Impregnat do drewna - rodzaje, ceny, najlepsi producenci - sprawdzamy!

Drewno to piękny i wdzięczny materiał budowlany, a także - a może przede wszystkim - materiał na meble i inne elementy wyposażenia na zewnątrz oraz wewnątrz naszych domów. Aby drewno na długo zachowało swoje piękno, musi być odpowiednio pielęgnowane. Jednym ze sposobów jest impregnacja drewna. Impregnaty do drewna na sklepowych półkach nie są sobie równe i nie posiadają takiej samej jakości. Odpowiadamy na pytanie, dlaczego warto stosować impregnat do drewna oraz który wybrać.

Jeśli potrzebujesz drewnianych mebli na wymiar, skorzystaj z prostej usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców z twojej okolicy.

Pokrywanie drewna impregnatem

Czym jest impregnacja drewna i dlaczego warto ją stosować?

Drewno jako materiał naturalny i organiczny po pewnym czasie ulega nieuchronnej destrukcji. Niszczenie to nie tylko działanie warunków atmosferycznych i czasu, ale również szkodliwe działanie grzybów czy szkodników. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że drewno (na przykład orzech włoski), aby długo zachowało swoje walory, wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Pielęgnacja, o której mowa, jest szczególnie istotna na zewnątrz domu, w ogrodzie oraz w miejscach, gdzie panuje zmienna temperatura oraz wilgoć. W tych sytuacjach na scenę wchodzą impregnaty do drewna. Impregnacja drewna sprawia, że staje się ono bardziej odporne i dłużej zachowuje swoje naturalne piękno.

Konserwacja drewna jest potrzebna z kilku bardzo ważnych powodów. Impregnat do drewna zabezpiecza ten dość delikatny materiał przed promieniowaniem UV. Domy z drewna lub z drewnianą elewacją oraz meble ogrodowe oraz wszelkie elementy drewniane, stojące na zewnątrz domu, poddawane przez dłuższy czas niszczącemu działaniu słońca, tracą barwę i mogą pękać.

Impregnat do drewna, odpowiednio dobrany, chroni drewno również przed działaniem wody i wilgoci - w pomieszczeniach oraz deszczu na zewnątrz. Impregnacja drewna służy również jako zapobieganie rozwojowi grzybów, pleśni oraz szkodników (głównie owadów). Drewno, które zaatakowała pleśń czy grzyby, traci po pewnym czasie swoją wytrzymałość oraz własności konstrukcyjne. Impregnacja drewna wewnątrz jest równie ważna - drewno zaatakowane przez pleśń nie tylko przestaje ładnie wyglądać, lecz tworzy w pomieszczeniach niezdrowy mikroklimat, który może powodować u mieszkańców szereg chorób. Przeczytaj także informacje na temat konserwacji drewna w domu.

Część preparatów dostępnych na rynku zabezpiecza w pewnym stopniu drewno przed ogniem. Niektóre specyfiki chronią również drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ochrona drewna to jednak nie wszystko. Część impregnatów pozwala również podkreślić piękno drewna i wydobyć jego naturalne kolory. Również konserwacja drewna odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Nie tylko nowe elementy drewniane należy chronić, lecz również dbać o stare.

Tak więc dekoracja, pielęgnacja, konserwacja i ochrona drewna to czynniki, które przemawiają za tym, aby nie zaniedbywać drewnianych elementów. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru, warto przyjrzeć się, jakie impregnaty do drewna oferują polskie sklepy i który będzie najlepiej odpowiadał na nasze potrzeby.

Alternatywne sposoby pielęgnacji drewna

Impregnaty do drewna to jednak nie jedyny sposób pielęgnacji i ochrony drewna. Są również inne sposoby. Jednym z nich jest lakierobejca. Lakierobejca to środek do drewna, który zarówno chroni, jak i dekoruje drewno. Może być stosowany w ogrodzie i wewnątrz pomieszczeń. Jest stosowany również na drewniane elewacje. Lakierobejca nadaje drewnu bardzo estetyczny wygląd i połysk, nie powodując zniekształcenia wzoru słojów.

Impregnat do drewna - rodzaje, ceny, najlepsi producenci - sprawdzamy! 2

Lakierobejca może być stosowana do pokrywania surowego drewna, lecz również po uprzednim zastosowaniu impregnatu. Nadaje drewnu trwałe i wyraziste kolory. Lakierobejca jest odporna na działanie niekorzystnych warunków panujących na zewnątrz, jak również na plamy z herbaty czy kawy.

Bejca do drewna doskonale chroni elementy i akcesoria drewniane również przed działaniem wilgoci i szerzej wody. Lakierobejca, w zależności od rodzaju, może chronić również przed pleśnią. W pewnym sensie lakierobejca stanowi uniwersalny impregnat do drewna.

Jak już wspomnieliśmy, lakierobejca może nadawać piękny połysk drewnu, jednak bejca do drewna może również występować w wersji matowej lub półmatowej. Na rynku można spotkać różne ich rodzaje. Wszystkie jednak posiadają cechę wspólną - nie tworzą zacieków na malowanej powierzchni.

Pielęgnacja drewna - stosowanie bejcy, oleju i lakieru

Lakierobejca może być akrylowa, poliuretanowa, alkidowa lub alkidowo-uretanowa. Sposób malowania bejcą jest dość prosty, pod warunkiem stosowania się do kilku zasad. Przede wszystkim malowana powierzchnia powinna zostać uprzednio wyczyszczona, ubytki w drewnie należy uzupełnić. Lakierobejca powinna być nakładana w sposób równomierny, aby kolory nie miały różnego stopnia natężenia. Sposób malowania jest ważny, dlatego warto przed użyciem specyfiku wnikliwie zapoznać się z instrukcją użycia. Wśród popularnych produktów wymienić można takie jak: Altax lakierobejca, Sadolin lakierobejca czy Vidaron lakierobejca.

Kolejnym specyfikiem nad którego zakupem warto się zastanowić jest olej do drewna. Olej do drewna wnika głęboko w strukturę drewna. Chroni drewno przed zgubnym działaniem wilgoci. Olej do drewna chroni również przed zanieczyszczeniami oraz promieniowaniem UV. Można go stosować zarówno w ogrodzie, jak i wewnątrz pomieszczeń. Jednak dobry impregnat do drewna chroni kompleksowo, a olej do drewna tylko wybiórczo.

Impregnacja drewna może odbywać się również przy użyciu lakieru do drewna. Dobry jakościowo lakier do drewna wydobywa i podkreśla jego walory. Wysokogatunkowy lakier do drewna tworzy elastyczną powłokę. Drewno staje się odporne na wilgoć oraz blaknięcie. Co do odporności na warunki atmosferyczne zdania są podzielone, z pewnością klasyczny impregnat do drewna chroni lepiej.

Do pewnego stopnia drewno może zostać zabezpieczone również farbą. W pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się farba akrylowa do drewna, która szybko schnie i cechuje się dużą przyczepnością. Na zewnątrz lepiej niż farba akrylowa do drewna zdadzą egzamin impregnaty do drewna, lakierobejca lub olej do drewna. Więcej na temat farb akrylowych do drewna przeczytasz w tym artykule.

Impregnat do drewna - rodzaje, ceny, najlepsi producenci - sprawdzamy! 3

Najlepsze impregnaty do drewna na polskim rynku

Jednym z dużych graczy przemysłu produkcji farb, lakierów oraz impregnatów do drewna jest przedsiębiorstwo Altax. Na polskim rynku funkcjonuje już 30 lat jako część większej zagranicznej firmy.  Główna specjalizacja firmy Altax to ochrona drewna, impregnacja drewna i jego dekoracja.

Aktualne promocje w marketach budowlanych

Jednym z ich produktów jest Altax impregnat. Jest to impregnat do drewna, który ponadto dekoruje drewno. Altax impregnat chroni drewno przez okres minimum 6 lat. Trwale i niezawodnie zabezpiecza przed wilgocią, śniegiem, wodą oraz promieniami UV. Wzmacnia drewno, nie dopuszczając do powstawania pęknięć. Za jego pomocą pomalujemy drewno na jeden z 13 kolorów oferowanych przez producenta.  Impregnat do drewna powoduje, że drewno nie szarzeje. Jest szczególnie polecany do stosowania na zewnątrz budynków - na bramy, elewacje, meble ogrodowe, akcesoria, altany czy pergole. Jest zachwalany przez konsumentów oraz posiada atest higieniczny. Sposób malowania tym impregnatem nie stanowi trudności. Drewno musi być czyste i suche, co jakiś czas impregnat do drewna należy skrupulatnie wymieszać. Producent proponuje stosowanie dwóch warstw preparatu.

Innym preparatem, nad którego zakupem warto się zastanowić, jest Impregnat do drewna konstrukcyjnego - koncentrat dobrze znanej firmy Tytan. Jest to impregnat, który zapewnia ochronę drewna konstrukcyjnego i budowlanego. Jego głównym atutem jest to, że zabezpiecza drewno przed owadami oraz grzybami. Z powodzeniem można go stosować również do gontów, altan ogrodowych oraz płotów. Tytan posiada w swoim asortymencie więcej produktów do ochrony i konserwacji drewna, między innymi Impregnat do drewna NW koncentrat na owady i grzyby oraz Impregnat ogniochronny do drewna, który jak sama nazwa wskazuje, zabezpiecza drewno przed ogniem.

Kolejną marką, która specjalizuje się w produktach do drewna jest Drewnochron. Ich produkty to lakiery, oleje oraz impregnaty do drewna. Jednym z polecanych produktów tej marki jest Drewnochron impregnat Express Ogród. Ochrona drewna w ogrodzie za jego pomocą sprawia, że meble ogrodowe, akcesoria, altany, płoty czy pergole są trwale zabezpieczone i estetycznie wykończone. Za jego pomocą uzyskuje się satynową powłokę, odporną na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne. Jego kolejne atuty to szybkie schnięcie oraz sposób malowania, do wyboru: za pomocą wałka, pędzla czy natrysku.

Kolejnym impregnatem tej marki jest Drewnochron impregnat Extra Powłokotwórczy. Zabezpiecza przed promieniowaniem UV oraz wodą. Może być stosowany zarówno do pokrywania drzwi, okien, boazerii zewnętrznych, jak i do domków letniskowych, altan oraz płotów. Posiada wodoodporną powłokę i bardzo dobrą przyczepność do drewna. Zapewnia ochronę również przed glonami i grzybami, więc to skuteczna konserwacja życia drewna. Impregnaty do drewna to tylko część asortymentu oferowanego przez Drewnochron. W ofercie także lakierobejce (również jachtowe), oleje do drewna oraz pokost lniany.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając impregnat do drewna?

Wybierając impregnat, niezależnie od jego późniejszego zastosowania, należy zwrócić uwagę, czy zawiera on substancje biobójcze. Substancje biobójcze powinny być w odpowiednim stężeniu, aby dobrze chronić przed wnikaniem mikroorganizmów oraz grzybów w strukturę drewna. W szczególności impregnaty kolorowe mogą nie posiadać w swoim składzie odpowiedniej ich ilości.

Wysokojakościowy impregnat to również taki, który nie ukrywa rysunku słojów drewna. Rysunek słojów drewna to przecież jego niezaprzeczalny atut. Mniej ważną kwestią jest cena danego specyfiku, ważniejszą jest okres ochrony drewna - powinien wynosić co najmniej kilka lat. Warto także zwrócić uwagę na objętość produktu do impregnacji drewna. Na stosunkowo niewielką powierzchnię wystarczy już 2,5 l, ale duże przestrzenie mogą wymagać puszek o objętości 5 l lub większych.

Przed użyciem impregnatu, należy dobrze zapoznać się z instrukcją jego stosowania, ponieważ sposób malowania może się różnić w zależności od rodzaju danego specyfiku. Niektóre impregnaty stosowane na zewnątrz wymagają również pewnych określonych warunków pogodowych. Na przykład impregnaty do drewna wodorozcieńczalne należy stosować, kiedy mamy pewność, że przed upływem doby nie spadnie deszcz, ponieważ może on spłukać impregnat i zniweczyć naszą pracę. Niektóre impregnaty wymagają nałożenia kilku warstw.

Informacje podane przez producenta są ważne również z innego powodu. Część preparatów jest przeznaczona do stosowania wyłącznie na zewnątrz lub tylko wewnątrz budynków.

Alternatywnie zamiast tradycyjnego impregnatu można wybrać lakierobejcę, lakier do drewna czy olej do drewna. Wybór i konkretna konserwacja życia drewna należy dostosować do stopnia przewidywanego eksploatowania elementu drewnianego, jego ostatecznego wyglądu oraz wystawienia na działanie słońca, wiatru lub śniegu.

Ocena: 4,2/5 (głosów 12)
, aktualizacja 11 czerwca 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (2)
 • 28 maja 2018 05:05 - herbi napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Dużo wiedzy związanych z tymi produktami. Ja sam się znam tylko na tym amatorsko. Używam produktów Vidaronu, ale już lakierowałem podłogi, impregnowałem meble, olejowałem taras. Dużo różnych informacji związanych z tymi produktami, chciałbym być na bierząco i dziękuję za ten artykuł.

 • 10 maja 2019 07:05 - ~nie dajmy sie reklamie napisał(a) ocena: 4 głosowało: 4

  Szanowni Forumowicze.
  Różnica między pokostem a olejem jest bardzo znacząca. Od razu nadmienię, że wszelkim obecnym na rynku olejom do dobrego pokostu bardzo daleko. 1. Olej - najczęściej roślinny (lniany, konopny, tungowy) rozcieńczany jest przez producenta i w takiej postaci sprzedawany. Bardziej świadomi producenci sykatywują oleje aby przyspieszyć wysychanie, inni opowiadają brednie o tym, że olej ma nie tworzyć powłoki (brrr bzdura!!!). Dobór sykatyw przez niektórych także pozostawia do życzenia, bo używają ich na ślepo, nie wiedząc która do czego służy. Mieszanie z sykatywami odbywa się na zimno, tj. w temperaturze otoczenia dodaje się sykatywę, miesza, rozcieńcza i gotowe. Niektóre oleje zawierają (także rozpuszczane na zimno) żywice, np. kalafonię lub np. estry glicerynowo-kalafoniowe. Niestety tak przyrządzone spoiwa na zimno mają niską jakość. Co innego przygotowywane na gorąco z dodatkowym przedmuchiwaniem oleju (celem wstępnego już spolimeryzowania). Jeżeli do tego stopić taki olej przygotowany na gorąco z żywicami stałymi uzyskujemy doskonałej jakości spoiwa - a także samodzielne lakiery, impregnaty, jak zwał, tak zwał - dające doskonałej jakości powłoki. Dodam tylko, że sam olej tungowy nie ma znaczenia praktycznego, a stosowany jest do przyspieszania schnięcia oleju lnianego. Kiedyś także na oleju tungowym produkowane były lakiery tzw. marszczone, gdyż olej tungowy przy wysychaniu tworzy regularne faliste pomarszczenia powłoki.
  2. Pokost lniany, prawdziwy i tradycyjnie przygotowany (na gorąco) i zasykatywowany jest najlepszym na świecie impregnatem do drewna, ale i gruntem do ścian przed malowaniem. Pokost w postaci handlowej musi posiadać odpowiednią barwę, lepkość, liczbę kwasową, jodową, zmydlenia a także wysychać w czasie 24 godzin. Oczywiście do tego dochodzą inne wymagania starych norm na pokosty. Powyższe cechy techniczne świadczą o jego jakości i informują, czy produkowany jest właściwie. Większość obecnych na rynku pokostów to przyrządzone na zimno oleje z sykatywami. To nie pokosty, lecz zasykatywowane oleje roślinne, które koło pokostu nawet nie stały. Chcąc kupić pokost pytajmy o to, czy jest produkowany na zimno czy na gorąco. Oczywiście producenci odpowiedzą teraz hucznie: na gorąco! Zatem poprośmy o wyniki badań. Liczba kwasowa, jodowa i zmydlenia, lepkość a nawet gęstość pokażą czy rzeczywiście na gorąco. Warto podkreślić, że dobrze przygotowany pokost lniany nie może zawierać części lotnych, tj. po odparowaniu jego masa nie może ulegać zmianie (oczywiście tylko wzwyż wskutek przyłączania tlenu). Pokost przed użyciem rozcieńcza się terpentyną lub benzyną do lakierów tworząc tzw. półpokost i takim roztworem impregnuje się drewno, tynki, płyty drewnopochodne. Zaznaczyć należy także, że pokost to także spoiwo do doskonałych farb i emalii olejnych.

  Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Farb, Klejów i Polimerów "SPEKTROCHEM"

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij