Niwelator laserowy - zasada działania

Niwelator laserowy działa w oparciu o reper. Dzięki niemu możliwe jest wymierzenie wysokości względnej. Wtedy naszym zadanie jest dokładne określenie punktu odniesienia. Samopoziomujący niwelator nazywany jest również niwelatorem rotacyjny. Najczęściej urządzenie montujemy na wygodnym statywie. Oprócz wysokości względnej, dzięki niemu możemy wymierzyć także spadki w osi X/Y bądź X. Na takie pomiary pozwalają zaawansowane klasy niwelatorów. Wybierając podstawowy sprzęt, możemy liczyć na dokonywanie pomiarów w poziomie.

Najczęściej niwelator rotacyjny znajduje swoje zastosowanie na zewnątrz. Dzięki niemu wymierzymy określone wartości przy budowie nieruchomości, drogi lub też przy modernizacji rurociągów. Urządzenie możemy wykorzystać także do wewnętrznych pomiarów. W takim przypadku mamy do czynienia z laserem punktowym, a nie liniowym. Niwelator laserowy umożliwi nam dokonanie pomiarów wysokości, długości i szerokości konkretnych pomieszczeń. W ten sposób możemy wyliczyć powierzchnię oraz kubaturę budynku.

Pozostałe rodzaje laserów

Niwelator rotacyjny jest tylko jednym z typów laserów jako urządzeń mierniczych. Oprócz niego wymienia się także:

  • Laser krzyżowy - jest on nieco bardziej zaawansowanym urządzeniem w porównaniu do lasera punktowego. Swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim do użytku domowego. Sprawdzi się przy różnego rodzaju remontach lub modernizacjach budynku. Laser krzyżowy podczas dokonywanych pomiarów w wyznaczonym miejscu wyświetla charakterystyczny krzyżyk.
  • Laser 360 - dzięki niemu z łatwością złapiemy nie tylko poziom, ale również pion. Przy jego pomocy szybko wyliczymy wysokość budynku. Urządzenie emituje linie ukośne oraz dodatkową pionową. W ten sposób możemy liczyć na wyjątkowo precyzyjne odczytywanie wyniku.
  • Laser podłogowy - urządzenie sprawdzi się głównie przy pracach remontowych przy wymianie płytek podłogowych. Obsługa lasera jest wyjątkowo prosta. Urządzenie emituje pojedyncze linie lub dwie, przecinające się pod kątem 90 stopni.

Niwelator obrotowy, który pozwala na dokonanie pomiarów zarówno wewnątrz budynku, jak i również na zewnątrz, powinien być prosty w obsłudze. Do domowego użytku najlepiej zaopatrzyć się w podstawowe klasy niwelatorów. Jego największą zaletą jest szybkość dokonywanego pomiaru. W porównaniu do niwelatora optycznego wynik widzimy już po sekundzie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o dalmierzach laserowych.

Polecane promocje na narzędzia

Samopoziomujący niwelator - na co zwracać uwagę przed zakupem

Przeglądając poszczególne klasy niwelatorów, możemy je podzielić na urządzenia przeznaczone do amatorskiego, jak i również profesjonalnego użytku. Zwracając uwagę na poszczególne parametry, możemy wybrać niwelator obrotowy, który w zupełności spełni nasze potrzeby. Nie zawsze zastosowanie wysokiej klasy niwelatorów będzie konieczne. Zaawansowane urządzenia pozwalają na wymierzenie spadków w dwóch kierunkach. Dodatkowo taki niwelator rotacyjny wyróżnia się dokładnością 0,05 mm/m.

Niwelator laserowy stojący na podłodze, a także porady zakupowe i ceny
Jaki niwelator laserowy samopoziomujący wybrać, czyli rodzaje i ceny niwelatorów

Profesjonalny niwelator obrotowy wykorzystywany jest na bardzo dużych placach budowy. Przy jego pomocy jesteśmy w stanie określić poziom betonu oraz szalunków, a także spadków dotyczących ramp i podjazdów. Dodatkowym atutem jest wyznaczenie dokładnej niwelacji terenu. Na wyposażeniu nowoczesnych niwelatorów znajdują się również często piloty przeznaczone do zdalnego sterowania. Samopoziomujący niwelator jest przystosowany do pracy w ciężkich warunkach. Urządzenie wykazuje się wysoką odpornością na brud i kurz, który jest efektem ubocznym każdej budowy. Profesjonalny sprzęt możemy z powodzeniem czyścić pod bieżącą wodą.

Decydując się na zakup podstawowego sprzętu, możemy liczyć, iż jego obsługa jest naprawdę łatwa. Niwelator obrotowy pozwala na wyznaczenie poziomu oraz pionu. Jednocześnie wybierając dla siebie odpowiedni sprzęt, powinniśmy zwrócić uwagę na jego zasięg. Wyliczenia już przy 200 metrach zasięgu dają bardzo dobre wyniki. Takie prace pomiarowe możemy wykonać całkowicie samodzielnie. Dodatkowym atutem niektórych urządzeń jest możliwość ograniczenia wiązki podczas kątowego skanowania. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo osób znajdujących się na terenie wykonywanych pomiarów.

Niwelator rotacyjny - ceny i opinie

Oczywiście posiadanie niwelatora laserowego wiąże się z dość wysokimi kosztami. Jeżeli będziemy chcieli zaoszczędzić na tego typu inwestycji, to rozwiązaniem może okazać się używany niwelator. Warto jednak sprawdzić jego funkcjonalność przed zakupem, ponieważ w niektórych przypadkach sprzęt może być uszkodzony. Ostateczna cena niwelatora będzie zależeć od klasy urządzenia, a tym samym od jego przeznaczenia.

Przykładowe ceny urządzeń pomiarowych

Nazwa produktu

Cena

Niwelator laserowy geo-Fennel FL180A

Cena od 2499,00 zł - bardzo dobre opinie

Laser krzyżowy Hilti  DD-ST HCL, używany

Cena od 200,00 zł - bardzo dobre opinie

Laser krzyżowy Hilti PM2 2-L, używany

Cena od 699,00 zł - bardzo dobre opinie

Laser punktowo-krzyżowy Hilti PMC 36, używany

450,00 zł

Laser wieloliniowy Hilti PM 4-M statyw PMA20, używany

1300,00 zł

Niwelator laserowy Agatec RI110G zielony + statyw aluminiowy 165 cm + łata niwelacyjna, oferta na ceneo, łatwa obsługa

1499,00 zł

Niwelator laserowy Bosch GRL 250 HV, łatwa obsługa

2899,00 zł

Niwelator laserowy Leica Rugby 610

4199,00 zł

Niwelator laserowy Leica Rugby 620

5199,00 zł

Niwelator laserowy Leica Rugby 640

6150,00 zł

Niwelator obrotowy Leica Rugby CLH200 - Kameleon z 2 spadkami

7200,00 zł

Niwelator rotacyjny Leica Rugby CLH300 Kameleon z 1 cyfrowym spadkiem

7950,00 zł

Niwelator obrotowy Leica Rugby CLA Kameleon w poziomie

7500,00 zł

Niwelator laserowy Leica Rugby CLA700 Kameleon cyfrowy z 2 spadkami

12 490,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny