Charakterystyka opasek ściągających

Czym są opaski zaciskowe?

Obejma czy pasek ściągający to niewielki element, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego warsztatu. Dzięki opaskom w łatwy sposób można trwale połączyć kable, węże, ale i inne elementy montażowe.

Najprostsza opaska ściągająca (tzw. trytytka) to element o prostej budowie, który zbudowany jest z dwóch komponentów:

 • linki o grubszym i dłuższym końcu,
 • zapięcia o specjalnej konstrukcji.

Wykorzystując mechanizm zapadkowy, w szybki i prosty sposób można połączyć kolejne elementy, zapobiegając powstaniu luzów na łączeniu. Do kabli taka prosta elektryczna opaska zaciskowa w zupełności wystarczy. Plusem jest również niska cena trytytek. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zamaskować kable w domu.

Inne opaski mogą mieć otwór i śruby. Taką budowę ma zazwyczaj metalowa opaska zaciskająca. Wówczas to jeszcze lepsze i trwalsze połączenie odporne na nacisk. Jednak na rynku są też inne tym podobne produkty, odporne na działanie czynników atmosferycznych, uszkodzeń mechanicznych, czynników chemicznych itp.

Co zrozumiałe, tak szeroki wybór produktów i ich duża różnorodność sprawiają, że obejmy, trytytki i wszystkie inne opaski zaciskowe oraz paski mają szerokie zastosowanie, o czym więcej nieco niżej.

Polecane promocje na narzędzia

Rodzaje opasek zaciskających

Opaski ściągające są tak różne, że należy skupić się na ich poszczególnych rodzajach. Odnosząc się do typów opasek ścigających, wyróżnia się m.in.:

 • Opaski zaciskowe szczękowe — najczęściej to metalowe opaski zaciskające, wykonane z wytrzymałej stali i posiadające specjalnie wzmocniony mechanizm łączeniowy.
 • Opaski zaciskowe otwieralne — opaski wielokrotnego użytku, których konstrukcja pozwala na zamknięcie i późniejsze otworzenie.
 • Opaski zaciskowe ślimakowe — kolejna metalowa opaska zaciskająca, która jest zbudowana z metalowej obręczy z otworami. To opaski, które łączy się z wykorzystaniem śruby, co gwarantuje trwałość połączenia odpornego na zerwanie.
 • Opaski samozaciskowe — obejma zaciskowa sprężynowa, sprężysta i opaska samozaciskowa określają ten sam element. Cechą charakterystyczną tego rodzaju opasek jest ich odkształcanie pod wpływem temperatury. Wraz z jej spadkiem i wzrostem opaska samozaciskowa kurczy się i rozkurcza.
 • Opaski zaciskowe z podwójnym zamkiem — obejmy z lepszym, trwalszym zapięciem zalecane do połączeń narażonych na działanie sił odśrodkowych.
 • Miniopaski zaciskowe — paski ściągające w wersji mini przeznaczone do łączenia przewodów o niewielkiej średnicy.

Materiał i zastosowanie opasek zaciskowych

Z czego wykonane są opaski zaciskające?

Z uwagi na szerokie zastosowanie opaski i obejmy są też różne pod kątem materiału, z jakiego je wykonano. Dzięki temu poszczególne opaski zaciskowe mają inne właściwości. Pod tym kątem należy wyróżnić:

 • metalowe opaski zaciskające — metal gwarantuje trwałość łączenia na lata. Jednocześnie to gwarancja dużej szczelności i odporności na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowo opaski metalowe warto w niekiedy zabezpieczyć przed korozją, np. przy łączeniu węży transportujących wodę.
 • plastikowe opaski zaciskowe — prosta trytytka do łączenia przewodów elektrycznych w wiązki. Plastikowe opaski zaciskowe często spotykane są również motoryzacji, gdyż wielu kierowców używa ich do montażu kołpaków samochodowych.
 • opaski z poliamidu i nylonu — wyjątkowo elastyczne paski ściągające stosowane m.in. do podpinania kabli. Elektryczna opaska zaciskowa sprawia, że kable znajdują się w jednym miejscu. Jeżeli to specjalnie wzmacniany poliamid, tego typu opaski sprawdzają się również przy opatrunkach uciskowych.
Metalowe opaski zaciskowe na białym tle, a także inne rodzaje i ich cena
Opaski zaciskowe, czyli polecana elektryczna opaska zaciskowa czy plastkowe opaski zaciskowe

Poza materiałem przy stosowaniu pod uwagę bierze się również podawany w milimetrach zakres. Opaski można kupić na metry, jak i w odpowiadających zastosowaniu zakresach podawanych w milimetrach (np. 6-10 mm, 10-16 mm, 12-22 mm, 32-50 mm, 60-80 mm czy 200-220 mm).

Zastosowanie opasek zaciskowych

Gdzie stosuje się opaski zaciskające? Możliwości są spore, zwłaszcza biorąc pod uwagę materiał ich wykonania oraz zakres zastosowania. Często z opasek korzysta się przy połączeniach czy uporządkowywaniu kabli, ale stosuje się je również w medycynie czy motoryzacji.

 • Opaska zaciskowa do kabli elektrycznych i przewodów — elektryczne opaski zaciskowe z reguły wykonane są z plastiku lub nylonu. Pozwalają łączyć kable w związki, jak i przymocowywać je do materiałów konstrukcyjnych. Tego typu opaska najczęściej ma formę trytytki z mechanizmem zębatkowo-zapadkowym. Dużym plusem są niskie ceny trytytek, aczkolwiek jeżeli są one stosowane na zewnątrz, należy sprawdzić, czy zabezpieczono je przed działaniem warunków atmosferycznych. Z uwagi na niską cenę problemem nie jest też fakt, że to opaski jednokrotnego użytku. Uwolnienie połączenia jest możliwe tylko przez przecięcie listwy. Dodatkowo plastikowe opaski zaciskowe mogą posiadać wbudowaną tabliczkę opisową. Inne natomiast zawierają w sobie tlenki żelaza. Wówczas takie opaski można wykryć przez rentgen lub wykrywacze metali, co jest ważne, jeżeli stosowane są na przykład pod okładziną ścienną.
 • Opaska zaciskowa do węży — w przypadku opasek zaciskowych mocowanych na wężach istotne znaczenie ma ich wytrzymałość. Dlatego przy transporcie cieczy czy innych materiałów najczęściej wykorzystuje się opaski zaciskające ze stali nierdzewnej, które w najlepszym stopniu gwarantują trwałość połączenia na wężach przemysłowych. Inne opaski metalowe muszą być właściwie zabezpieczone przed korozją, co tyczy się wszystkich elementów połączenia (taśmy opaski, śruby i pozostałych elementów łączeniowych). Zwykłe opaski można natomiast stosować w środowisku bezkorozyjnym.
 • Opaska zaciskowa do kołpaków — montaż kołpaków samochodowych jest możliwy przy wykorzystaniu zwykłych opasek zaciskowych wykonanych z plastiku, nylonu bądź poliamidu. Ważne natomiast, aby były to opaski odporne na działanie czynników chemicznych (olejów, tłuszczów) i promieni UV. Dodatkowo, dla lepszego efektu wizualnego, opaski zaciskowe dobrać można do koloru kołpaków, dzięki czemu będą one mniej widoczne.
 • Opaska zaciskowa w medycynie — opaski służące tamowaniu intensywnych krwotoków kończyn. Ich cechą charakterystyczną jest specjalna konstrukcja, która pozwala na szybkie założenie na dowolną kończynę. Poza tym to opaski wykonane ze wzmocnionego tworzywa sztucznego, a dodatkowo z mechanizmem, który uniemożliwia przypadkowe rozpięcie.

Producenci i ceny opasek zaciskowych

W sprzedaży znaleźć można opaski zaciskowe i samozaciskowe bardzo różnych producentów. Do najpopularniejszych marek, które oferują przeróżne obejmy, należą m.in.: EPM, Norma, Neo, Topex, Bradas, Krzys-Pol, Vorel, Koelner, Flo, Corona, Modeco i wiele innych.

Różna jest także cena opasek. Najtańsze opaski zaciskowe kosztują dosłownie kilka groszy. W tej cenie nabyć można trytytki do kabli. Jeżeli mają to być większe opaski, które są dodatkowo wzmocnione i mają solidne mechanizmy łączeniowe, należy przygotować się na większy wydatek rzędu do kilkunastu złotych. Droższe od najtańszych plastikowych pasków zaciskowych są też opaski samogasnące jednak i tutaj cena jest wręcz śmiesznie niska. Zwłaszcza wówczas, kiedy to zakup hurtowy opakowania liczącego sobie kilkadziesiąt lub nawet kilkaset sztuk. Najdroższe są natomiast opaski ślimakowe, które stosuje się w przemyśle. Wówczas to wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu złotych.



Przy montażu opaski dodatkowo może zachodzić konieczność wykorzystania służących tym elementom akcesoriów. Przydają się kołki i siodełka mocujące, podstawki montażowe czy tabliczki opisowe.

Przykładowe ceny opasek zaciskowych

Rodzaj opaski

Cena

Opaska obejma ślimakowa skręcana 220-240 mm (1 sztuka)

ok. 2,50 zł

Opaski ze stali nierdzewnej INOX 127 × 4,6 (100 sztuk)

ok. 55,00 zł

Opaska zaciskowa otwieralna 350 × 7,5 biała (100 sztuk)

ok. 45,00 zł

Opaski wykrywalne 365 × 7,5 (100 sztuk) - detektowalne

ok. 100,00 zł

Opaska zaciskowa 98 × 2,5 biała (100 sztuk)

ok. 2,50 zł

Opaski zaciskowe 2-LOCK 360 × 7,5 z podwójnym stalowym zębem (100 sztuk)

ok. 100,00 zł

Wybór jest więc na tyle szeroki, że każdy znajdzie na rynku opaski dla siebie optymalne. Najczęściej to paski do kabli czy kołpaków. Wówczas można postawić na najprostsze opaski zaciskające, ewentualnie przy przewodach zastanowić się nad opaskami niepalnymi i samogasnącymi. W innym wypadku, kiedy to elementy instalacji wodnych, powietrznych czy gazowych, jak i w motoryzacji do łączenia węży i przewodów, opaska powinna być odporna na warunki atmosferyczne, czynniki chemiczne, uszkodzenia mechaniczne i korozję.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny