Pilarka stołowa – definicja i rodzaje

Czym jest piła tarczowa stołowa?

Pilarka tarczowa jest bardzo popularnym narzędziem, bezcennym w pracy specjalistów i przydatnym w garażu każdego mężczyzny. Mała przecinarka idealnie nadaje się do elementów drewnianych i drewnopochodnych, a nawet lekkich tworzyw sztucznych.

Przecinarki często występują w formie mobilnego elektronarzędzia, aczkolwiek na większy komfort pracy pozwala pilarka stołowa. To narzędzia najczęściej z drewnianym blatem i zamontowaną tarczą. Z reguły są to piły elektryczne, co jest ważne dla stabilności podczas przecinania materiałów, rzadziej – narzędzia akumulatorowe. Dzięki temu charakteryzują się większą mocą od pilarek ręcznych. Piła tarczowa stołowa często jest też narzędziem najazdowym z prowadnicą, co ułatwia cięcie pojedynczych materiałów.

Różne są też jej rodzaje. Mogą się one od siebie różnić precyzją cięcia czy mocą narzędzia. Małe, słabsze piły elektryczne są zalecane użytkownikom indywidualnym, którzy potrzebują narzędzia do prac domowych na własny użytek. Mocniejsze krajzegi posłużą profesjonalistom, gdyż są szybsze, a przy tym precyzyjniejsze.

Rodzaje stołowych pił elektrycznych

Piła tarczowa stołowa do cięcia drewna jest popularnym narzędziem, dlatego wyróżniamy kilka jej rodzajów. Uwzględniając najpopularniejszy podział, są to następujące piły stołowe:

 • Pilarka stołowa uniwersalna – mała przecinarka o niedużej mocy. Zalecana do użytku prywatnego do przydomowego garażu. Przy doborze odpowiedniej tarczy (np. uniwersalna, widiowa, specjalistyczna) pilarka poradzi sobie z cięciem większości materiałów (drewno, tworzywa sztuczne, materiały drewnopochodne). Dzięki niewielkiej masie jest też urządzeniem w miarę mobilnym.
 • Pilarka stołowa precyzyjna – specjalistyczna pilarka uniwersalna. To sprzęt wysokiej jakości, który ma wyższą cenę, dlatego jest zalecany dla profesjonalistów.
 • Piła stołowa z heblarką – funkcjonalne narzędzie 2w1 do przecinania i heblowania. Piła z heblarką jest więc idealna do niewielkiego warsztatu, gdzie ze względu na niewielką ilość miejsca cenimy wszechstronne narzędzia o szerokim zastosowaniu.
 • Piła stołowa na siłę – przecinarka stołowa zasilana prądem trójfazowym. Dzięki temu ma wyższą moc, a większa prędkość obrotowa przekłada się na wydajniejszą i precyzyjniejszą pracę. Niezbędna w zakładach i warsztatach zajmujących się produkcją mebli.
 • Piła stołowa formatowa – narzędzie o dużym stole, którego prowadnice pozwalają z wielką precyzją przecinać elementy o większych gabarytach.

Polecane pilarki - sprawdź je!

Znając zalety i wady poszczególnych pilarek stołowych, możemy z łatwością wybrać narzędzie, które będzie optymalne do naszych potrzeb i wymagań. Oczywiście przy wyborze zawsze ważna jest też cena narzędzia. Dlatego poza nowymi pilarkami stołowymi możemy kupić używane krajzegi, na przykład inwestując w dobry sprzęt z rynku wtórnego od renomowanego producenta. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach i cenach pilarek tarczowych.

Jak wybrać krajzegę do cięcia drewna?

Najważniejsze parametry techniczne pił tarczowych stołowych

Jeśli wybieramy pilarkę stołową, pod uwagę musimy wziąć nie tylko jej rodzaj, ale też najważniejsze parametry. Mają one wpływ na wydajność, szybkość i precyzję pracy takiego narzędzia. Do najważniejszych parametrów należą:

 • Moc – jeśli potrzebujemy pilarki, aby ciąć drewno twarde i grube, moc narzędzia powinna być wysoka. Dla użytku domowego powinna to być pilarka o mocy przynajmniej 1500 W.
 • Prędkość obrotowa – im wyższe obroty tarczy, tym lepiej, gdyż cięcie jest szybsze i precyzyjniejsze. Optymalnie, kiedy tarcza piły stołowej obraca się z prędkością przynajmniej 5000 obrotów na minutę (rpm). To wystarczająca prędkość dla precyzyjnej obróbki materiałów.
 • Napięcie zasilania – do pracy w przydomowym garażu możemy posłużyć się pilarką zasilaną prądem jednofazowym o napięciu 230 V, czyli energią ze zwykłego gniazdka. Ewentualnie możemy nawet skorzystać z przecinarki akumulatorowej. Piły do profesjonalnego użytku powinny być zasilane tzw. siłą, czyli prądem trójfazowym o napięciu 400 V.
 • Waga – mała i lekka przecinarka będzie odpowiednia, jeśli mamy zamiar przesuwać sprzęt, a nawet pracować z nim w systemie mobilnym. Duża krajzega powinna mieć swoje stałe miejsce w garażu. W zamian zawsze to sprzęt z dodatkowymi prowadnicami, które ułatwiają cięcie drewna i innych materiałów.
 • Wyposażenie – im sprzęt jest bogatszy w dodatkowy osprzęt, tym to narzędzie bardziej uniwersalne i wszechstronne. Dodatkowym atutem przecinarki jest na przykład heblarka. Przede wszystkim zwróćmy jednak uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Ważne więc, aby w standardzie sprzęt miał wyłącznik awaryjny czy klin rozdzielający.

Podział pilarek stołowych pod względem zastosowania

Z parametrami powiązane jest przeznaczenie pił stołowych. Zasadniczo, im słabsze parametry, tym niższa cena urządzenia i odwrotnie. Pod kątem przeznaczenia pilarki stołowe dzielimy na:

 • Piła stołowa dla amatorów – do użytku prywatnego najlepsze są pilarki uniwersalne. Ich dużą zaletą jest niska cena, która idzie w parze z niewielką wagą i przeciętną mocą, ale wciąż wystarczającą do użytku domowego. Zwłaszcza że przy użyciu właściwych tarcz możemy nimi ciąć drewno, materiały drewnopochodne, a nawet tworzywa sztuczne.
 • Piła stołowa dla profesjonalistów – do użytku profesjonalnego (np. w zakładach produkujących meble) musimy wybrać urządzenia precyzyjne o znakomitych parametrach technicznych.

Pilarka tarczowa stołowa – nowa czy używana?

Ze względu na dużą różnorodność na rynku znajdziemy pilarki dostępne w różnej cenie, zależnej od parametrów. Jeśli na zakup piły stołowej przeznaczymy ok. 1000 złotych, możemy wybierać wyłącznie pośród urządzeń o słabszych parametrach technicznych – przeciętnej mocy i prędkości obrotowej tarczy do 3000 rpm. Będzie to niewielka i lekka przecinarka stołowa, którą dzięki temu możemy przestawiać w inne miejsce garażu.

Alternatywą będą używane, ale mocniejsze i precyzyjniejsze pilarki stołowe z oferty renomowanych producentów (np. Makita, Bosch, Dedra, DeWalt, Metabo). Zawsze to gwarancja nabycia sprzętu najwyższej jakości, który o ile jest w dobrym stanie technicznym, powinien posłużyć nam przez wiele kolejnych lat.

Bez względu na potrzeby, wymagania i stan portfela każdy powinien dziś znaleźć przecinarkę dla siebie optymalną. Jeśli sprawdzimy parametry techniczne sprzętu oraz opinie o danym produkcie, na pewno dostaniemy narzędzie dostosowane do swoich potrzeb i w akceptowalnej przez nas cenie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny