Lampy zewnętrzne na dom - rodzaje

Wybierając lampy podwórkowe, a także do oświetlenia domu, warto dowiedzieć się, jakie są dostępne najpopularniejsze typy. Ponadto mając na uwadze ich zastosowanie, a także to czym się dokładnie wyróżniają, będzie nam łatwiej dopasować odpowiednie rodzaje do naszego domu jednorodzinnego. Na pewno ładnie zaprezentuje się oświetlenie zewnętrzne od tego samego producenta, a także z tej samej serii. Jednak nie jest to konieczne, aby uzyskać naprawdę spektakularny efekt.

Do najpopularniejszych rodzajów lamp zewnętrznych zaliczymy:

  • Kinkiety zewnętrzne - obecnie najpopularniejsze oprawy, gwarantujące nie tylko bardzo dobre oświetlenie budynku, ale również ciekawy wygląd. Najczęściej kinkiety oświetlają górę i dół ściany lub tylko sam dół. Tego typu oświetlenie traktujemy zazwyczaj jako lampy wejściowe lub też jako oświetlenie tarasu.
  • Reflektory - ich zaletą jest bardzo łatwy sposób montażu. Tego typu oświetlenie podwórka daje naprawdę wiele możliwości. Do wyboru mamy zarówno reflektory mocowane na ścianach lub sufitach, jak i również wbijane w ziemię. Dzięki temu nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o ich umiejscowienie. Jednocześnie możliwość sterowania światłem pozwala na jeszcze ciekawsze podkreślenie architektury budynku.
  • Lampy podwórkowe - tego typu lampy, dają ciekawe oświetlenie podwórka. Najczęściej występują w postaci latarni lub słupków oświetleniowych. Dzięki nim możemy stworzyć naprawdę klimatyczną aranżację w ogrodzie.
  • Lampy najazdowe - to dość zakamuflowane oświetlenie podwórka, ponieważ ich montaż odbywa się po wpuszczeniu w ziemię lub kostkę brukową. Bardzo ładnie prezentują się na podjazdach, jak i również trawnikach przed domem.
  • Lampy wiszące - tego typu lampy podwórkowe sprawdzą się przede wszystkim na tarasach oraz balkonach. Możemy je z powodzeniem zamontować pod różnego typu zadaszeniami. W ten sposób zyskujemy nie tylko oświetlenie zewnętrzne, ale również często ciekawą dekorację. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat rodzajów oświetlenia zewnętrznego domu.

Lampy podwórkowe - a sposób oświetlania

Już wiemy, że lampy zewnętrzne na dom możemy podzielić głównie pod względem sposobu montażu, a także rodzaju oświetlenia, jakie dają. Jednak nie zapominajmy, że do wyboru mamy również reflektory oraz lampy z różnym źródłem światła. Oczywiście różnią się one również poborem energii elektrycznej, czy też mocą z jaką świecą.

Wśród tego typu lamp wymienimy:

  • Lampy zewnętrzne LED - są to lampy z wbudowanymi diodami LED-owymi. Obecnie cieszą się największą popularnością ze względu na wyjątkową oszczędność w poborze energii elektrycznej. Ponadto świecą one z bardzo dużą mocą. Do wyboru są lampy zewnętrzne LED w różnych odcieniach bieli, jak i również świecące w określonych kolorach.
  • Oprawy halogenowe - oświetlenie zewnętrzne tego typu niestety nie jest zbyt energooszczędne. Wręcz przeciwnie, w porównaniu do oświetlenia LED-owego, oprawy halogenowe generują bardzo duże zużycie prądu. Jedyną zaletą tego typu lamp jest możliwość wymiany żarówki w oprawie.
  • Lampy solarne - warto zdecydować się na tego typu lampy zewnętrzne na dom, jeżeli nie chcemy generować żadnych rachunków za zużycie energii elektrycznej. Tego typu oświetlenie domu jednorodzinnego wyróżnia się wbudowanymi panelami słonecznymi, które dzięki ogniwom fotowoltaicznym przeobraża pochłoniętą energię słoneczną w energię elektryczną. Przez cały dzień tego typu lampy chłoną energię, aby po zmroku pięknie oświetlić naszą posesję.

Najmodniejsze lampy do domu - zobacz promocje!

Jak dopasować oświetlenie zewnętrzne?

Decydując się na oświetlenie domu jednorodzinnego, warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Przede wszystkim, czy zależy nam na oświetleniu całego budynku, czy może tylko konkretnych miejsc. Ponadto warto uwzględnić, czy zależy nam na praktycznym wykorzystaniu światła na zewnątrz, czy jednak ma ono również stworzyć odpowiedni klimat po zapadnięciu zmroku.

Oświetlenie zewnętrzne na ścieżkach, a także lampy zewnętrzne na dom
Oświetlenie zewnętrzne domu, czyli lampy zewnętrzne na dom i ich rodzaje

Dlatego po odpowiedzeniu sobie na takie pytania, będziemy wiedzieli, czy poszukujemy lamp, które tylko oświetlą wjazd na posesję, wejście do domu, czy też taras. Czy może jednak poszukujemy oświetlenia budynku, tak aby podkreślić jego architekturę. Tutaj sprawdzą się nie tylko reflektory montowane w ziemi oraz pod dachem, ale również oświetlenie najazdowe. Oprócz tego sprawdzą się również dekoracyjne lampy wiszące, na przykład w postaci cottonballs rozwieszonych pod całym zadaszeniem.Oświetlenie podwórka - ceny

Wiedząc już, czego dokładnie szukamy, na pewno interesują nas również ceny konkretnych lamp. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż modeli wszystkich lamp zewnętrznych jest naprawdę dużo. Dlatego ostateczna cena może różnić się nie tylko od jej jakości, ale również sposobu mocowania, sposobu wykonania, a także typu światła, jakie nam zapewni konkretny model lampy.

Przykładowe ceny na lampy do oświetlenia domu jednorodzinnego

Lampy wejściowe ścienne do oświetlenia budynku Lima Philips, styl rustykalny

Ceny od 59,00 zł

Lampy wejściowe ścienne z czujnikiem zmierzchu IP44 RAD-40

52,00 zł

Lampy wejściowe Philips Creek

52,65 zł

Oprawy ścienne, kinkiety elewacyjne czarne 2xGU10 IP44

32,14 zł

Reflektory zewnętrzne LED Irina, ciemnoszary

624,90 zł

Lampy wiszące zewnętrzne ogrodowe, Aloria, czarny

114,89 zł

Lampy wiszące ogrodowe, Navedo, biały

129,90 zł

Lampy zewnętrzne LED z siatką, czarny

54,98 zł

Lampy zewnętrzne LED Spike 750 lm RGB, czarny

218,00 zł

Reflektor Blooma Shelby 1x35 W GU10 czarny

59,98 zł

Latarnia Blooma Varennes 3x60 W E27, czarny

328,00 zł

Kinkiet ogrodowy Blooma Kinpuk 4000 K czarny

158,00 zł

Reflektory ogrodowe TETRA LED 3W 12V IP68

49,20 zł

Oprawa dogruntowa GRIBLO LED 4W

98,40 zł

Reflektor ogrodowy LED wbijany 12W

99,26 zł

Słupki ogrodowe SZOT E27 IP54

34,69 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny