Mata osłonowa naturalna

Maty osłaniające to produkty, którymi szybko i niedrogo osłonimy się przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz. Te osłony ogrodowe w zależności od rodzaju mogą także pełnić funkcję zacieniającą i osłaniająca przed wiatrem. Mata z naturalnych materiałów powstaje poprzez wiązanie z sobą roślinnych fragmentów. Są ekologiczne i harmonijnie komponują się z otoczeniem zieleni ogrodów. Daję efekt przytulności i są atrakcyjne wizualnie. Maty na ogrodzenia dostępne są w kolorach naturalnych oraz barwione lub malowane.  Doskonale nadają się jako tło i oparcie dla roślin. Wyróżnić należy:

  • Trzcinowa i słomiana mata na balkon to produkty lekkie i niedrogie. Mogą być wykonane z całej trzciny, dzięki czemu dają efekt zarośli. Maty w słomkowym kolorze dają efekt przytulności. Doskonale komponują się ze stylem rustykalnym oraz nowoczesnym.
  • Mata rattanowa i wiklinowa są niedrogim rozwiązaniem bardzo efektownym brązowo- czerwonym kolorze. Mają trwałość kilku lat. Wiklinowe przesłony dają bardzo ciekawe efekty wizualne i stanowią doskonałe tło dla roślin balkonowych.
  • Maty bambusowe cechują się trwałością i wytrzymałością. Dlatego będą odpowiednie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest solidna osłona na płot. Mogą być wykonane z różnej grubości bambusa, co daje odmienne efekty wizualne.
  • Maty drewniane i z kory doskonale chronią przed wiatrem. Najczęściej do produkcji mat wykorzystywana jest leszczyna o jasnym kolorze lub egzotyczne drewno w postaci sztachetek.
  • Maty osłaniające z innych materiałów naturalnych jak np. wrzos czy paproć to subtelne przesłony, lekko prześwitujące. Mają nieregularną fakturę. Doskonale wpisują się w nowoczesny oraz rustykalny styl.

Mata osłonowa sztuczna

Maty osłonowe balkonowe ze sztucznych materiałów najczęściej wytwarzane są z technorratanu lub PVC. Sprzedawane są zazwyczaj w rolkach. Można kupić je także na metry. Dostępne są w różnych kolorach, łatwo więc dobrać je do aranżacji balkonu czy tarasu. Wystarczy rozwinąć rolkę i przypiąć do barierek balkonu specjalnymi zaciskami. Osłona na balkon z PVC to doskonała alternatywa dla mat rattanowych i innych z tworzyw naturalnych. Są od nich trwalsze, bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Takie maty osłaniające są elastyczne, łatwo więc dopasować je do dowolnego kształtu. Bardzo dekoracyjne i łatwe w utrzymaniu czystości. Nie tracą swoich walorów pod wpływem śniegu czy mrozu. Doskonale wpisują się w nowoczesne aranżacje, ale odpowiednio dobrane sprawdzą się także w stylu klasycznym. Wyróżniamy następujące rodzaje mat osłonowych sztucznych:

  • Technorattan na balkon to materiał imitujący naturalne osłony ogrodowe. Do złudzenia przypomina wyglądem naturalny rattan. Może przypominać wyglądem trzcinę, bambus czy wiklinę, lecz jest od nich trwalszy i bardziej odporny na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Mata rattanowa występuje w szerokiej gamie kolorystycznej i nie traci koloru pod wpływem słońca czy deszczu. Technorattan łatwo utrzymać w czystości, gdyż wystarczy do tego woda z dodatkiem detergentu.
  • Maty osłaniające z tworzywa sztucznego to osłony ogrodowe wykonane z winylu lub poliestru. Doskonale osłaniają przed wiatrem i są nieprzezroczyste. Są odporne na blaknięcie i mogą być zainstalowane na balkonie przez cały rok, bez konieczności demontażu. Można je skracać bez ryzyka uszkodzenia całej maty. Mogą być gładkie lub imitować bluszcz, trawę, winorośl lub inna roślinność.
  • Mata na balkon tekstylna jest tkane ze sztucznych włókien. Blendy mają zwartą budowę i szeroką kolorystykę. Najczęściej przeplata się je przez szczebelki balkonu. Są efektownym tłem dla balkonu. Mogą mieć różnorodne nadruki jak np. postacie z bajek. W takiej wersji są świetnym wykończeniem balkonowego kącika dla dzieci. Można je prać w pralce. Ich wadą jest to, że wymagają demontażu przed zimą. Jeśli szukasz więcej rozwiązań, sprawdź także ten artykuł o rodzajach zabudowy balkonu.

Promocje na balustrady - sprawdź!

Mata osłonowa – ceny i opinie

Maty na ogrodzenia cieszą się dużą popularnością i uznaniem użytkowników. Uznawane są za element sprawiający, że balkon staje się miejscem przytulnym, osłoniętym przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Maty bambusowe, trzcinowe czy wiklinowe uważane są za ekologiczne i wpisujące się w najnowsze trendy. Ceniona jest ich uroda, doskonałe komponowanie się z roślinnością, a także funkcjonalność. Maty z tworzyw sztucznych oceniane są jako niezwykle trwałe i solidne. Technorattan na balkon i osłony ogrodowe chwalony jest za długowieczność i łatwość utrzymania czystości oraz za walory wizualne.

Za wadę maty na ogrodzenia z materiałów naturalnych uważana jest jej podatność na uszkodzenia oraz konieczność demontażu na zimę. Użytkownicy obawiają się, że pozostawione maty bambusowe lub z trzciny nie przetrwają mrozu i śniegu. Mata na balkon z tworzyw sztucznych ma wielu przeciwników, którzy twierdzą, że jest to materiał nieekologiczny i drogi.

Eksperci zwracają uwagę, że mata na balkon nie tylko dodaje walorów estetycznych, ale także zapewnia chłód w czasie upałów, ogranicza przeciągi, zwiększa bezpieczeństwo małych dzieci i zwierząt domowych. Doradzają, by maty naturalne stosować tam, gdzie zależy nam na efekcie naturalnego ogrodu. Świetnie sprawdzą się np. w ogrodach japońskich. Maty tekstylne i z tworzyw sztucznych dają zdaniem ekspertów wiele możliwości zastosowania. I chociaż nie są ekologiczne, to są bardzo trwałe. Mata rattanowa z technorattanu wygląda naturalnie i z powodzeniem zastąpi swój ekologiczny odpowiednik. Technorattan na balkon z pewnością będzie służył dłużej.

Przykładowe ceny osłon balkonowych

Rodzaj maty

Wymiary

Cena

Mata osłonowa bambusowa

1,2 x 3 m

34,90 zł

Maty wiklinowe

1,5 x 3 m

82,50 zł

Maty z trzciny

1,5 x 5 m

38,73 zł

Osłona na balkon z łodyg paproci

150 X 300 cm

89,00 zł

Mata ogrodzeniowa z kory

1,5 x 3 m

135,00 zł

Maty z chrustu

100 x 300 cm

79,98 zł

Technorattan na balkon

5 x 0,9 m

270 zł

Osłona na balkon z tworzywa sztucznego

90 cm x 500 cm

99,99 zł

Ażurowe lub transparentne balkony nie zapewniają prywatności. Z pomocą maty na ogrodzenia możemy stworzyć przytulną, prywatną przestrzeń. Osłona na balkon pozwoli nam uzyskać całkowicie odmienny efekt wizualny w zależności od rodzaju, który wybierzemy. Maty bambusowe czy wiklinowe są piękne, lecz znacznie mniej trwałe od maty osłonowej z technorattanu. Wybór zależy przede wszystkim od naszych preferencji i upodobań.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny