Gonty papowe - rodzaje

Jeżeli z różnych przyczyn nie możemy pozwolić sobie na pokrycia dachowe wykonane z dachówki, to dobrze jest zastanowić się nad wyborem gontu na dach. Jest to rodzaj materiału, który swoim kształtem imituje dachówkę karpiówkę. Jednak w porównaniu do tradycyjnej dachówki gonty papowe są dużo lżejsze, a także znacznie łatwiejsze w montażu. Dobrze jest jednak zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi rodzajami gontu na dach, aby móc jak najbardziej podjąć świadomą decyzję zakupową.

Jeżeli chodzi o rodzaje gontów, to wśród nich możemy wymienić przede wszystkim:

  • Gont drewniany - nieco zapomniany materiał na pokrycia dachowe, który jednak daje niesamowity efekt wykończenia. Jest to nic innego, jak deszczułki wykonane z drewna, które najczęściej osiągają długość ok. 30-45 cm. Najczęściej gont drewniany wyróżnia się gładką powierzchnią, chociaż do wyboru są także gonty łupane. Minimalne nachylenie dachu nie powinno być mniejsze niż 14 stopni. Dodatkowo powinniśmy pamiętać o tym, aby gont drewniany był odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią, a także korozją biologiczną. Tego typu pokrycie gontem sprawdzi się w przypadku klasycznych budynków, a także architekturze dworkowej.
  • Gont bitumiczny - znacznie popularniejsze krycie dachu ze względu na jego niższą cenę, a także łatwość montażu. Papo dachówka może być przyklejana przy pomocy specjalnego kleju znajdującego się po wewnętrznej stronie gontu, bądź też przybijana gwoździami do wcześniej przygotowanej konstrukcji. Podłoże pod pokrycie gontem powinno być równe. Dlatego więźbę najczęściej się deskuje, bądź też pokrywa płytą OSB. Jeżeli mamy do czynienia z dużym spadkiem pokrycia dachowego, to zaleca się zastosowanie pod gonty papy podkładowej. Warto mieć na uwadze, że gonty papowe produkuje się z asfaltu przemysłowego lub modyfikowanego. W związku z tym mamy do czynienia z włókniną szklaną, która została połączona z masą bitumiczną. Natomiast na warstwie wierzchniej najczęściej znajduje się posypka mineralna. Pokrycie gontem jest niezwykle wytrzymałe na różne czynniki, w tym także na warunki atmosferyczne, a w szczególności na wodę.

Papo dachówka - co warto wiedzieć?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań odnośnie gontu bitumicznego, jest jego montaż. Okazuje się, że w porównaniu do innych rodzajów pokrycia dachowego, możemy gonty zamocować całkowicie samodzielnie. Oczywiście musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim pokrycie gontem jest możliwe niemalże w każdych warunkach. Papo dachówka sprawdzi się zarówno w przypadku małego spadku dachu wynoszącego 15 stopni, jak i również dużych stromizn sięgających nawet 85 stopni.

Nie bez znaczenia są również odpowiednie warunki atmosferyczne, które warunkują możliwość położenia gontów. Dlatego temperatura powinna być wyższa niż 5 stopni Celsjusza, a także nie powinny występować opady atmosferyczne. Kolejną kwestią, o którą należy zadbać kładąc gont bitumiczny, jest odpowiednia wentylacja. Dzięki temu unikniemy pojawienia się wilgoci na poddaszu. Wentylacja zostanie zapewniona, jeżeli pomiędzy warstwą wykonaną z desek, a izolacją termiczną, zaplanujemy szczelinę o wysokości wynoszącej przynajmniej 5 cm. Natomiast same pokrycia dachowe muszą posiadać wyprowadzone wywietrzniki, które montuje się bezpośrednio na połaci lub kalenicy.

Jak już wcześniej wspomniano, gonty papowe kładziemy na idealnie równej powierzchni przygotowanej z desek lub płyt OSB. W przypadku desek, ich szerokość nie powinna być większa niż 12 cm. Same gonty papowe przybijamy do podłoża przy pomocy gwoździ papowymi, zwanymi potocznie papiakami. Należy tutaj pamiętać o zasadzie, że z im większym spadkiem połaci mamy do czynienia, tym większa ilość gwoździ powinna być zastosowana na 1 metr kwadratowy. Liczba gwoździ waha się zazwyczaj od 4 do 6 sztuk/m2. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o montażu gontu bitumicznego.

Gonty papowe jako pokrycia dachowe, a także ich cena i cennik za m2
Gonty papowe krok po kroku, czyli porycia dachowe z gontu i ich cena za m2

Dodatkowo gont bitumiczny jest przyklejany do podłoża, dzięki czemu krycie tym materiałem jest odporne na silne podmuchy wiatru. Najczęściej krycie jest możliwe dzięki samoprzylepnym pasom kleju termoaktywnego znajdującego się na samej górze gontów. Jednak czasami dostępna jest papo dachówka wyprodukowana w systemie mieszanym. W ten sposób krycie nią połaci dachowej jest możliwe bez konieczności zrywania folii. Montaż samego gontu zawsze rozpoczynamy od pasa rynnowego, kierując się w stronę kalenicy. Oczywiście należy koniecznie pamiętać o zachowaniu odpowiedniego zakładu, który jest narzucony odgórnie przez producenta gontu bitumicznego.

Pokrycia dachowe z gontu - cennik

Decydując się na założenie gontu na swoim dachu, warto dowiedzieć się, w jaki sposób prezentuje się cennik za m2 papo dachówki lub gontu drewnianego. Wtedy będziemy mieli doskonałe porównanie z innymi materiałami przeznaczonymi na wykończenie pokrycia dachowego. Oczywiście koniecznie należy pamiętać o tym, że cena za m2 różni się nie tylko od producenta, od którego proponowany jest gont bitumiczny, ale również od tego, w jakim miejscu zamierzamy go zakupić.

Przykładowy cennik za gonty papowe

Nazwa produktu

Cena gontu na dach

Gont Matizol prostokąt 3,2 m2 grafitowy, w Castoramie

Cena od 20,98 zł za m2

Gont heksagonalny Matizol 3 m2 zielony, w Castoramie

Cena od 18,98 zł za m2

Gont heksagonalny Matizol 3 m2 czerwony, w Castoramie

15,96 zł/m2

Gont karpiówk Matizol 3,85 m2 zielony, w Castoramie

18,96 zł/m2

Gont drewniany używany

1,10 zł/szt.

Gont bitumiczny Sonata SBS Samba Mida Czerwony Ultra

26,00 zł

Technonicol Gont Bitumiczny Western Klondike

38,00 zł

Bp Gont Bitumiczny Nanoir Ultra Hd Autumn Brown

45,00 zł

Owens Corning Gont bitumiczny Duration Designer Merlot

37,00 zł

Icopal Gont bitumiczny prostokąt czerwień

30,99 zł

ikona podziel się Przekaż dalej