Sposób zasilania pieca centralnego ogrzewania

Sposób zasilania pieca jest pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem kotła. Typ paliwa będzie miał wpływ na ceny ogrzewania, oraz komfort obsługi pieca. W domach jednorodzinnych najczęściej montujemy:

Kotły gazowe –są jednymi z najpopularniejszych kotłów stosowanych w domach jednorodzinnych. Zapewniają optymalną temperaturę w pomieszczeniach i są bardzo wygodne w obsłudze. Kotły gazowe nie wytwarzają zanieczyszczeń w kotłowni i mogą być w łatwy sposób rozbudowywane. Funkcjonalność tego typu pieców jest porównywalna z funkcjonalnością kotłów elektrycznych. Jednak wyróżniają je znacznie niższe ceny eksploatacji. Kotły gazowe są dostępne w dość zróżnicowanych przedziałach cenowych. Koszty zakupu wahają się od 5 000 do 15 000 zł (w zależności od specyfiki i mocy kotła).

Piece na pellet – to coraz popularniejsze rodzaje kotłów, które charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Zazwyczaj posiadają automatyczne podajniki i duże zbiorniki paliwa. W domach jednorodzinnych sprawdzą się zarówno piece z podajnikiem ślimakowym jak i pneumatycznym. Jedyną istotną niedogodnością stosowania tego typu kotłów jest konieczność posiadania dużej przestrzeni magazynowej, w której zgromadzimy paliwo. Opał na jeden sezon może zająć całe pomieszczenie, bądź zostać umieszczony w zbiorniku zewnętrznym. Piece na pellet z podajnikiem pneumatycznym mogą przenosić paliwo z odległości kilkunastu metrów. Jest to dość wygodne rozwiązanie, jednak rzadko wykorzystywane w domach jednorodzinnych ze względu na wysokie ceny. Dobre jakościowo kotły na pellet (dedykowane do domów jednorodzinnych) nabędziemy za 6 000 do 8 000 zł. Jednak produkty z długim podajnikiem pneumatycznym mogą już kosztować powyżej 10 000 zł.

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

Jednym z najczęściej polecanych piecy zasilanych pelletem jest kocioł stałopalny C.O. TERMO-TECH PELL NIUL. Jest to kocioł charakteryzujący się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Ma dużą moc (zakres mocy od 5,4 do 18 kW co wystarcza na ogrzanie domu o powierzchni do 180 m2), jest tani w ekspoatacji i wyposażony w inteligentny sterownik samodzielnie dobierający parametry pracy. To oszczędza naprawdę dużo czasu. Model jest wyposażony w sterownik obsługujący 3 pompy: C.O, C.W.U. oraz pompę dodatkową.

Kocioł stałopalny Termo-Tech Pell Niul wykonany jest z atestowanej stali kotłowej o grubości 6 mm. Zajmuje stosunkowo niewiele miejsca (jego wymiary to 925x1170x1148 mm). Kocioł daje tez możliwość podłączenia regulatora pokojowego i modułu GSM Spider, jak również zaworu mieszającego za pomocą modułu zaworu Aligator.

Jego cena to około 8500 zł (sprawdź ofertę w ramce po prawej stronie).

Piec na ekogroszek –tego typu kotły dobrze wpisują się w aktualne trendy proekologiczne. Piec na ekogroszek jest przyjazny dla środowiska naturalnego (niska zawartość siarki i popiołu), a jednocześnie dość wygodny w użytkowaniu. Ekogroszek może być paczkowane bądź sprzedawany luzem. Ekogroszek w paczkach może być nieco droższy, jednak sprawia, że miejsce jego magazynowania pozostaje czyste.

Wśród kotłów na ekogroszek dużą popularnością cieszą się piece firmy Eco-Med z Pleszewa. Piece Pleszew charakteryzują się dobrą jakością, a jednocześnie przystępną ceną. Za piece CO typu  KWM-SGR (moc znamionowa 25 lub38 kW) zapłacimy od 6 500 do 7 700 zł. Warto zaznaczyć, że jest to korzystna oferta, która sprawia, że piece Pleszew cieszą się stałym zainteresowaniem.

Piec węglowy – to najpopularniejszy typ kotłów na paliwo stałe. Piece węglowe nadal cieszą się dużą popularnością (za którą przemawiają atrakcyjne ceny zakupu i kosztów ogrzewania budynku). W domach jednorodzinnych dobrze sprawdzają się tradycyjne piece wszystkopalne (bez skomplikowanych sterowników i dmuchaw). Ich jedyną wadą jest konieczność regularnego dokładania opału i systematycznej kontroli paleniska. Nieco wygodniejsze w użytkowaniu będą piece nadmuchowe, wyposażone w sterowniki. Tego typu produkty zapewniają dobre parametry grzewcze i utrzymują stałą temperaturę w palenisku przez dłuższy czas. Dobrym przykładem mogą być całodobowe piece Pleszew typu UKS-P. Tego rodzaju kotły są wyposażone w całodobowy system kontroli spalania, który zwiększa komfort obsługi. Za węglowe piece Pleszew(dedykowane do domów jednorodzinnych) zapłacimy od 2 640 do 3 300 zł. Jest to dwukrotnie mniej niż w przypadku kotłów na ekogroszek.

Piec centralnego ogrzewania dwufunkcyjny służy także do podgrzewania wody do mycia. Jest jednak droższy, ale ma znacznie większą moc.
Piec centralnego ogrzewania do domu - rodzaje, zalety, wady, który wybrać?

Kotły grzewcze - jednofunkcyjne kontra dwufunkcyjne

Piece w dobrych cenach

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty na interesujący Cię piec - wypełnij ten formularz. W odpowiedzi skontaktują się z Tobą firmy zainteresowane realizacją Twojego zlecenia.

Sprawdź!

Po wyborze sposobu zasilania kotła trzeba jeszcze zdecydować o jego pozostałych funkcjach. W ofertach handlowych znajdziemy piece  CO jedno oraz dwufunkcyjne. Kocioł jednofunkcyjny służy jedynie do ogrzewania pomieszczeń. Z reguły posiada niedużą moc i jest tańszy w zakupie. W ofertach handlowych znajdziemy jednofunkcyjne piece na pellet, gaz, ekogroszek, olej opałowy oraz węgiel. Jednak w domach jednorodzinnych często montuje się także kotły dwufunkcyjne, które służą do podgrzewania wody użytkowej. Tego typu piece CO stosują tzw. priorytet podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że dopóki będzie zapotrzebowanie na ciepła wodę, piec będzie ogrzewał ją w pierwszej kolejności. Centralne ogrzewanie zostanie uruchomione dopiero po zaspokojeniu zapotrzebowania na c.w.u. Jest to wygodne rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie dobrze w okresie jesienno-zimowym. Kotły dwufunkcyjne mogą być nieco droższe niż ich jednofunkcyjne odpowiedniki, jednak zmniejszają rachunki za ogrzewaną wodę. Alternatywą dla tego rodzaju kotła są zazwyczaj podgrzewacze elektryczne, które wiążą się z podniesieniem comiesięcznych rachunków.

A może piec gazowy kondensacyjny?

Decydując się na kotły gazowe warto pomyśleć o nowoczesnych urządzeniach kondensacyjnych. Piec gazowy kondensacyjny jest dość drogi w zakupie, jednak odznacza się mniejszym kosztem eksploatacji. Pracuje w systemie zamkniętym (zamknięta komora spalania) oraz pozwala na odzyskiwanie energii cieplnej ze spalin.  Tego typu piece CO wykorzystują zjawisko kondensacji pary wodnej ze spalin. O ilości odzyskanego ciepła decyduje temperatura wody, która powraca z instalacji. Im niższa będzie temperatura, tym sprawność kotła kondensacyjnego będzie wyższa. Według normy DIN 470278 temperatura normowa wynosi 40O. Jednak niektórzy producenci podają sprawność kotła w odniesieniu do temperatury 30, a nawet 25o. Podane wartości będą w tym wypadku zawyżone. Warto zwrócić na to szczególną uwagę przed zakupem.

Dobry jakościowo piec gazowy kondensacyjny może mieć maksymalną sprawność na poziomie 110 % (w przypadku gazu ziemnego), bądź 109 % (w przypadku propanu). Owa sprawność odnosi się do wartości opałowej paliwa i uwzględnia odzysk energii przez kondensacje. Dla porównania, maksymalna sprawność kotła tradycyjnego może wynosić do 94 %. Możemy zatem przyjąć, że piece kondensacyjne będą o ok. 15 % oszczędniejsze. Jedynym istotnym mankamentem tego rozwiązania, będą wysokie ceny zakupu. Piece kondensacyjne dostosowane do zapotrzebowania energetycznego typowych domów jednorodzinnych mogą kosztować od 10 000 do 16 000 zł. Według optymistycznych prognoz, koszt inwestycji w piec gazowy kondensacyjny zwróci się po 5 – 7 latach od zakupu.

Piec centralnego ogrzewania a zapotrzebowanie budynku na ciepło

Wszystkie piece CO muszą być dobrane adekwatnie do zapotrzebowania budynku na ciepło. Moc urządzenia możemy dobrać adekwatnie do parametrów określonych w projekcie budowlanym. Nie warto inwestować w piece CO o większej mocy. Pamiętajmy, że kocioł przez większość czasu i tak pracuje z mocą nominalną (mniejszą od maksymalnej), co zapewnia jego największą sprawność. W ofertach handlowych coraz częściej pojawiają się kotły gazowe kondensacyjne i piece na pellet o mocy kilku kW. Jest to rozwiązanie dedykowane dla niewielkich, dobrze zaizolowanych domów energooszczędnych.

Wielkość i moc pieca powinna być podyktowana zapotrzebowaniem domu na ciepło. Odpowiedni piec utrzyma w domu stałą temperaturę i nie będzie pobierał za dużo opału.
Piec centralnego ogrzewania do domu - rodzaje, zalety, wady, który wybrać?

Moc kotła będzie łatwa do ustalenia w przypadku, gdy dysponujemy kompletnym projektem budowlanym. Jednak w przypadku starszych zabudowań określenie zapotrzebowania na energię cieplną budynku może być bardziej problematyczne. Jeśli nie dysponujemy odpowiednimi obliczeniami, możemy założyć, że zapotrzebowanie energetyczne wynosi:

  • 140 do 160 W/m2 – w słabo zaizolowanych budynkach wybudowanych przed1980 rokiem.
  • 80 do 100 W/m2 – w przypadku słabo zaizolowanych budynków powstałych w okresie pomiędzy 1980, a 1995 rokiem.
  • 60 do 80 W/m2 – w przypadku budynków powstałych po roku 1995.

Powyższe wskaźniki stanowią wartość orientacyjną. Przed zakupem pieca warto dokonać indywidualnych obliczeń.

Czym warto kierować się podczas zakupu pieca centralnego ogrzewania?

Niemal każdy typ kotła może spełnić swoją funkcję w domu jednorodzinnym. Jednak przed zakupem warto zastanowić się nad kosztami zakupu oraz eksploatacji. Najtańsze w zakupie będą tradycyjne kotły węglowe (tzw. wszystkopalne). Węgiel jest dostępny w dość atrakcyjnych cenach, zatem koszty eksploatacji także nie będą zbyt wysokie. Jednak znacznie wygodniejszy w użytkowaniu będzie piec na ekogroszek oraz piece na pellet. Są to rozwiązania dedykowane dla osób, które nie mają czasu na regularne dokładanie opału i kontrolę temperatury paleniska. Niestety piec na ekogroszek może być dość kosztowny w eksploatacji. To niegdyś tanie paliwo bardzo szybko drożeje i nic nie wskazuje na to, żeby owa tendencja miała się zatrzymać. W niektórych regionach naszego kraju, cena kalorycznego ekogroszku przekroczyła już 1 100 zł za tonę.Piece na pellet mogą być nieco tańsze w użytkowaniu, jednak przed ich zakupem warto zapoznać się z cenami okolicznych dostawców tego opału.

Przed zakupem i montażem pieca warto zapoznać się także z lokalnymi wymogami prawa. Sprawdźmy, czy w naszym rejonie nie ma zakazu stosowania kotłów na paliwo stałe, bądź czy taki zakaz nie będzie niedługo wprowadzony. W niektórych przypadkach piec gazowy kondensacyjny bądź piec elektryczny będą jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Ich zastosowanie jest szczególnie polecane w domach pasywnych, które posiadają niewielkie zapotrzebowanie na energię cieplną.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny