Nasiona pelargonii – wybór i sadzenie, krok po kroku

Uprawa pelargonii z nasion - jak wybierać nasiona pelargonii?

Pelargonia bluszczolistna czy pelargonia kaskadowa przepięknie potrafią ozdobić każdy balkon bądź taras. Gdy przychodzi zima, doskonale komponuje się z kolei z aranżacją mieszkania. Nasiona pelargonii angielskiej są łatwo dostępne podobnie, jak sadzonki pelargonii. Do wyboru jest wiele różnych odmian, m.in. dwubarwnych czy wielokolorowych. Niektóre pelargonie pachną, inne mają ogromną ilość kwiatów, a jeszcze inne wykorzystywać można nawet jako dodatek do potraw.

Oczywiście, sadzonki pelargonii będą łatwiejsze w pielęgnacji i uprawie. Jednak, nasionka pelargonii jak najbardziej można też samemu wyhodować. Będzie to proces dłuższy, jednak bardzo satysfakcjonujący. Te pelargonie, które rozmnaża się z nasion, często mają o wiele bardziej zwarty pokrój od rozmnażanych wegetatywnie. Aby to sprawdzić, posadź nasiona pelargonii angielskiej oraz sadzonkę – w osobnych pojemnikach. Spróbuj je hodować mniej więcej w podobnym czasie. Zauważysz szybko, że pelargonia z nasionek będzie zdrowsza i bardziej odporna np. na zmiany pogodowe czy choroby. Poza tym, będzie też mieć ładniejszy pokrój.

Jak powinny wyglądać nasiona pelargonii?

Pelargonia bluszczolistna czy pelargonia kaskadowa muszą mieć nasiona dobrej jakości. Oznacza to, że powinieneś szukać takowych w polecanym i sprawdzonym sklepie ogrodniczym. Dokładnie czytaj informacje na opakowaniu nasion. Powinieneś skupić się przede wszystkim na:

  • nazwie odmiany pelargonii,
  • terminie przydatności nasionek,
  • sposobie uprawy nasion,
  • oznaczeniu F1 – czyli gwarancji bujności wzrostu pelargonii i jej koloru.

Nasiona pelargonii posiadają dość twardą okrywkę. Przez to może się zdarzać, że będą one nierówno kiełkować. Jeżeli kupisz 1 g nasionek, będzie ich w paczuszce ok. 200 sztuk. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie pelargonii afrykańskiej?

Wysiew nasion i uprawa pelargonii z nasion

Tajemnice wysiewania nasion pelargonii

Jeżeli będziesz przechowywał nasionka pelargonii w temperaturze pokojowej ok. 20-25 st. C, pierwszy wzrost po ich posadzeniu zauważysz po około półtora tygodniu. Im cieplejsze zapewnisz warunki do wzrostu roślin, tym więcej nasionek wykiełkuje. Staraj się jednak, by temperatura nigdy nie przekraczała 30 st. C – wówczas ciężko będzie wykiełkować pelargonii. Nasionka zakwitają najwcześniej po ok. pół roku, a więc jest to proces o wiele bardziej czasochłonny niż sadzonka. Gdy chcesz cieszyć się pięknymi pelargoniami latem, najlepiej będzie posadzić je z początkiem stycznia.

Nasiona, które kupuje się w sklepach ogrodniczych, poddawane są stratyfikacji. To ułatwia ich równomierne kiełkowanie. Zanim jednak zabierzesz się za wysiewanie, koniecznie namocz nasionka w wodzie i przetrzymaj je w niej ok. jedną pełną dobę. Napęczniałe nasionka należy wysiewać pojedynczo do doniczek – jedna doniczka powinna mieć średnicę ok. 10 cm. Doniczki należy wypełnić mieszanką ziemi inspektowej lub torfem, ziemią i perlitem (1:1:1). Później, trzeba przysypać nasionka ziemią i przykryć folią po to, by zapewnić im dość wysoką wilgotność powietrza. Gdy zauważysz siewki, zdejmij folię. Należy też regularnie nawadniać (zraszać) młode siewki.

Sadzonki pelargonii w doniczkach, a także jak wybrać nasiona pelargonii zwisającej i nasiona pelargonii angielskiej oraz innych
Uprawa pelargonii krok po kroku, czyli nasiona pelargonii zwisającej i nasiona pelargonii angielskiej i sadzonki pelargonii

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Jakość nasion pelargonii – o czym należy pamiętać?

Warto zwrócić uwagę na wcześniej wspomniane przez nas oznaczenie F1. Oznacza ono bowiem, że nasiona pelargonii są heterozyjne – a więc, pelargonie na pewno będą zgodne z opisem producenta. No cóż, gdy sam zbierzesz nasiona nigdy nie wiadomo, co z nich będzie. Zazwyczaj jest tak, że nie wyrastają dokładnie te pelargonie, na których nam zależy – różniąc się od okazów, których nasionka zebraliśmy. Właśnie dlatego polecamy, by do samodzielnego wysiewu pelargonii korzystać wyłącznie z heterozyjnych nasion F1.

Bardzo polecane nasionka, które warto wysiać, należą do pelargonii zwisającej, kaskadowej czy też bluszczolistnej. To chyba najbardziej znane odmiany pelargonii. Mogą dorastać od 50 do nawet 150 cm, ich liście przypominają bluszcz, a kwiaty są różnokolorowe. Tego rodzaju pelargonie świetnie będzie prezentować się nie tylko w wiszącym pojemniku, ale i np. w donicach – ułożone kaskadowo. Pelargonie uwielbiają słońce i nie jest im straszny wiatr. Kwiaty będą kwitnąć aż do początku zimy. Właśnie dlatego warto postawić na nasiona pelargonii zwisającej.

Ogrodnik - znajdź ogrodnika w Twoim mieście
Wybierz z ponad 13 000 polecanych ogrodników z serwisu Fixly:

Możesz również pokusić się o zakup nasionek pelargonii wielkokwiatowej lub angielskiej. Charakteryzuje je okazały pokrój, pojedyncze lub pełne kwiaty (baldachy), różne kolory i omszone, wielkie liście. Co ciekawe, te pelargonie przepięknie pachną. Bardzo popularne są przez to na polskich balkonach czy w mieszkaniach. Warto zainwestować w ich nasionka, zwłaszcza że pelargonie te są odporne na upały.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny