Materac z pianki termoelastycznej dla zdrowia

Komfort snu na materacu z pianki visco

Wybór odpowiedniego materaca jest dużym wyzwaniem, ponieważ od niego zależy w dużym stopniu komfort snu i wygoda. Decydującym czynnikiem jest twardość materaca. Dla szukających wyjątkowej wygody i komfortu wypoczynku idealnym wyborem może okazać się materac wysokoelastyczny ze specjalnej pianki visco. Została ona wynaleziona zaledwie pół wieku temu z przeznaczeniem do poprawy bezpieczeństwa lotów, w konstrukcjach używanych jako poduszki powietrzne.

Pianka termoelastyczna składa się z poliuretanu i innych składników podnoszących jej sprężystość. Udoskonalona przez szwedzkich naukowców stała się termoaktywnym, oddychającym materiałem, który potrafi rozkładać masę ciała na całej powierzchni – a więc jest idealnym materiałem na materace. Materac wysokoelastyczny stanowi przełom w konstrukcji materaców porównywalny z wprowadzeniem przed prawie stu laty pierwszego materaca sprężynowego.

Pianka termoelastyczna ma zdolność powrotu do swojego pierwotnego kształtu nawet po bardzo dużym nacisku i jest w stanie pochłaniać nagłe wstrząsy i uderzenia. Stąd planowane zastosowanie do siedzeń w pojazdach kosmicznych oraz fotelach w samolotach. Szwedzka firma Fagerdala Worlds Foam udoskonaliła piankę do użytku szczególnie w materacach. Udoskonalony materiał na materace piankowe termoelastyczne zawiera komórki lepkosprężyste, dające odporność na zmianę kształtu i powrót do pierwotnej formy. Komórki z pamięcią stają się miękkie i elastyczne, kiedy dociera do nich ciepło i dopasowują się do konturów ciała.

Właściwości materaca termoelastycznego

Punktowo elastyczna, oddychająca pianka visco zapewnia optymalne odciążenia ciała, a zwłaszcza kręgosłupa, w każdej pozycji snu. Ciało jest stale utrzymywane w anatomicznie poprawnej pozycji do spania. Materac z pianki termoelastycznej reaguje na temperaturę ciała i dopasowuje się z dużą precyzją do jego konturów. Ten proces dopasowywania trwa przy pierwszym ułożeniu się około pięciu minut i zależy od temperatury otoczenia. Termoelastyczna pianka precyzyjnie podtrzymuje potem śpiącego, co oznacza, że stawy, mięśnie i nerwy są odciążone i pozbawione punkowego nacisku. Następuje poprawa krążenia krwi, zmniejszenie ucisku w barkach, ramionach i biodrach.

 • Dzięki termoelastyczności pianki visco następuje precyzyjne dopasowanie jej do ciała przy równoczesnej dużej nośności i sile przywracającej oraz unikanie punktowego ucisku i zaburzeń krążenia. Osiągnięta zostanie naturalna, spokojna pozycja do optymalnego snu.
 • Elastyczna pianka powstała dzięki rozwojowi materiału wynalezionego na potrzeby lotów kosmicznych i lotnictwa. Szwedzka firma rozwinęła ten wynalazek na potrzeby konstrukcji materaców. Materace termoelastyczne stanowią dzisiaj ofertę z górnej półki, zapewniając wysoki komfort odpoczynku.
 • W odróżnieniu od materacy z zimnej pianki, jednolita, kulista i oddychająca struktura komórkowa pianki visco decyduje o technologicznej jakości i efekcie pamięci.
 • Materac termoelastyczny reaguje na ciepło ciała i daje wrażenie nieco ciepłego w porównaniu ze zwykłym materacem. Oprócz wysokiej jakości pianki ważny jest też odpowiedni pokrowiec, zapewniający skuteczną klimatyzację materaca.
 • Materac wysokoelastyczny posiada konstrukcję całkowicie eliminującą dawne „twarde łóżko” z głębokim zapadaniem się ciała i trudnością z obracaniem się. Pianka termoelastyczna gwarantuje optymalne dopasowanie ciała oraz niezbędną łatwość zmiany pozycji podczas snu. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem materaca piankowego i sprężynowego.

Materace piankowe termoelastyczne – zalety, wady oraz ceny

Zalety materaców z pianki visco

 • Eliminują napięcie nóg i ramion, co jest ważne dla osób wrażliwych.
 • Zapewniają wyjątkowe uczucie odprężenia, niedostępne na ma innych materacach.
 • Działają uspokajająco, dają głębszy sen.
 • Poprawiają krążenie, regenerują mięśnie, dają uczucie ulgi.
 • Są przewiewne, dobrze przepuszczają wilgoć.
 • Mimo wyjątkowości materiału, ceny takich materaców nie są wygórowane.
Para wybierająca materac w sklepie, a także materac termoelastyczny, materace piankowe termoelastyczne, ceny
Jak wybrać materac termoelastyczny, czyli materace piankowe termoelastyczne i ich ceny

Polecane materace do spania

Wady materaców wysokoelastycznych

 • Są ciepłe w dotyku, co dla niektórych osób może nie być komfortowe.
 • Dokładnie otulają ciało, dają poczucie zapadania się – nie dla każdego przyjemne.
 • Tańsze modele mogą powodować uczucie grzania.
 • Trudniej na miękkim podłożu zmienić pozycję i wstać z łóżka – może mieć znaczenie dla osób starszych.
 • Pianki gorszej jakości mogą mieć nieprzyjemny zapach.
 • Delikatna pianka visco wymaga mocnego stelażu na łóżku – gęsto ułożonych szczebelków i elastyczności listewek.

Przykładowa cena wybranych materaców piankowych

 • Materac piankowy Hilding Mambo - 140 x 200 – cena ok. 2400 zł.
 • Materac piankowy Hilding Mambo - 160 x 200 – cena ok. 2700 zł.
 • Materac piankowy Tempur Cloud – 160 x 200 – cena ok. 8400 zł.
 • Materac piankowy Janpol Dejmos – 140 x 200 – cena ok. 1700 zł.

Materace piankowe i kieszeniowe materace termoelastyczne

Materace visco są dostępne w dwóch wariantach: jako model kieszeniowy z górną warstwą z pianki termoelastycznej albo wykonane z pianki w całości. Sprężyny kieszeniowe zapewniają odpowiednią twardość materaca i jednocześnie doskonałe dopasowanie do ciała. Warstwa specjalnej pianki termoelastycznej o grubości 2-3 cm, reagującej na ciepło ludzkiego ciała, dopasowuje się do kształtu postaci. Sprężyny kieszeniowe są zapakowane w oddzielne kieszenie i każda z nich pracuje niezależnie od innych pod wpływem nacisku.

Pianka termoelastyczna zwykle stanowi warstwę na piance innego typu. Należy zwrócić uwagę na grubość tej warstwy; im więcej jest pianki termoelastycznej, tym lepiej. Pewnym rozwiązaniem, jeśli nie planuje się zakupu nowego materaca, jest nakładka na materac z pianki termoelastycznej. Podnosi ona elastyczność dotychczasowego materaca bez kosztownego zakupu całości. Kieszeniowe materace termoelastyczne to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny