Łaty drewniane – zastosowanie oraz rodzaje

Charakterystyka łat budowlanych

Łaty budowlane to rodzaj desek, który w wyglądzie podobne są do kantówek. Łata może mieć przekrój kwadratowy lub prostokątny. Wszystko zależy od wybranego wymiaru. Łaty drewniane z założenia są niewielkie w przekroju i dość długie. Często również są one poddane dodatkowym zabiegom takim jak impregnacja czy struganie.

Łaty budowlane występujące w surowym stanie z powodzeniem znajdują również swoje zastosowanie, o czym będzie wspomniane poniżej. Łaty dachowe wykonane są najczęściej z drewna świerkowego lub sosnowego, co wpływa na ich wysoka wytrzymałość. Są one zazwyczaj koloru zielonego z uwagi na wykonaną impregnację ciśnieniową.

Łaty dachowe czy budowlane mają różne wymiary. Ich przekrój wynosi najczęściej od 3 x3 cm do 9 x 9 cm, jeśli jest on kwadratowy. Jeśli jednak przekrój jest prostokątny to wymiary wynoszą od 3 x 5 cm do 7 x 15 cm. Oczywiście długość i szerokość łaty wpływa na to, ile kosztują. Łaty na dach z założenie muszą być długie od 2 do 5 metrów lub nawet więcej.

Łata impregnowana a surowe deski – rodzaje

Surowe łaty na dach zwykle poddawane są impregnacji. Jest to metoda ciśnieniowa, która zabezpiecza drewno przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Łata impregnowana będzie skutecznym rozwiązaniem przy konstruowaniu więźby dachowej czy innych konstrukcji drewnianych.

Łaty na dach są również często strugane. Zaletą tej czynności jest nie tylko ich estetyczny wygląd, ale także wysoki poziom ognioodporności. Natomiast łaty drewniane, które nie zostały poddane struganiu i impregnacji mogą być również wykorzystane do różnych prac. Warto jednak pamiętać, że ich jakość będzie gorsza, dlatego lepiej jest wybierać łaty impregnowane.

Wykorzystanie łat drewnianych

Surowe łaty budowlane można z powodzeniem wykorzystać do różnych prac wykończeniowych. Idealnie będą pasować do miejsc, które nie są narażone przykładowo na wilgoć. Niestety jednak z uwagi na jej chropowatą powierzchnię nie można ich zastosować do konstrukcji, które będą łatwo dostępne i często używane.

Łata na dach impregnowana to podobnie jak murłaty czy kontrłaty jest podstawą więźby dachowej. Są one zabezpieczone przed działaniem grzybów, wilgoci czy pleśni, dlatego będą one wytrzymałe przez długie lata. Łaty drewniane strugane pozwolą zbudować wszelkiego rodzaju antresole, łózka czy ławki. Łaty dachowe powinny być montowane przez profesjonalistów lub dachowe ekipy. Każda pomyłka w układaniu belek może mieć wpływ na późniejszy wygląd i stabilność dachu. Podobnie jest w przypadku montowania krokwi czy chociażby kantówek. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drewnie konstrukcyjnym.

Ceny łat dachowych oraz porady praktyczne

Ile kosztują łaty drewniane?

Cennik łat dachowych ustalany jest zwykle indywidualnie w zależności od wielkości zamówienia. Hurtowe ilości wpływają na obniżenie cen łat dachowych za mb. To, ile kosztują drewniane belki zależy także od rodzaju ich obróbki. Łaty dachowe poddane struganiu i impregnacji ciśnieniowej będą droższe niż surowe belki drewniane. Jest to oczywiste z uwagi na wykorzystanie specjalnego sprzętu i produktów podczas procesu impregnacji czy strugania.

Ceny łat dachowych mogą się również różnić w zależności od regionu Polski. Tam, gdzie drewno iglaste jest łatwiej dostępne, ceny za mb mogą być niższe. Zawsze warto zapoznać się z cennikiem kilku producentów przed ostatecznym wyborem i zakupem łat dachowych. Uśrednione ceny wynoszą od kilku do kilkunastu złotych za mb w zależności od wymiarów łaty drewnianej.

Do cen łat dachowych trzeba doliczyć transport z zakładu produkcyjnego na miejsce budowy. W zależności od wielkości zamówienia, usługa ta może być bezpłatna. Choć cena łaty budowlanej w przeliczeniu na mb nie jest wysoka to jednak, aby skonstruować więźbę dachową potrzebna jest ich duża ilość. Warto jednak zainwestować w łaty na dach wyższej jakości, ponieważ konstrukcja dachowa powinna służyć przez wiele lat. Nikt nie chciałby remontować okrycia dachowego co kilka lat.

Murłaty oraz kontrałaty – dodatkowe elementy

Aby więźba dachowa była solidnie wykonana, konieczne jest również wykorzystanie murłat. Są to belki o przekroju kwadratowym i wymiarach 10 x 10 cm lub 15 x 15 cm. Murłaty powinny być połączone ze ścianą kolankową przy pomocy specjalnych kotew, które są w niej ułożone. Murłata układana jest równolegle, co pomaga przenosić przez nią obciążenia z więźby dachowej na ściany.

Natomiast kontrłata to element uzupełniający ułożenie łat dachowych. Ich układ w stosunku do łat określony jest ściśle przez producenta konkretnego wybranego pokrycia dachowego. Ułożenie kontrłat zależne jest również od stopnia nachylenia dachu, dlatego sprawdzają się one głównie w budowie dachów spadowych.

ikona podziel się Przekaż dalej