Lutownica transformatorowa - zastosowanie

Lutownica w swojej budowie posiada transformator. Dzięki temu odczuwamy zaletę tego urządzenia w postaci szybkiego nagrzewania się do oczekiwanej temperatury. Zastosowanie lutownicy transformatorowej jest takie samo, jak w przypadku innych urządzeń tego typu. Narzędzie służy do łączenia metalowych elementów. W przypadku lutownicy transformatorowej sprawdzi się scalanie grubych kabli oraz dużych powierzchni.

Niestety przy pomocy tej lutownicy nie połączymy wyjątkowo precyzyjnych elementów. Jednak w zupełności wystarczy ona do amatorskiego użytku. Występuje ona jako lutownica pistoletowa, dzięki czemu lutowanie nie sprawia żadnych trudności. Urządzenie zasilane jest energią elektryczną. Wybierając lutownicę transformatorową, warto zwrócić uwagę m.in. na czas pracy lutownicy, a także czas przerwy. Najczęściej tańsze urządzenia mogą pracować w trybie ciągłym przez kilkadziesiąt sekund. Następnie potrzebują od 1,5 do 2 minut przerwy. Sprawdźmy również pobór mocy oraz maksymalną temperaturę grotu. Najczęściej maksymalna temperatura wynosi 480 stopni Celsjusza. Dużym udogodnieniem jest także oświetlenie grotu, co pozwala na precyzję w czasie lutowania. Często w zestawie znajdują się także dodatkowe groty, które możemy w każdej chwili wymienić. Ostatnim parametrem, który pozwoli na dopasowanie odpowiedniego urządzenia do naszych potrzeb, jest średnica grotu. Najczęściej wynosi ona ok. 1,5 mm. Jeśli szukasz więcej porad sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Lutownice transformatorowe - rodzaje lutownic

Lutownica transformatorowa nie jest jedynym typem lutownic dostępnych w sprzedaży. Oczywiście jest ona stosunkowo tania, łatwo dostępna, a także prosta w obsłudze. Dlatego, jeżeli nie zamierzamy przy jej pomocy wykonywać skomplikowanych oraz profesjonalnych napraw, to tego typu urządzenie będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Warto jednak sprawdzić, jakie jeszcze typy lutownic udostępniane są przez producentów. Dzięki temu łatwiej będzie nam podjąć decyzję o zakupie lutownicy transformatorowej lub jednak zdecydowaniu się na inny rodzaj narzędzi.

Do pozostałych typów lutownic zalicza się:

  • Lutownica oporowa - nazywana również lutownicą grzałkową. Przeznaczona jest przede wszystkim do łączenia ze sobą elektronicznych podzespołów. Najczęściej występuje jako lutownica kolbowa. W związku z tym urządzenie jest wyjątkowo lekkie i poręczne. W zupełności wystarczy do amatorskiego użytkowania.
  • Lutownica gazowa - jeżeli chcemy skorzystać z lutownicy z dala od źródła zasilania energii, to lutownica gazowa będzie najlepszym rozwiązaniem. Ze względu na zasilanie propan-butanem, możemy z niej korzystać w dowolnym miejscu. Jej wymiary są naprawdę nieduże, dzięki czemu z powodzeniem można ją schować do walizki z innymi narzędziami. Urządzenie wyróżnia się dość dużą mocą, a także sporą precyzją w procesie lutowania.
  • Spawarka do plastiku - jest to odmienne urządzenie do wszystkich lutownic do metalu, ponieważ przy pomocy tej lutownicy łączymy elementy wykonane z tworzywa sztucznego. Zamiast grotu na końcu urządzenia znajduje się dopasowana dysza. Spawarka do plastiku pozwala na łączenie plastiku o min. grubości 5 mm.
  • Lutownica akumulatorowa - zasilana jest akumulatorem lub bateriami. Jej zaletą jest możliwość bezprzewodowej pracy. Jednak z drugiej strony, urządzenie nie wykazuje się zbyt dużą mocą. Dlatego lutownica tego typu przeznaczona jest do amatorskiego użytku.
  • Lutownica hot air - jak sama nazwa wskazuje, urządzenie działa w oparciu o gorące powietrze. W związku z tym lutownicą nawet nie dotykamy elementów, które są przez nas łączone. Ten typ lutownicy najlepiej sprawdzi się w przypadku prac wymagających wysokiej precyzji. Niektóre z urządzeń mogą być podłączone do stacji lutowniczej.
  • Stacja lutownicza - urządzenie pozwalające na bardziej zaawansowaną pracę. Oprócz tego, że wykorzystuje się ją raczej w profesjonalnych warsztatach, to dodatkowo pozwala na kontrolę temperatury, a także jej płynną regulację. Najczęściej stacja lutownicza wyposażona jest w wygodny wyświetlacz, który zdecydowanie ułatwia pracę. Minusem tego typu urządzenia jest duży gabaryt, który może okazać się dość kłopotliwy podczas przechowywania.

Polecane promocje na narzędzia

Lutownica transformatorowa w czasie użycia na białym tle oraz modele, zastosowanie i cena
Jakie zastosowanie ma lutownica transformatorowa, a także polecane modele i cena

Lutownica transformatorowa - ceny

Mając na uwadze, jakie dokładnie zastosowanie posiada lutownica transformatorowa, a także z jakimi innymi typami urządzeń możemy mieć do czynienia, warto poznać ich przykładowe ceny. Dzięki temu podjęcie decyzji o zakupie konkretnego urządzenia będzie zdecydowanie łatwiejsze. Oczywiście podane w tabeli ceny są jedynie orientacyjne. Mogą one ulegać zmianom, a także są zależne od sklepu, w którym chcemy dokonać zakupu.

Przykładowe ceny lutownic transformatorowych, a także urządzeń innego typu

Nazwa produktu

Cena

Lutownica pistoletowa transformatorowa L-6B 100 W

Cena od 119,00 zł

Lutownica pistoletowa Tex 80W

Cena od 74,00 zł

Lutownica pistoletowa transformatorowa Tex 0-250W z regulacją mocy

Cena od 125,00 zł

Lutownica transformatorowa Tex 100W LED z regulacją mocy

104,00 zł

Lutownica transformatorowa LED produkcji Tex, moc 200W

74,00 zł

Lutownica transformatorowa 100W 230V Sol-Tra3

146,00 zł

Lutownica transformatorowa 100W Stohr

39,99 zł

Spawarka do plastiku AT 858D+, Ataszek

244,77 zł

Spawarka do plastiku 2w1, 4 dysze Karft&Dele KD852

171,00 zł

Lutownica kolbowa oporowa 300W ZD-715L + podstawka

80,00 zł

Lutownica kolbowa Aoyue 938

129,00 zł

Lutownica kolbowa oporowa Yato YT-8273

36,99 zł

Silikonowa mata serwisowa, organizer do lutowania

62,99 zł

Lutownica pęsetowa ZD-409

55,00 zł

Precyzyjny grot do lutownicy

7,90 zł

Lutownica precyzyjna 50/25W HQ groty 900M, zestaw

59,00 zł

Lutownica kolbowa precyzyjna elektryczna 40W

11,43 zł

Precyzyjna lutownica 25W z podświetleniem, Weller

159,00 zł

Lutownica gazowa Yato + 4 gazy

49,99 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 78,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny