Rodzaje odkurzaczy kominkowych

Wymieniając rodzaje odkurzaczy do kominka, nie sposób pominąć separatorów kominkowych. Nie są one oddzielnym rodzajem odkurzacza, lecz urządzeniem filtrującym podłączanym do zwykłego domowego modelu. Nakładka wykorzystuje jego moc ssącą, zbierając popiół do specjalnego koszyka. Popiół musi jednak być zimny i suchy. Jego temperatura nie może przekroczyć 40 stopni. Właściwy elektryczny odkurzacz kominkowy może służyć nie tylko do usuwaniu sadzy i popiołu, ale także do innych prac. Można go używać do sprzątania drobnego gruzu i żwiru w czasie prace remontowo- budowlanych. Wyróżniamy odkurzacze kominkowe:

  • Odkurzacze workowe, które łatwo oczyścić, gdyż wystarczy opróżnić worek. Są kompaktowe i mają niewielką pojemność. Nie chronią przed pyłami tak skutecznie, jak bezworkowe.
  • Odkurzacze bezworkowe zazwyczaj są większych rozmiarów od workowych, mają większy pojemnik i są wydajniejsze. Ich oczyszczanie jest trudniejsze, gdyż wymagają częstego mycia pojemnika i filtrów. Lepiej izolują zabrudzenia i kurz.

Odkurzacze do popiołu z silnikiem najczęściej mają pojemność około 20 litrów. Wyposażone są w filtr HEPA, który zatrzymuje drobinki pyłu. Sam odkurzacz elektryczny waży około 3 kg. Warto zwrócić uwagę na jego moc. Jeżeli sprzątamy kominek raz na jakiś czas, wtedy wystarczająca będzie moc silnika 800 W.  Przy intensywnym użytkowaniu kominka i częstym sprzątaniu, lepszy będzie odkurzacz przemysłowy do kominka o mocy 2000 W. Od mocy silnika zależy siła ssąca odkurzacza. W zależności od temperatury popiołu wyróżniamy:

  • Odkurzacze kominkowe do zimnego popiołu
  • Do popiołu o temperaturze do 60 stopni C
  • Żaroodporny odkurzacz popiołu z kominka, który wytrzymujące nawet 750 stopni C.

Odkurzacze kominkowe – opinie i ceny

Odkurzacz popiołu z kominka znajdziemy w wielu sklepach w bardzo szerokiej rozpiętości cenowej. W Lidlu za model Parkside o mocy 1200 W zapłacimy 159 zł. Na Ceneo cena odkurzacza marki Blyss to 168 zł. Cena modelu Falon Tech wynosi 130 zł.  Za markę Karcher zapłacimy od 400 do 500 zł. Odkurzacze mniej znanych producentów o mocy 1200 W dostaniemy w cenie 130 zł. Te o mocy 2000 W kosztują około 200 zł. Nieco droższe są modele żaroodporne. Ich cena oscyluje w granicach 300 zł.

Użytkownicy wyrażają pochlebne opinie o bezworkowym odkurzaczu popiołu z kominka. Oceniają, że lepiej sprawdza się on w pracy niż workowy i jest bardziej uniwersalny. Zwracają uwagę, że im większa moc silnika, tym skuteczniejsze i bardziej uniwersalne działanie urządzenia. Padają opinie, że odkurzacze kominkowe z silnikiem o mocy 2000 W są doskonałe do sprzątania pieca centralnego ogrzewania. Odkurzacze workowe chwalone są jako łatwe w opróżnianiu i odpowiednie jako odkurzacz popiołu z kominka używanego rekreacyjnie. Użytkownicy wyrażają opinie, że są one wygodne i praktyczne. Nie wymagają czyszczenia tak jak modele bezworkowe. Ceniony jest ich kompaktowy kształt i lekkość.

Polecane kominki do wnętrz - sprawdź ceny!

Eksperci zwracają uwagę, by odkurzacz został wyposażony w żaroodporne rury i pojemnik. Popiół stygnie długo, więc może się zdarzyć, że w czyszczonym kominku będzie jeszcze gorący. Oceniają, że odkurzacze bezworkowe lepiej izolują pyły i mają większą pojemność. Są idealne dla alergików, gdyż specjalne filtry zapobiegają unoszeniu się pyłów w powietrzu. Przypominają jednak, by odkurzacz do sadzy stosować dopiero kilkanaście godzin po wygaszeniu kominka. Wyjątkiem są odkurzacze żaroodporne. Bez względu na model urządzenia zawsze należy stosować je zgodnie z zaleceniem producenta. Jeśli dopiero rozważasz budowę kominka, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o kominkach.

Wybieramy odkurzacz do popiołu – porady

W przeciwieństwie do zwykłego odkurzacza, który nie nadaje się do czyszczenia popiołu i sadzy, odkurzacz kominkowy doskonale sobie z nimi poradzi. Jest to profesjonalny sprzęt, który właściwie używany zapewni czystość kominka i zapobiegnie występowaniu pyłów w powietrzu. Dostępne na rynku separatory, których cena jest porównywalna z odkurzaczem do kominka, nie są tak wydajne. Są one odpowiednie do niewielkich kominków, używanych okazjonalnie.

Wybierając odkurzacz do popiołu, należy określić własne potrzeby. Czy ma on służyć wyłącznie do okazjonalnego czyszczenia kominka, czy również do innych zadań? W przypadku uniwersalnego zastosowania optymalnym wyborem będzie model bezworkowy z silnikiem o mocy około 2000 W i dużym pojemnikiem. Nie będziemy musieli opróżniać go co chwilę. Jeżeli nie chcemy czekać do całkowitego wystygnięcia popiołu, wtedy warto zdecydować się na urządzenie żaroodporne. Jego cena jest wyższa, lecz wytrzymuje ono temperaturę nawet 750 stopni Celsjusza. Wybierając odkurzacz do zimnego popiołu, należy sprawdzić, czy rura, filtr i inne elementy są odporne na temperaturę. Ważną kwestią jest także sposób czyszczenia pojemnika. Powinna wystarczyć do tego woda z detergentem. Jeżeli elektryczny odkurzacz do sadzy będzie stosowany wyłącznie do kominka, który rozpalany jest okazjonalnie, wtedy dobrym wyborem może okazać się model workowy. Jest łatwy w opróżnianiu i czyszczeniu.

Do czyszczenia kominka wystarczy sprzęt elektryczny odpowiedni do temperatury wynoszącej 60 stopni C. Do okazjonalnego użytku nie jest wymagana duża moc, dlatego wystarczy model odkurzacza do sadzy z silnikiem o mocy 1200 W. Bez względu na rodzaj i model odkurzacza zawsze należy zwrócić uwagę na jego wykonanie i solidność poszczególnych elementów. Niewątpliwym atutem jest zastosowanie podwójnego systemu filtracji, gdyż chroni to silnik przed przedostawaniem się zanieczyszczeń i daje pewność, że sadze i pyły nie będą unosić się w powietrzu.

Odkurzacz popiołu z kominka jest bardzo przydatnym i niedrogim urządzeniem. Z powodzeniem może być wykorzystywany przy pracach budowlanych. Jego wybór zawsze powinien zależeć od preferencji i potrzeb kupującego. Nie warto przepłacać i wybierać modelu o najwyższych parametrach, gdy nie będą one wykorzystane.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny