Gwoździarka elektryczna - zastosowanie

Jak sama nazwa wskazuje, zszywacz gwoździarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego wbijania gwoździ. Pistolet do gwoździ jest wyposażony w magazynek, w którym możemy przechowywać zarówno gwoździe, jak i również czasami zszywki. W ten sposób nie musimy sięgać za każdym razem po gwoździe. Urządzenie pozwala nam na precyzyjną pracę, a także oszczędność czasu. Dodatkowo nie musimy narażać kosztownych materiałów na straty, ponieważ niwelujemy błędy przy wbijaniu gwoździ.

Gwoździarka elektryczna znajduje szerokie zastosowanie, zarówno przy amatorskich pracach, jak i w profesjonalnym zakładzie stolarskim. Dzięki niej możemy przybijać gwoździe do drewna, łącząc ze sobą poszczególne elementy konstrukcyjne. Czasami do wyboru mamy takie urządzenie jak zszywacz gwoździarka. Przy pomocy tego narzędzia możemy również zszywać materiały, tkaniny lub folię. Tego typu urządzenia świetnie sprawdzą się nie tylko przy pracach naprawczych, ale również w branżach dekoratorskich.

Zasada działania gwoździarki jest bardzo prosta. Gdy naciśniemy spust w pistolecie na gwoździe, w tym momencie uruchamiamy specjalny tłok, który następnie wystrzeliwuje gwoździe. Tłok ten najczęściej jest przymocowany na elektromagnesie. W momencie, kiedy gwóźdź zostanie wbity, elektromagnes wraca na swoje miejsce. Natomiast z magazynku do tłoku zostaje załadowany kolejny gwóźdź. W zależności od rodzaju urządzenia, pistolet do gwoździ pozwala na wbijanie ich z częstotliwością od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu gwoździ na minutę.

Zszywacz gwoździarka - rodzaje

Gwoździarka elektryczna nie jest jedynym typem takiego urządzenia przeznaczonego do wbijania gwoździ. Oprócz niej ze względu na sposób zasilania wymienimy popularne:

  • Gwoździarki akumulatorowe - ich zaletą jest to, że są bezprzewodowe, dzięki naładowanemu akumlatorowi
  • Gwoździarki gazowe - w zbiorniku posiadają gaz propan-butan, który jest odpowiedzialny za uruchomienie urządzenia
  • Gwoździarki pneumatyczne - tego typu urządzenia podłącza się do kompresora. W związku z tym gwoździarka pneumatyczna działa w oparciu o sprężone powietrze o konkretnym ciśnieniu.

Oprócz tego gwoździarki możemy podzielić ze względu na sposób wbijania gwoździ. W tej grupie wymienimy:

  • Gwoździarki uruchamiane po naciśnięciu spustu
  • Gwoździarki uruchamiane dotykowo, po zetknięciu się głowicy z powierzchnią, w którą zamierzamy wbić gwóźdź

Wybierając gwoździarki, powinniśmy zwrócić uwagę również na rodzaj magazynka. Tutaj wyróżnimy:

  • Gwoździarki taśmowe - amatorskie urządzenia z magazynkiem o niedużej pojemności
  • Gwoździarki bębnowe - sprawdzą się w przypadku, gdy musimy seryjnie wbić dużą ilość gwoździ. Magazynek mieści w sobie nawet kilkaset gwoździ. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Gwoździarka pneumatyczna i elektryczna - porady przedzakupowe

Kupując gwoździarkę elektryczną warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Do nich zalicza się między innymi pojemność magazynku oraz szybkość wbijania gwoździ. Należy jednak mieć na uwadze, że sztyfciarka elektryczna nie pracuje z tak dużą mocą, jak na przykład gwoździarka pneumatyczna. Zatem te parametry mogą się dość mocno różnić. Przykładowo gwoździarka elektryczna będzie w stanie wbijać do 20 gwoździ na minutę, natomiast magazynek pomieści kilkadziesiąt sztyftów. Praca gwoździarki pneumatycznej lub gazowej będzie szybsza, a sam magazynek pojemniejszy.

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest temperatura pracy. Wtedy będziemy mogli przekonać się, w jakich warunkach możemy przystąpić do działania. Najczęściej jednak gwoździarki elektryczne nie powinny pracować przy ujemnych i bardzo wysokich temperaturach. W związku z tym zastosowanie ich na zewnątrz, a szczególnie na rozgrzanym dachu, nie zawsze jest możliwe. Dobrze jest się upewnić, czy nasze urządzenie pozwala wbijać wyłącznie gwoździe, czy jednak również sztyfty. Zszywacz gwoździarka jest jeszcze bardziej uniwersalnym urządzeniem, które możemy wykorzystywać nie tylko przy pracach stolarskich, ale również tapicerskich czy dekoracyjnych. Jednak należy wtedy zainwestować w lepszej jakości urządzenie. Ponieważ taka uniwersalność tanich urządzeń może charakteryzować się nieprecyzyjną pracą.

Pistolet do gwoździ - ceny

Mając już na uwadze, jak działa gwoździarka oraz sztyfciarka elektryczna, dobrze jest się dowiedzieć, w jakich cenach dostępne są poszczególne urządzenia. Pamiętajmy, żeby przy zakupie nie kierować się jak najniższą ceną, za którą często przemawia słaba jakość. Lepiej jest zainwestować w używane gwoździarki, ale od sprawdzonych producentów.

Przykładowe ceny gwoździarek elektrycznych popularnych producentów

Nazwa produktu

Cena

Gwoździarka pneumatyczna Makita Ferax XKKC64II

Cena od 289,00 zł

Zszywacz pneumatyczny Makita Pansam A533151

Cena od 298,00 zł

Zszywacz gwoździarka pneumatyczny Makita Pansam/Dedra A533152

Cena od 319,00 zł

Zszywacz pneumatyczny Makita Pansam A533151

380,00 zł

Pistolet do gwoździ Titan, używane

40,00 zł

Sztyfciarka elektryczna Bosch PTK 14 EDT

395,00 zł

Sztyfciarka elektryczna Ferm Entry-Level ETM1004

109,00 zł

Gwoździarka pneumatyczna Hitach NV90AB, używane

1100,00 zł

Gwoździarka akumulatorowa Dewalt DCN680NT, używane

1490,00 zł

Gwoździarka/Zszywacz Titan TTB17STP, elektryczny

149,00 zł

Zszywacz elektryczny, gwoździarka Taker 11,3 mm 45W

124,90 zł

Gwoździarka do papy 4Pro CN 45

448,00 zł

Gwoździarka taśmowa 4Pro 100 mm

684,00 zł

Zszywacz gwoździarka pneumatyczna Rockworth AR2581-PL 10-32 mm

138,00 zł

Zszywacz elektryczny gwoździarka Stanley TRE55 HD 6-14 mm/12,5 mm

188,00 zł

Gwoździarka gazowa Paslode IM90CI Solo

3749,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej