Ława kominiarska i inne akcesoria kominiarskie

Stopnie kominiarskie i ławeczka, czyli bezpieczna komunikacja po powierzchni dachu

Zadaszenie domu o spadku poniżej 15°, z pokryciem gontami na sztywnym podkładzie, ma zwykle tak dużą przyczepność, że zbędny jest montaż specjalnych stopni. Jeśli jednak połacie dachu są pokryte blachą albo blachodachówką, powierzchnia staje się śliska i mimo niewielkiego nachylenia grozi upadkiem. Pokrycia z dachówki albo z blachodachówki są też narażone na uszkodzenia mechaniczne; mogą nastąpić wgniecenia blachy albo pęknięcia ceramicznych elementów. Znacznie bardziej bezpieczne jest poruszanie się po stopniach kominiarskich.

Każdy dach o większym spadku albo pokryty materiałem łatwo łamliwym, powinien mieć zamontowane stopnie kominiarskie oraz podest kominowy. Pozwoli to na bezpieczną komunikację po dachu i kontrolę dachowych urządzeń. Wyjście na dach może się odbywać przez klapę wyłazową o wymiarach 80 cm x 80 cm.

Prawidłowo zamontowany wyłaz dachowy nie stwarza żadnych problemów. Jego konstrukcja przypomina okno dachowe, jest szczelna i dobrze izolowana. Aby mieć pewność, że zarówno akcesoria kominiarskie, jak i całe pokrycie dachowe mają jednolity, estetyczny i funkcjonalny wygląd, dobrze jest wszystkie elementy zamówić u jednego producenta.

Elementy bezpiecznej komunikacji na dachu

Aby kominiarz mógł bezpiecznie wykonać swoje okresowe przeglądy kominów, a dekarz naprawić uszkodzenie pokrycia dachowego, które zawsze może się z różnych powodów przydarzyć, skośny dach musi być wyposażony w odpowiednie akcesoria kominiarskie. Do komunikacji dachowej można zaliczyć następujące elementy:

 • stopnie kominiarskie – pojedyncze stopnie z metalu montowane na spadzistym dachu, o powierzchni zapobiegającej poślizgowi buta;
 • ława kominiarska – ława z metalu o szorstkiej powierzchni, zapewniająca pewną pozycję bez poślizgu;
 • podest kominowy ze stopniami – stabilna i antypoślizgowa ławeczka, może być zamontowana również na płaskim dachu;
 • wyłaz dachowy – zamykane szczelną klapą, niczym okno dachowe, wyjście na połać dachową z poddasza;
 • drabina – solidnie zamocowana drabina może znajdować się na dachu albo umożliwiać wejście na dach.

Pod pojęciem stopni kominiarskich rozumie się pojedyncze stopnie z metalu, które są mocowane do połaci dachu. Stopnie kominiarskie zapewniają bezpieczne poruszanie się po dachu w kierunku komina i ławy. Są uzupełnieniem systemu ław kominiarskich, tworzących ciąg komunikacyjny. Przy montażu stopni kominiarskich należy zachować określone zasady. Dotyczy to przede wszystkim odstępów między poszczególnymi stopniami. Stopnie dachowe stosowane na otwartej przestrzeni nie mogą być wykonane z drewna. Z reguły wyrabia się je z mocnej, ażurowej blachy. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie prace przy dachu, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty najlepszych wykonawców z twojej okolicy.

Montaż ławy kominiarskiej i stopni oraz ich cena

Montaż stopni kominiarskich w zależności od rodzaju dachu

Elementy systemu komunikacji dachowej są dostosowane do rodzaju pokrycia dachowego, a sposób ich montażu zależy też od kąta pochylenia połaci. Stopnie rozmieszcza się naprzemiennie w taki sposób, aby chodzenie po nich przypominało chodzenie po drabinie. Między poszczególnymi stopniami zachowuje się odległości zależne od nachylenia dachu. Zasada jest następująca:

 • nachylenie dachu poniżej 30° - odległości między stopniami 70 cm;
 • nachylenie dachu powyżej 30° - odległości między stopniami 35-40 cm.

Stopnie powinny prowadzić do wszystkich ważnych punktów dachu (otwory kominowe, wentylacyjne, wywietrzniki, anteny, itp.), przy których z kolei należy zamontować ławy (podesty) do stania. Ich wymiary powinny zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i sprawną pracę. Mocowanie stopni do dachu następuje za pomocą wsporników. Inne jest mocowanie do blachodachówki, a inne – przykładowo – do dachu krytego gontem. Oto przykłady:

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących kominy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

 • Montaż do blachodachówki – wspornik mocuje się poprzez łatę do krokwi. Aby uniknąć rozszczelnienia pokrycia dachowego wkrętami, wkręty powinny mieć kołnierze uszczelniające, a do otworów montażowych należy użyć uszczelniacza dekarskiego.
 • Montaż do dachówki ceramicznej i cementowej – wspornik jest dwuczęściowy, otwory uszczelnia się odpowiednim uszczelniaczem dekarskim.
 • Montaż do blachy płaskiej, papy albo gontu – wspornik do stopnia może być uniwersalny, mocowany wkrętami z kołnierzem uszczelniającym. Otwory uszczelnia się uszczelniaczem dekarskim.

Cennik stopni kominiarskich zależy od rodzaju i wykonania tych elementów. Oto kilka przykładów:

 • stopień kominiarski ceglasty – cena ok. 28 zł,
 • stopień kominiarski antracyt – cena ok. 32 zł,
 • stopień kominiarski Roben – cena ok. 65 zł,
 • stopień kominiarski z uchwytem – cena ok. 120 zł.

Ława kominiarska i wymiary ławy kominiarskiej

Ława kominiarska (podest kominowy) to mocno wydłużony stopień, umożliwiający bezpieczną pracę przy czyszczeniu komina, remoncie dachu czy odśnieżaniu. Wykonana jest zwykle z profilowanej blachy, tłoczonej w ten sposób, aby zapewnić chropowatość i dobrą przyczepność do butów. Zapobiega w ten sposób ześlizgnięciu się kominiarza albo użytkownika domu z dachu.

Ława kominiarska jest wyrabiana o szerokości 240 mm i długości od 400 mm do 3000 mm. Różne długości ławy umożliwiają dostosowanie jej do konkretnych potrzeb. Poszczególne odcinki można też łączyć ze sobą w jeden ciąg. W zależności od pokrycia dachowego ławy są dostosowane do blachy trapezowej, gontu, dachówki ceramicznej, papy i innych materiałów. Do wyboru są również różne kolory wyrobów.

Przykładowy cennik ław kominowych:

 • ława kominiarska 25 cm x 120 cm – cena 108 zł,
 • ława kominiarska 25 cm x 80 cm – cena 73 zł,
 • ława kominiarska 25 cm x 40 cm – cena 37 zł.


Ławy kominiarskie - akcesoria kominiarskie nie tylko dla kominiarza

Ława kominiarska oraz stopnie kominiarskie umożliwiają dostęp do komina nawet po zaśnieżonym i oblodzonym dachu. Zresztą awarie przewodów kominowych zdarzają się najczęściej właśnie w okresie grzewczym. Żaden kominiarz nie będzie ryzykował wejścia na dach bez odpowiednich zabezpieczeń. Jeśli brak akcesoriów kominiarskich wynika z pozornej oszczędności podczas budowy dachu, zamówienie podnośnika koszowego będzie z pewnością droższe.

Montaż ławy kominiarskiej i stopni to nie tylko bezpieczna droga kominiarza na dach, ale również korzyść dla domowników w życiu codziennym. Odśnieżanie dachu, montaż anteny albo wymiana dachówki – to sytuacje, kiedy komunikacja dachowa ma pierwszorzędne znaczenie. Tego rodzaju inwestycja to konieczność ułatwiająca życie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny