Nawozy do iglaków - rodzaje

Istnieje kilka rodzajów nawozów do iglaków. Wśród nich wymienia się zarówno te, które różnią się między sobą sposobem działania, terminem dawkowania, jak i również konsystencją. Dobrze jest się zapoznać z konkretnymi preparatami, aby podjąć właściwą decyzję co do ich wyboru. Należy mieć na uwadze, iż wybierając jeden rodzaj nawozu pod świerki oraz inne iglaki, nie powinniśmy mieszać go z innymi preparatami.

Do najpopularniejszych typów nawozów pod iglaki wymienić możemy:

  • Wiosenny nawóz do iglaków - są to specjalne nawozy, które dedykowane są na terminy wiosenne. Ich wyróżnikiem jest odpowiednio dopasowany skład, który zawiera w sobie największy odsetek azotu. Dzięki temu pierwiastkowi możemy liczyć na szybszy i bujniejszy rozwój igieł oraz łusek. Wiosenny nawóz do iglaków może być także wieloskładnikowy, dzięki czemu jego stosowanie nie ogranicza się tylko do początku sezonu, ale również obejmuje terminy w lecie.
  • Jesienny nawóz do tui i innych iglaków - jest niezwykle istotne to, w jaki sposób zamierzamy przeprowadzić nawożenie iglaków jesienią. Okres wegetacyjny krzewów i drzew iglastych zbliża się ku końcowi. Wtedy też nie powinniśmy wybierać nawozów wysokooazotowych. Natomiast rekomendowany jest nawóz do iglaków o zwiększonej zawartości potasu i fosforu. Dzięki temu rośliny przygotowują się do zimowych warunków atmosferycznych.
  • Nawóz w płynie - preparaty są wygodnym rozwiązaniem, ponieważ można je dawkować w czasie podlewania iglaków. Nawóz w płynie najczęściej występuje w postaci koncentratu, który rozpuszczamy w wodzie zachowując odpowiednie proporcje. Zaleca się regularne stosowanie preparatu niemalże przez cały okres wegetacyjny.
  • Naturalny nawóz - jest to najlepsze rozwiązanie, jeżeli zależy nam na poprawieniu żyzności podłoża. Jako naturalny nawóz możemy potraktować obornik, kompost, czy też samodzielnie przygotowany nawóz z pokrzyw. Jeżeli nie mamy możliwości przygotowania nawozów naturalnych, to możemy zakupić ekologiczne preparaty, które zostały skomponowane w 100% z naturalnych składników.
  • Nawóz długodziałający - w tej grupie znajdują się preparaty, które wystarczy zastosować raz na kilka miesięcy. Do popularnych środków zalicza się chociażby nawóz pod świerki i inne iglaki 100 dni. Zgodnie z rekomendacją producenta, wszystkie substancje odżywcze wydzielają się przez okres ok. 3 miesięcy od aplikacji. Warto mieć na uwadze, że tego typu nawóz pod iglaki powinno się stosować maksymalnie 2 razy w sezonie. Jednym z najdłużej działających preparatów jest Substral Osmocte Extra, który wydziela substancje odżywcze przez okres 6 miesięcy.
  • Nawóz interwencyjny - nawożenie iglaków może również rozwiązywać konkretne problemy. Jeżeli widzimy, że sadzonki zaczynają marnieć, nie warto czekać, aż będą w bardzo złej kondycji. Lepiej jest od razu reagować wybierając nawóz w płynie lub granulacie, który na przykład zapobiega brązowieniu igieł, czy też zmienia pH podłoża. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Kiedy nawozić iglaki?

Wiedząc już, jaki nawóz do iglaków będzie odpowiedni, warto jeszcze znać terminy wykonywania tych zabiegów. Jak sama nazwa wskazuje, wiosenny nawóz do iglaków, stosujemy po sezonie zimowym. Terminy zasilania krzewów i drzewek nawozami wieloskładnikowymi przypadają na marzec i kwiecień. Oczywiście wszystko zależy od warunków atmosferycznych, ponieważ rozruszanie wegetacji powinno wiązać się z dodatnimi temperaturami i brakiem opadów w postaci śniegu.

Różnej wielkości krzewy iglaste w ogrodzie, a także nawóz do iglaków i nawożenie iglaków
Nawożenie iglaków, w tym wiosenny nawóz do iglaków i porady, jak wybrać nawóz do iglaków

Kolejną dawkę nawozy pod świerki oraz inne iglaki możemy zastosować po ok. 2 miesiącach. Ostatnie nawożenie iglaków nawozami wieloskładnikowymi nie powinno nastąpić później niż na początku lipca. Dopiero w późniejszym terminie możemy zastosować jesienny nawóz do tui. Najlepiej, aby ten termin przypadł na koniec lata lub początek jesieni. Pamiętajmy o tym, że jesienny preparat powinien składać się wyłącznie z potasu i fosforu.

Nawóz do iglaków - przegląd produktów i cen

Każdy nawóz o określonym przeznaczeniu może różnić się między sobą sposobem dawkowania. Dlatego nie należy sugerować się wyłącznie ceną za opakowanie konkretnego preparatu. Jak wiemy nawóz w płynie najczęściej wymaga systematycznego stosowania, natomiast długodziałający nawóz do tui zasila krzewy 1-2 razy w sezonie. Warto jednak zapoznać się z orientacyjnymi kosztami popularnych produktów.

Przykładowe nawozy do iglaków wraz z cenami

Nazwa produktu

Cena

Target naturalny nawóz pod świerki i inne iglaki

9,90 zł

Target nawóz do tui 8 kg

65,50 zł

Target nawóz do iglaków 4 kg

31,90 zł

Target nawóz do storczyków

6,50 zł

Substral wiosenny nawóz do iglaków 100 dni 10 kg

99,99 zł

Substral jesienny nawóz do iglaków 4 kg

28,90 zł

Substral nawóz długodziałający Osmocte do iglaków i roślin kwaśnolubnych, 10 kg

254,00 zł

Nawóz z pokrzyw Substral 1l

17,00 zł

Nawóz z pokrzyw 5l, naturalny nawóz

30,00 zł

Target nawóz z pokrzyw

15,9 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny