjemny zapach. Ponadto zapobiegają wnikaniu wody w głąb ściany, jednocześnie umożliwiając jej prawidłowe „oddychanie”. Zapewniają długotrwałe zabezpieczenie przed pleśnią i grzybami. Są odporne na zmywanie, szorowanie i detergenty. Ponadto farby lateksowe dostępne są w wielu kolorach, które nie blakną, nawet podczas mycia powierzchni ścian.

Przypominamy, że koszt malowania łazienki możesz łatwo wyliczyć za pomocą dedykowanego kalkulatora kosztów remontu łazienki dostępnego na naszym serwisie.

, aktualizacja 3 kwietnia 2018
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij