Odrdzewiacz do metalu czy do karoserii – rodzaje

Skuteczny odrdzewiacz do metalu i do stali

Preparat odrdzewiający może być wyprodukowany na bazie różnych substancji chemicznych. Odrdzewianie chemiczne to proces, który odbywa się przy pomocy mieszanek takich jak kwasy czy specjalne penetratory. Te ostatnie stanowią dużą grupę produktów, które służą między innymi do odrdzewiania śrub. Penetratory to popularne środki odrdzewiające, które dogłębnie wnikają i oczyszczają miejsce z rdzą.

Odrdzewiacz do metalu i do stali na bazie kwasów ma za zadanie rozpuścić rdzę. Z powodzeniem występuje on jako środek odrdzewiający do karoserii. Zasada takiego odrdzewiacza samochodowego podobna jest do działania octu, który jest łagodniejszym kwasem. Skuteczny odrdzewiacz do stali powinien być aplikowany zgodnie z przeznaczeniem. Odrdzewianie chemiczne przy pomocy kwasów może zaszkodzić powierzchniom, które są delikatne. W takim przypadku warto zastosować dodatkową ochronę. Odrdzewianie śrub przy pomocy kwasu będzie za to bardzo dobrym rozwiązaniem.

Niewielką grupę odrdzewiaczy stanowią również te, które produkowane są z dodatkiem siarczku molibdenu. Usuwanie rdzy za pomocą tego produktu jest nie tylko skuteczne, ale także przyszłościowe. Odrdzewiacz penetruje rdzę oraz tworzy swego rodzaju powłokę, która pełni funkcję antykorozyjną.

Odrdzewiacz samochodowy i do karoserii

Wspomniane wcześniej rodzaje odrdzewiaczy sprawdzą się również w branży samochodowej i motoryzacyjnej. Z łatwością dzięki nim można wykonać drobne poprawki blacharskie czy lakiernicze. Odrdzewiacz samochodowy powinien być jednak odpowiednio dobrany do konkretnej powierzchni. Czynność mocnego odrdzewiania chemicznego może być szkodliwa dla karoserii.

Podczas usuwania rdzy z części samochodowych warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria. Skuteczny odrdzewiacz samochodowy wspomagany przez narzędzia szlifujące może poradzić sobie nawet z dużymi ogniskami rdzy. Opracowane miejsce warto zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym na przyszłość. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak usunąć rdzę krok po kroku.

Przegląd oferty skutecznych preparatów odrdzewiających

Środek odrdzewiający w żelu, w płynie czy w sprayu?

Preparaty odrdzewiające występują pod rożnymi postaciami. Dobór odpowiedniego odrdzewiacza w dużej mierze zależy od jego przeznaczenia i oczekiwań klienta. Odrdzewiacze w sprayach są proste w użyciu i nie brudzące. Wystarczy końcówkę nakierować na miejsce rdzy, by z ją potraktować odrdzewiaczem. Choć wygląda to na skuteczną czynność, to nie zawsze nią jest. Preparat w sprayu często działa jedynie powierzchownie, co niestety ni e usuwa rdzy dogłębnie. W przypadku dużych ognisk rdzy potrzebne są preparaty penetrujące.

Odrdzewiacze w płynach do aplikacji wymagają użycia pędzla. Często jednak jednorazowa aplikacja nie wystarcza, dlatego potrzebne jest kilkukrotne nakładanie płynu. Wszystko zależne jest również od składu i nasycenia substancji chemicznych. Z drugiej jednak strony dobre opinie posiadają odrdzewiacze w żelach. Dzięki swojej lepkości umożliwiają usuwanie rdzy nawet w orientacji pionowej. Konsystencja żelowa będzie się trzymać powierzchni, a sam odrdzewiacz będzie odpowiednio długo działał na dane miejsce.

Polecana chemia budowlana

Ceny najpopularniejszych odrdzewiaczy

Jednym z najpopularniejszych środków odrdzewiających jest słynny Fosol. Jest to znany od wielu lat preparat w płynie lub w sprayu, które przeznaczony jest do odrdzewiania, ale także i odtłuszczania różnych powierzchni. Fosol wyprodukowany jest na bazie kwasu fosforowego i substancji ułatwiających wnikanie. Z powodzeniem pozbędzie się rdzy z żeliwa czy ze stali przy pomocy metody zanurzania lub malowania.

Innym popularnym preparatem jest odrdzewiacz do stali i żeliwa Dragon. Jest on przyjazny w użyciu, ponieważ jest bezzapachowy. Preparat jest bezbarwny lub żółty oraz łatwy w aplikacji. Odrdzewiacz Dragon z łatwością poradzi sobie z rdzą czy kamieniem na urządzeniach sanitarnych i metalowych elementach. Czyszczoną powierzchnię wystarczy zamoczyć w odrdzewiaczu lub przemalować przy użyciu pędzla.

Wybrane preparaty odrdzewiające wraz z ceną

Preparat odrdzewiający

Przykładowa cena

Odrdzewiacz i odtłuszczacz do stali i żeliwa Fosol 550 g

5,09 zł brutto

Odrdzewiacz do stali i żeliwa Dragon 5 l

62,98 zł brutto

Odrdzewiacz do stali i żeliwa Kamix Foxol 500 ml

12,84 zł brutto

Jak usunąć rdzę? Porady praktyczne

Próbując pozbyć się rdzy z różnych powierzchni, warto pamiętać o kilku pomocnych wskazówkach. Często mocny odrdzewiacz do metalu działa silnie penetrująco i usuwa również ochronną powłokę z danej powierzchni. Po usunięciu rdzy należy niezwłocznie zastosować na to miejsce preparat ochronny. Czynność zwykle wystarczy wykonać raz, chyba że producent preparatu zalecił inaczej w załączonej instrukcji obsługi. Oprócz preparatów antykorozyjnych i ochronnych można stosować również środki opóźniające pojawienie się korozji.

Jak już wcześniej zostało wspomniane odrdzewianie chemiczne może być mocnym procesem, który dodatkowo niszczy powłokę. Z uwagi na to najłatwiej jest usuwać rdzę ze śrub. Zardzewiały element można skutecznie wymienić na nowy inaczej niż w przypadku przykładowo większych części karoserii. Warto zwracać uwagę na rodzaj i przeznaczenie danego odrdzewiacza. Choć każdy z nich jest na rdzę, to nie każdy z nich jest najlepszy na daną powierzchnię.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny