Filtry do okapów kuchennych

Filtry metalowe w pochłaniaczach kuchennych

Okap kuchenny może działać na dwa sposoby: jako wyciąg w cyklu otwartym albo jako pochłaniacz w cyklu zamkniętym. W pierwszym przypadku zasysane powietrze jest odprowadzane na zewnątrz domu kanałem wentylacyjnym, do którego podłącza się wyciąg. Potrzebna jest do tego odpowiednia budowa okapu, jak i dostęp do kanału wentylacyjnego. W cyklu zamkniętym natomiast, zasysane powietrze jest oczyszczane i powraca do kuchni.

Każdy model okapu posiada filtr metalowy (filtr aluminiowy) w postaci gęstej siatki montowanej pod spodem urządzenia. Opary z kuchni przechodzą przez kilka warstw filtra i osadzają na nim cząsteczki tłuszczu. Nieskroplona para wodna oraz powietrze nasycone zapachami są kierowane rurą poza kuchnię. W niektórych okapach o wyższej cenie są zamontowane filtry ze stali nierdzewnej.  Mają opinie bardziej trwałych i odpornych na wysoką temperaturę.

Filtr aluminiowy albo stalowy powinien być regularnie czyszczony. Gromadzi się na nim nie tylko tłuszcz, ale również kurz i owady. Zapchany filtr tłuszczowy traci swoją skuteczność, dlatego wymaga mycia przynajmniej raz w miesiącu. Filtry metalowe są trwałe i wymienia się je jedynie w przypadku mechanicznego uszkodzenia albo zabrudzenia, które nie daje się usunąć.

Filtr węglowy do okapu

Filtr węglowy działa jako pochłaniacz i zawsze jest montowany po filtrze metalowym. Może przylegać do niego i mieć takie same wymiary prostokąta albo być w formie krążka nakręcanego na obudowę silnika. Filtr węglowy do okapu składa się z małych kulek węgla aktywnego. Posiada on własności pochłaniania oparów kuchennych i wszelkie nieprzyjemne zapachy pozostają na filtrze, podczas gdy oczyszczone powietrze wraca do pomieszczenia.

Aby filtr węglowy działał efektywnie, dobrze jest włączać okap zaraz po rozpoczęciu gotowania. W ten sposób w pomieszczeniu kuchennym nie będzie się koncentrować wilgoć i cząsteczki tłuszczu. Zmniejszenie ilości oparów i tłuszczu w powietrzu można też osiągnąć poprzez konsekwentne przykrywanie garnków i patelni. Filtr z węglem aktywnym trzeba regularnie wymieniać, aby okap pełnił skutecznie swoją funkcję.

Jak założyć filtr węglowy do okapu? Zamontowanie okapu kuchennego wymaga pewnego oświadczenia i lepiej zlecić tę pracę fachowcowi, jednak już sam wkład węglowy można wymieniać całkowicie samodzielnie. Wystarczy zdjąć obudowę okapu i metalowe filtry, a następnie odkręcić filtry węglowe. Po założeniu nowych filtrów absorpcyjnych, mocuje się filtry metalowe i na koniec obudowę. Po pierwszym przećwiczeniu tego zabiegu trzeba pamiętać o regularnym powtarzaniu go co 3-6 miesięcy, chyba że zostanie zakupiona droższa wersja o działaniu do trzech lat. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wyboru okapu kuchennego.

Właściwości filtrów węglowych oraz ich ceny

Filtr z węglem aktywnym do okapu kuchennego

Filtr z wkładem aktywnym jest konieczny w przypadku oczyszczania powietrza w kuchni w cyklu zamkniętym. Składa się on z węgla aktywnego o ziarnistości 3 albo 4 mm. Wielkość pakietu z aktywnym węglem należy dostosować do mocy ssącej dmuchawy. Dlatego do konkretnego okapu należy kupować odpowiednio dopasowany filtr.

Prędkość przepływu zasysanego powietrza nie powinna przekraczać 0,6 do 0,8 m/s. Jeżeli natężenie przepływu jest zbyt duże, substancje zapachowe nie mają możliwości osadzania się w granulacie – w tym przypadku mniejszy przepływ jest bardziej korzystny. Fizyczne zjawiska występujące w węglu aktywnym mają to do siebie, że w pewnych warunkach ponownie uwalniają zapachy przechowywane we wkładzie filtra. Są wówczas wyraźnie wyczuwalne jako „zapachy kuchenne”.

Filtr do okapu kuchennego, a także filtr węglowy do okapu i jego rodzaje
Polecany filtr węglowy do okapu krok po kroku, czyli rodzaje i ceny

Katalitycznie wyposażony filtr Miele Active Air Clean, jak każdyinny filtr z węglem aktywnym, magazynuje cząsteczki zapachowe w mikroporach. Jednak w przeciwieństwie do zwykłych znanych filtrów, dzięki katalitycznemu działaniu, dzieli długołańcuchowe molekuły zapachowe (na przykład zapach ryby) na krótkie cząsteczki bezwonne. Jeśli zdarzy się, że po włączeniu okapu cząsteczki zapachowe zostaną uwolnione, nadal pozostaną niewyczuwalne.

Aby zapewnić odpowiednią wentylację kuchni, trzeba regularnie wymieniać filtr węglowy oraz czyścić filtr aluminiowy (metalowy filtr tłuszczowy). Filtr metalowy nasycony tłuszczem może drastycznie ograniczać skuteczność wkładu węglowego poprzez sklejanie się granulatu i zatykanie porów. Sygnalizator wymiany filtra po określonej liczbie godzin pracy nie jest wiarygodny, ponieważ nie uwzględnia intensywności gotowania; zadziałałby nawet w przypadku gotowania wyłącznie czystej wody. Pozostaje zawsze niezawodny czujnik – własny nos wyczuwający zapachy.

AGD w atrakcyjnych cenach - sprawdź promocje!

Przykładowe ceny filtrów węglowych do okapu

Na rynku istnieje szeroki wybór okapów kuchennych z filtrem węglowym różnych, zbierających pozytywne opinie producentów, między innymi takich, jak Amica, Gorenje, Bosch albo Franke. Oto kilka przykładów:

  • filtr węglowy do okapu – Gorenje – cena ok. 65 zł,
  • filtr węglowy do okapu – Franke – cena ok. 80 zł,
  • filtr węglowy do okapu – Amica – cena ok. 60 zł.

Czy można myć filtr węglowy do okapu?

Każdy wkład węglowy traci z czasem swoje właściwości, co wynika z jego absorpcyjnego działania: po prostu możliwości wchłaniania zanieczyszczeń są fizycznie ograniczone. Nowoczesny okap węglowy (a ściśle biorąc okap kuchenny z wkładem węglowym) może być wyposażony w filtr, którego żywotność wynosi nie pół roku – jak to zwykle bywa – ale około dwóch lat. O ile zwykły, krótkoterminowy filtr nie może być myty, ponieważ wiązałoby się to z jego zniszczeniem, filtr o przedłużonej żywotności da się myć ręcznie lub w zmywarce.

Filtry absorpcyjne, nawet te nowoczesne, trzeba wymieniać, kiedy przestają wchłaniać zapachy - co zawsze jest ich głównym zadaniem. Niemniej jednak czyszczenie i odświeżanie filtra węglowego jest możliwe i zalecane. Można go zwyczajnie odkurzać ssawką do mebli – byle nie ze zbyt bliskiej odległości, aby nie uszkodzić filtra. Kurz można usuwać ze środka suszarką do włosów, a zewnętrzne zabrudzenia ścierką z mikrofibry.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny