Panele grzewcze na podczerwień - zasada działania

Grzejniki na podczerwień działają w oparciu o fale światła czerwonego. Dzięki temu możemy uzyskać podobny efekt do naturalnego ogrzewania przy pomocy promieni słonecznych. Panele grzejne funkcjonują na podobnej zasadzie co znane wszystkim piece kaflowe. Zamiast powietrza, ogrzewane zostają ściany wewnętrzne, a także wszystko co znajduje się wewnątrz. Ogrzane ściany oraz przedmioty, następnie oddają ciepło, dzięki czemu w pomieszczeniu mimo chłodnego powietrza, zostaje zapewniony odpowiedni komfort cieplny.

Panele grzewcze na podczerwień w efekcie gwarantują temperaturę odczuwalną wyższą o nawet 3 stopnie Celsjusza. Oznacza to, że termometr będzie pokazywał niższą wartość. Taki sposób działania paneli grzewczych na podczerwień nie jest bez znaczenia dla rachunków. Są one nawet o 5-7 procent niższe w porównaniu do konwencjonalnych form ogrzewania. Zasada działania tradycyjnych grzejników jest zupełnie inna. Na początku ogrzewane zostaje powietrze, które automatycznie unosi się do góry. Dopiero gdy ulega schłodzeniu zaczyna opadać. W ten sposób powstaje cyrkulacja, która przynosi dość duże straty ciepła. W efekcie uzyskujemy ciepłe powietrze, które jest suche. Dodatkowo krążące powietrze z grzejników unosi kurz oraz pyłki. Osoby będące alergikami czują z tego tytułu olbrzymi dyskomfort.

Ogrzewanie na podczerwień - zalety

Już przy powyższym rozeznaniu, w jaki sposób działają panele grzewcze, mogliśmy się przekonać o ich podstawowych zaletach. Jednak jest ich zdecydowanie więcej. Elektryczne panele grzewcze na podczerwień wyposażone są w termostat. Dzięki temu uzyskujemy oczekiwaną przez nas temperaturę. Warto zdecydować się na panele infared o wyższej mocy. To pozwala na zdecydowanie krótszy czas nagrzewania pomieszczenia.

Do kolejnych zalet ogrzewania na podczerwień zaliczymy:

  • Mniej problemów związanych z eksploatacją paneli - w porównaniu do tradycyjnych form ogrzewania, elektryczne panele infared nie zmuszają nas do konserwowania całej instalacji, czy też składowania opału. Dodatkowo panele grzewcze na podczerwień nie wymagają serwisowania. Dlatego korzystanie z nich jest mało kłopotliwe.
  • Uniwersalne zastosowanie - elektryczne panele grzewcze na podczerwień mają szerokie zastosowanie. W ich przypadku nie ma konieczności montażu skomplikowanych instalacji. Wystarczy dostęp do źródła energii elektrycznej. Dlatego panele infared mogą z powodzeniem ogrzewać mieszkania, domy jednorodzinne, a nawet lokale użytkowe.
  • Nowoczesny design - panele grzewcze są projektowane w taki sposób, aby swoim wyglądem idealnie dopasowywały się do nowoczesnych wnętrz. Spełniają one nie tylko swoją funkcję grzewczą, ale jednocześnie stają się oryginalnym i jednocześnie nieodłącznym elementem wystroju wnętrz.
  • Panele infared są przyjazne dla środowiska - w porównaniu do tradycyjnych form ogrzewania, elektryczne grzejniki na podczerwień nie emitują żadnych zanieczyszczeń, a także dochodzi do emisji dwutlenku węgla.
  • Przyjazne dla zdrowia - suche powietrze powoduje duży dyskomfort. Do objawów zbyt niskiej wilgotności powietrza zalicza się wysuszanie śluzówki, chrypka, podrażnione gardło, a nawet większe prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenie spojówek. Elektryczne grzejniki na podczerwień nie tylko zapewniają wyższą wilgotność powietrza, ale również nie wprawia w ruch pyłków i kurzu. Dzięki temu ogrzewanie na podczerwień jest wyjątkowo sprzyjające dla dzieci, alergików i osób, które często zapadają na choroby dróg oddechowych.
  • Brak pleśni i grzybów - pleśnie i grzyby rozwijają się w miejscach, w których mamy do czynienia z wysoką wilgotnością, jednocześnie panuje przy nich niska temperatura. Ogrzewanie na podczerwień powoduje osuszanie ścian. Dlatego ogrzewane ściany są zdecydowanie bardziej odporne na rozwój pleśni i grzybów. Sprawdź także ten artykuł o grzejnikach na podczerwień.

Pompy ciepła - najlepsze modele

Grzejniki na podczerwień - ceny i opinie

Panele grzewcze ze względu na wysoki wymiar korzyści, zaczynają powoli wypierać konwencjonalne ogrzewanie. Warto jednak przekonać się jeszcze, jaki jest koszt zakupu grzejników na podczerwień. Mając rozeznanie cenowe, przekonamy się o tym, iż inwestycja w tradycyjne sposoby ogrzewania są dużo wyższe. Okazuje się, że za jeden panel zapłacimy od 200-300 złotych wzwyż. Ostateczna cena będzie zależeć od mocy, ilości paneli, a także ich wyglądu.

Przykładowe ceny paneli grzewczych na podczerwień

Nazwa produktu

Cena

Elektryczne panele grzewcze Trotec TIH300

Ceny od 349,00 zł - bardzo dobre opinie

Ogrzewanie na podczerwień Ir, pilot + termostat

Ceny od 339,00 zł - bardzo dobre opinie

Elektryczne panele Ir Cronos 450W App WiFi

Ceny od 369,00 zł - bardzo dobre opinie

Elektryczne panele grzewcze na podczerwień Ecosun 1000W

1094,00 zł

Ecosun U 300W panel grzewczy na podczerwień

514,00 zł

HSteel 400W panel grzewczy na podczerwień

549,00 zł

HSteel 500W panel grzewczy na podczerwień

649,00 zł

Ecosun K + 100W Slim panel grzewczy na podczerwień, ścienno-sufitowy

362,00 zł

Hot-Top 3200W panel grzewczy na podczerwień, sufitowy

2345,00 zł

Acanto 110 Łazienkowy grzejnik hybrydowy, panel grzewczy na podczerwień 450W

899,00 zł

Helisea 110 Łazienkowy grzejnik hybrydowy, panel grzewczy na podczerwień 450W

899,00 zł

HGlass 400W szklano-ceramiczny grzejnik łazienkowy, panel grzewczy na podczerwień z relingami, biały

1135,00 zł

Klima 7 grzejnik hybrydowy, dualny panel grzewczy z relingiem 750W

1382,00 zł

Kółka do grzejnika HSteel, 4 szt.

65,00 zł

Uchwyty ścienno-sufitowe 2 szt. do paneli grzewczych, Ecosun S+

40,00 zł

Zestaw Ecosun U+ 1000W panele grzewcze na podczerwień 2 szt. z programowalnym regulatorem temperatury

2340,00 zł

Zestaw HSteel Basic 600W panel grzewczy na podczerwień, grzejnik hybrydowy z termostatem gniazdkowym

759,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny