Brak snu jest bardzo poważną przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu. Wystarczy doba bez spania, żebyśmy zaczęli odczuwać szereg takich dolegliwości jak ból głowy, uderzenia gorąca

i zimna, dreszcze czy po prostu zwykły stres. Nasz organizm zawsze potrzebuje wypoczynku oraz nie da się przekonać, że krótka, nerwowa drzemka w środku dnia wynagrodzi brak snu w nocy. 

Wiele zależy od tego, w jakich warunkach idziemy do łóżka. Jeżeli chcemy się wyspać, to musimy mieć pewność, że pokój jest wywietrzony i cichy, światło zgaszone, a materac wygodny. O ile te pierwsze rzeczy są częścią codziennych czynności, to dobór podłoża do łóżka jest już sprawą nieco bardziej skomplikowaną. Czy przyda nam się materac Hilding Rumba, czy powinniśmy poszukać czegoś innego?

Polecane materace do spania - sprawdź ceny!

Wybór materaca - jak określić, co jest nam potrzebne?

Sporo czynników gra rolę w momencie, w którym zaczynamy dobierać materac do łóżka. To wydaje się może niezbyt skomplikowane, ale wymaga od nas określenia paru szczegółów, których zwykle nie przypisujemy do wyboru łóżka. 

Po pierwsze, kryterium jest waga. Jeżeli łóżko będzie zbyt twarde lub zbyt miękkie, nasz sen zostanie zakłócony lub też obudzimy się obolali. Nie jest jednak prawdą, że podłoże powinno być zupełnie płaskie i w ogóle się nie uginać. To mit, który powstał w czasie, kiedy materace wypychano twardymi roślinami - jakoś trzeba było jednak przekonać klientów, że sen na czymś bardzo niewygodnym jest zdrowe.

Po drugie, kryterium jest wiek. Starsze osoby częściej się wychładzają, dlatego potrzebują materacy o zdolnościach termoaktywnych. Pozwala im to na utrzymanie ciepła w możliwie jak najlepszy sposób. 

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Na większość pytań jest w stanie odpowiedzieć nam sprzedawca. Trzecim kryterium wyboru materaca jest bowiem stan zdrowia i zazwyczaj będziemy musieli skonsultować się z lekarzem, jeżeli cierpimy na jakąś przewlekłą chorobę. Bardzo ważne jest to, żebyśmy byli precyzyjni

w opisie tego, co jest nam potrzebne. Jeżeli sprzedawca nam powie, że ma do zaproponowania materac Hilding Makarena (taki jak na tej stronie: https://senpo.pl/materac-makarena/), powinniśmy zadać wszystkie pytania, które chodzą nam po głowie.

Reasumując, wybór materaca wcale nie jest prostą sprawą, ale nie jest też wielkim uniedogodnieniem. Ważne jest to, żebyśmy zawsze orientowali się w naszych potrzebach, zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych. Nasz sen jest priorytetem, dlatego musimy też znać oferty sklepów i umieć zadawać pytania sprzedającym. Jeżeli zaś nie mamy pewności, na jakim łóżku powinniśmy spać, zapytajmy o to lekarza - z pewnością każdy fizjoterapeuta udzieli nam szeregu przydatnych rad temat tego, jak powinniśmy spać i co powinniśmy zrobić, żeby w pełni wypocząć.

artykuł partnera

ikona podziel się Przekaż dalej