Jaki klimatyzator pokojowy będzie do mieszkania najlepszy?

Dwa odmienne systemy klimatyzacji, chociaż zasada działania taka sama

 • Klimatyzator domowy stacjonarny – Jest to na stałe zbudowana techniczna instalacja, służąca do chłodzenia albo ogrzewania całego domu. Centralny system jest podłączony do wszystkich pomieszczeń za pomocą specjalnych kanałów i dlatego jest zwykle instalowany tylko w początkowej fazie budowy nowego domu – chociaż możliwy jest też późniejszy, bardziej pracochłonny, montaż.
 • Klimatyzator przenośny do mieszkania – Są to niewielkie urządzenia mobilne, które stosuje się do czasowego chłodzenia poszczególnych pomieszczeń.

Zarówno stacjonarny klimatyzator, jak i małe klimatyzatory przenośne chłodzą, ponieważ cyrkuluje w nich czynnik chłodzący, który cykliczne zmienia stan skupienia z płynnego w gazowy i na odwrót. Do tego potrzebna jest energia cieplna, pozyskiwana z powietrza w mieszkaniu.

Klimatyzator do mieszkania – jaki i dla kogo?

Koszt klimatyzacji centralnej nie należy do najniższych, więc często trzeba sięgnąć po klimatyzator przenośny, aby uwolnić mieszkanie od letniego upału. Tutaj mamy do wyboru albo mobilny klimatyzator domowy, który można ustawić w każdym pomieszczeniu po kolei, albo droższy, dwuczęściowy i na stałe instalowany aparat typu split. Ten drugi jest bardziej wydajny i na dodatek cichy podczas pracy.

 • Klimatyzator mobilny monoblokowy

Małe klimatyzatory przenośne widać latem w każdym sklepie budowlanym. Ceny są zróżnicowane w zależności od mocy urządzenia i marki producenta. Na przykład cena klimatyzatora mobilnego o mocy 1-2 kW wynosi ok. 2000 zł.

Wszystkie części urządzenia są zamontowane we wspólnej, kompaktowej obudowie. Za oczekiwane chłodzenie odpowiada sprężarka i agregat z czynnikiem chłodzącym. Wentylatory zasysają gorące powietrze, chłodzą je i wydmuchują do środka pomieszczenia. Jakby nie patrzeć, ciepło musi być wyprowadzone na zewnątrz i zwykle służący do tego celu elastyczny wąż jest umieszczony w szczelinie uchylonego okna. Klimatyzator tak ustawiony wytwarza jednak w pomieszczeniu lekkie podciśnienie, które powoduje, że gorące powietrze z zewnątrz wciska się każdą szczeliną do środka i musi być schłodzone, pogarszając wydajność urządzenia. Rozwiązaniem jest umieszczenie w układzie drugiego przewodu do zasysania powietrza z zewnątrz. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat zakupu klimatyzatora.

Oprócz korzystnej ceny, do zalet klimatyzatora monoblokowego można zaliczyć:

 • Mobilność i oszczędność miejsca; w zależności od potrzeb można użyć go w różnych pomieszczeniach bez konieczności przebudowy mieszkania.
 • Niski koszt klimatyzacji.
 • Czyszczenie i konserwacja urządzenia mogą być wykonane we własnym zakresie.

Negatywne opinie klimatyzatora mobilnego wynikają z następujących cech:

 • Stosunkowo mała wydajność w porównaniu do zużycia energii elektrycznej.
 • Głośna praca kompaktowego urządzenia.
 • Konieczność wyprowadzenia przez uchylone okno przewodu (albo dwóch), co obniża skuteczność chłodzenia i wygląda mało estetycznie.

Mobilny klimatyzator pokojowy nie nadaje się do długotrwałej pracy. Niewielka moc chłodnicza i duże zapotrzebowanie na prąd elektryczny, a na dodatek głośna praca nie przemawiają za ciągłym użytkowaniem. Niemniej jednak pozwala on na chłodzenie na zmianę różnych pomieszczeń bez dokonywania przeróbek budowlanych.

 • Klimatyzator pokojowy split

Tego typu urządzenia rozdzielają funkcje na dwa odrębne segmenty. W chłodzonym pomieszczeniu zostaje umieszczony wentylator, który zasysa powietrze i schłodzone wpycha łagodnie do mieszkania. Na zewnątrz mieszkania jest zamontowany kompresor i wymiennik ciepła. Orientacyjna cena klimatyzatora split wynosi od 2000 zł do 4000 zł i więcej.

Oba segmenty są połączone przewodami o niewielkim przekroju, do których poprowadzenia wystarczają małe otwory w ścianie. Ponieważ klimatyzator pokojowy split jest przewidziany raczej do chłodzenia konkretnego pomieszczenia przez dłuższy czas, należy zwracać uwagę na lokalizację obu segmentów. Część wewnętrzna nie powinna dawać chłodnego nawiewu bezpośrednio na miejsce przy biurku albo na poduszkę na łóżku. Z kolei sprężarka na zewnątrz nie powinna być wystawiona na promienie słońca.

Pozytywne opinie klimatyzatora split wynikają z następujących zalet:

 • Cicha praca – sprężarka znajduje się za ścianą.
 • Niepotrzebne jest uchylone okno do wyprowadzenia rury.
 • Mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Do wad można zaliczyć:

 • Wyraźnie wyższa cena zakupu niż klimatyzatora monoblokowego.
 • Ze względu na zachowanie gwarancji, montaż urządzenia powinien być wykonany przez fachowca.

Klimatyzator pokojowy – na co zwrócić uwagę?

Urządzenie chłodzące na kółkach czy na ścianie?

Prosta i zwarta konstrukcja klimatyzatora monoblokowego, umieszczona w dodatku na kółkach, stanowi jego zasadniczą zaletę. Doskonale nadaje się do niewielkich mieszkań, w których poszczególne pomieszczenia można schładzać na zmianę, przenosząc aparat z miejsca na miejsce. Jedynym warunkiem jest obecność gniazdka elektrycznego. Przeważnie powierzchnia chłodzonego pomieszczenia nie przekracza 30 m2, chociaż zależy to od konkretnego urządzenia. Mało przydatny staje się klimatyzator mobilny w sytuacji, kiedy jednocześnie trzeba poprawić klimat w kilku pomieszczeniach. Niemniej jednak jest on jak najbardziej godny polecenia do krótkiego odświeżenia mieszkania. Trzeba tylko zwracać uwagę na pewne rzeczy:

 1. Nie pozostawiać włączonego klimatyzatora na noc. Rachunek za energię elektryczną rośnie znacząco.
 2. Zapewnić odpowiedni wylot powietrza.
 3. Podczas pracy klimatyzatora zamykać drzwi i okna.
 4. Wyłączyć urządzenie po uzyskaniu oczekiwanej temperatury; to oszczędzi zużycie prądu elektrycznego.
Klimatyzator pokojowy ścienny w nowoczesnym salonie, czyli jaki klimatyzator domowy wybrać
Jaki klimatyzator pokojowy wybrać, czyli klimatyzator domowy i jego rodzaje

Klimator, czyli kompromis bez przewodu wylotowego

Klimator albo klimatyzer to urządzenie, które różni się od klimatyzatorów przede wszystkim sposobem chłodzenia. O ile w tradycyjnym klimatyzatorze czynnik chłodniczy jest sprężany i rozprężany, przy czym pobiera z otoczenia ciepło potrzebne do odparowania, to klimator jedynie odparowuje wodę, uzyskując obniżenie temperatury w pomieszczeniu.

Wtłaczane przez wentylator gorące powietrze przechodzi przez wkład z wodą, która paruje pobierając ciepło. W rezultacie powstaje orzeźwiający powiew, a jednocześnie zwiększa się wilgotność powietrza w schładzanym pomieszczeniu. Klimator może z powodzeniem poprawiać komfort sypialni, ponieważ nie w nim żadnych płynów chemicznych w roli czynnika chłodzącego.

Zaletą tego monoblokowego „klimatyzatora bez węża wylotowego” jest bardzo łagodne chłodzenie, co umożliwia ustawienie go w pokoju dziecinnym bez obawy o przeziębienie dzieci. Nie da się w nim, niestety, ustawić pożądanej temperatury.Jeden klimatyzator pokojowy do chłodzenia kilku pomieszczeń

Jeśli mieszkanie kilkupokojowe wymaga klimatyzacji, co w dzisiejszych czasach globalnego ocieplenia klimatu jest raczej powszechną koniecznością, pierwszą myślą może być zakup urządzenia mobilnego. Klimatyzator przenośny może po kolei schłodzić powietrze w kilku pomieszczeniach. Z braku innego, jest to dosyć korzystne rozwiązanie, chociaż obarczone pewnymi wadami i niedogodnościami.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest klimatyzator typu multi-split. Do jednej jednostki zewnętrznej takiego klimatyzatora można podłączyć klika jednostek wewnętrznych, chłodząc jednocześnie całe mieszkanie. Zwykle w pięciu oddzielnych pomieszczeniach da się ulokować segmenty chłodzące, które obsługuje dyskretnie znajdująca się za ścianą domu jednostka ze sprężarką i skraplaczem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny