Piec gazowy Vaillant – wysoka sprawność i elegancki wygląd

Kocioł kondensacyjny oszczędza koszty i naturalne środowisko

Kotły gazowe Vaillant jednofunkcyjne i dwufunkcyjne z zasobnikiem należą do najbardziej wydajnych technologii na dzisiejszym rynku. W odróżnieniu od wcześniej budowanych kotłów nisko- i stałotemperaturowych, nowoczesny piec kondensacyjny Vaillant jest w stanie wykorzystać wytwarzane spaliny do pozyskania energii cieplnej. Dzięki temu każdy piec Vaillant pracuje z wyższą wydajnością niż zwykłe urządzenia grzewcze, chroni środowisko naturalne i domowy budżet.

Kocioł gazowy kondensacyjny firmy Vaillant opiera pozytywne opinie na licznych zaletach, m.in.:

  • Wysoka sprawność energetyczna dochodząca do 98%.
  • Oszczędność paliwa do 30% w porównaniu ze starszymi urządzeniami.
  • Dbałość o bezpieczeństwo, zamknięta komora spalania.
  • Cicha praca urządzenia, może być zainstalowane w dolnym miejscu.
  • Możliwość współpracy z pompą ciepła albo kolektorami słonecznymi.
  • Przystępna cena inwestycji.

Tradycyjny kocioł gazowy, jeszcze do niedawna mający opinie najlepszego, potrafił schłodzić spaliny do wciąż wysokiej temperatury około 120°C, co skutkowało ucieczką do komina znacznej części niewykorzystanej energii cieplnej. Jak się okazuje, konwencjonalne kotły gazowe nie mogą długotrwale pracować w niskich temperaturach spalin, ponieważ poniżej 55°C z pary zawartej w spalinach tworzy się kwaśny kondensat. Miedziane albo żeliwne wymienniki ciepła ulegają korozji w kontakcie z tym kondensatem, co prowadzi w krótkim czasie do zniszczenia kotła.

Kocioł kondensacyjny posiada konstrukcję przystosowaną do kondensowania spalin w temperaturze nawet około 30°C. Wymienniki ciepła zbudowane ze stali nierdzewnej albo stopów glinu i krzemu są bardziej rozbudowane i odporne na działanie kwasów. Wykorzystanie energii cieplnej zawartej w spalinach podnosi znacznie sprawność kotła, co przekłada się wprost na ograniczenie kosztów grzewczych oraz szkodliwej emisji. Kotły kondensacyjne mogą pracować jako dwufunkcyjne z zasobnikiem do ogrzewania wody użytkowej oraz pomieszczeń.

Jak działa piec kondensacyjny Vaillant

Piec Vaillant spala mieszankę gazu i powietrza o ściśle określonym składzie. Gorące spaliny zostają wstępnie schłodzone w dwustrefowym wymienniku ciepła, a następnie trafiają do sekcji, w której następuje ich schładzanie do 30-40°C. Para wodna zostaje skroplona, a prawie cała energia cieplna zostaje przejęta przez czynnik grzewczy w instalacji. Chłodne spaliny są wywiewane na zewnątrz, a kwaśny kondensat jest kierowany do kanalizacji.

W odróżnieniu od tradycyjnego kotła z otwartą komorą spalania, piec gazowy Vaillant nie pobiera powietrza z pomieszczenia i nie odprowadza spalin do wysokiego komina, który musi wytwarzać odpowiednie podciśnienie. Nowoczesny kocioł pobiera powietrze specjalnym przewodem spoza budynku i drugim przewodem odprowadza chłodne spaliny. Unika się w ten sposób nawiewu zimnego powietrza do pomieszczenia oraz niebezpieczeństwa wydostania się spalin do wnętrza. Zapewniony jest komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo, praca kotła jest cicha i niezwiązana z dopływem powietrza z mieszkania. Zamiast masywnego komina, wystarczy przewód do poziomego wyrzutu spalin. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź najlepsze oferty z twojej okolicy.

Rodzaje pieców kondensacyjnych Vaillant

Instalacja grzewcza odpowiednia do kotła kondensacyjnego

Warunkiem efektywnej pracy systemu grzewczego w domu jest zarówno kocioł, jak i cała instalacja grzewcza. Planując ogrzewanie w nowym budynku, dobrze jest wziąć pod uwagę ogrzewanie powierzchniowe, które wymaga znacznie niższej temperatury czynnika grzewczego niż system grzejników. Działanie w zakresie niskich temperatur zapewnia uzyskanie przez kocioł wysokiej sprawności dzięki możliwości skraplania pary zawartej w spalinach i odzyskiwanie znacznych ilości ciepła. Inną zaletą niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego jest duża pojemność cieplna instalacji, a tym samym długi cykl pracy palnika z minimalną mocą.

Nie znaczy to, że kocioł kondensacyjny może współpracować tylko z ogrzewaniem podłogowym. Zastosowanie grzejników i zaawansowanej automatyki do sterowania ogrzewaniem nie wyklucza współpracy z nowoczesnym piecem na przykład firmy Vaillant. W okresie dużych mrozów piec kondensacyjny może podgrzewać wodę do równie wysokiej temperatury, co kocioł klasyczny. Wprawdzie w tym czasie jego sprawność będzie niższa z powodu braku kondensacji, jednak w skali całego roku i tak pozostanie wysoka.

Piec gazowy podczas montażu oraz piec vaillant, piec kondensacyjny vaillant
Jaki piec vaillant wybrać, czyli polecany piec kondensacyjny vaillant i cena

Kotły kondensacyjne wymagają jednak odmiennej konstrukcji przewodów odprowadzania spalin. Niska temperatura spalin nie powoduje naturalnego ciągu w kominie. Komora spalania jest zamknięta i wyposażona w wentylatory zasysające powietrze do spalania oraz wywiewające spaliny. Ze względu na agresywne kwasy kondensatu, przewód spalinowy musi być wykonany z materiałów kwasoodpornych. Murowany komin trzeba wyposażyć we wkład ze stali stopowej.

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

Cennik pieców kondensacyjnych Vaillant

Cena pieca kondensacyjnego firmy Vaillant zależy przede wszystkim od modelu pieca i jego mocy.

  • Piec jednofunkcyjny (ogrzewanie) – moc 10 kW, cena ok. 4800 zł; moc 24 kW, cena ok. 6500 zł.
  • Piec dwufunkcyjny (ogrzewanie i ciepła woda) – moc 7-24 kW, cena ok. 4900 zł.
  • Piec wiszący z zasobnikiem – moc 7-20 kW, zasobnik 120 l, cena ok. 6700 zł.
  • Piec stojący z zasobnikiem – moc 6-32 kW, zasobnik 150 l, cena ok. 10000 zł.

Modernizacja ogrzewania – niższe koszty, wyższy komfort

Statystycznie biorąc, właściciele starszych domów stanowią niewątpliwie większość. Nowoczesne niegdyś systemy grzewcze, dzisiaj zużywają zbyt dużo gazu albo oleju. Wpływa to nie tylko na stan portfela właścicieli, ale również obciąża nadmiernie środowisko. Energia cieplna pochodząca ze spalania paliwa w znacznej części bezpowrotnie znika przez komin domu.

Wymiana starego, często przewymiarowanego kotła na nowoczesny kondensacyjny kocioł dwufunkcyjny pozwala zaoszczędzić wiele energii. Nowoczesna technika grzewcza rozwijana od dziesięcioleci przez firmę Vaillant reguluje płynnie moc palnika w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Na dodatek odzyskuje 10-20% ciepła zawartego w spalinach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny