Wybieramy pochłaniacz wilgoci – rodzaje, ceny, opinie, porady

Urządzenie pochłaniające wilgoć – dla poprawy zdrowia

Wilgotne powietrze szkodzi zdrowiu i sprzętom domowym

Ilość wody znajdującej się w powietrzu określa się procentowo używając pojęcia wilgotności względnej. Jest to wyrażony w procentach iloraz ilości wody w danej temperaturze i maksymalnej ilości wody, jaka może się w tej temperaturze w powietrzu pomieścić.

Wilgotność powietrza zależy od temperatury jak panuje w pomieszczeniu. Najbardziej korzystna jest wilgotność powietrza rzędu 40% do 60% przy temperaturze od 18°C do 22°C. Wilgotność względna powyżej 60% sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych. Te osiedlają się głównie na chłodnych ścianach i w kątach pomieszczeń, gdzie skrapla się woda. Największym zagrożeniem dla zdrowia jest wdychanie zarodników grzybów. Działają one mocno drażniąco na drogi oddechowe, co może prowadzić do chronicznego zapalenia zatok. Na dodatek zarodniki są groźnymi alergenami.

Wysoka wilgotność powietrza jest też bardzo odpowiednia dla roztoczy kurzu domowego. Szczególnie astmatycy odczuwają zwiększoną liczbę pajęczaków, powodujących kaszel i duszności, a także reakcje alergiczne.

Pleśń narusza nie tylko zdrowie, ale również podłoże, na którym grzyby rosną. Szczególnie cierpią od tego tapety, tynki i mury. Także meble, książki i dokumenty mogą być uszkodzone przez wilgoć. Konieczne są jakieś wyciągacze wilgoci albo urządzenie pochłaniające wilgoć, aby ratować zdrowie, sprzęty i budynek. Zanim zdecydujesz się na zakup pochłaniacza wilgoci, warto przede wszystkim ustalić, czy jest on rzeczywiście potrzebny. Sprawdź zatem ten artykuł o różnego rodzaju higrometrach.

Pochłaniacz wilgoci – różne techniczne metody działania

Do redukowania nadmiernej wilgotności powietrza stosowane są w zasadzie cztery różne metody techniczne, które odznaczają się różnym stopniem skuteczności i wydajności działania. Te właściwości decydują o tym, do jakiego celu poszczególne urządzenia najlepiej się nadają.

  1. Kondensacyjny osuszacz wilgoci: Chłodziarka wytwarza chłodną powierzchnię, na której może się skraplać para wodna, odprowadzana potem w postaci płynu. Im wyższa temperatura i wilgotność pomieszczenia, tym wydajniej pracuje urządzenie. Ta technika daje się dobrze skalować i nadaje się do domu do pomieszczenia dowolnej wielkości.
  2. Pochłaniacz wilgoci Peltiera: Tutaj również następuje kondensacja pary wodnej na chłodnej powierzchni, która jednak tym razem jest chłodzona przez elektryczny element - ogniwo Peltiera. Ponieważ wydajność pracy nie jest zbyt duża, ten typ nie nadaje się do suszenia całego mieszkania.
  3. Adsorpcyjny osuszacz wilgoci: W tym typie urządzenia wilgoć z powietrza jest wchłaniana przez materiały higroskopijne. Efekt jest tym większy, im chłodniejsze jest powietrze. Z tego względu adsorpcyjny zbieracz wilgoci nadaje się również do osuszania nieogrzewanych pomieszczeń piwnicznych.  Materiały adsorpcyjne muszą być regularnie regenerowane, co w większości aparatów odbywa się automatycznie.
  4. Pochłaniacz wilgoci z granulatem: Całkowicie bierny, niewymagający zasilania elektrycznego zbieracz wilgoci, oparty na adsorpcji wody przez higroskopijne sole. Stosowany jest wkład zawierający granulat albo specjalne tabletki. Efekt suszenia jest raczej niewielki i może rozwiązać tylko bardzo lokalne problemy.

Wybór odpowiedniego pochłaniacza wilgoci

Pochłaniacz wilgoci do łazienki

Łazienka jest często pomieszczeniem o zbyt dużej wilgotności powietrza. Ponieważ zarówno wartość temperatury jak i wilgotności mieszczą się tutaj w górnych przedziałach, do łazienki lepiej będzie się nadawać elektryczny kondensacyjny osuszacz wilgoci. Nie ma oczywiście problemu z pytaniem, gdzie kupić różne wyciągacze wilgoci, ważniejsze jest pytanie o ceny. Cena urządzenia zależy od typu i marki, i może się wahać od 160 zł do 2000 zł i więcej za duże i wydajne osuszacze powietrza.

Czasem wystarczają rozwiązania proste i tanie. Przede wszystkim w małych łazienkach sprawdzają się proste pochłaniacze wilgoci, niewymagające zasilania. Są niedrogie, łatwe w zastosowaniu i nie zajmują dużo miejsca.

Działanie opiera się albo na kryształach soli, które pochłaniają wilgoć i z czasem się nią nasączają, albo na zastosowaniu sykatywów, czyli wysuszających soli kwasów pochodzących z kalafonii. Wkład i tabletki w wariancie z solą mają tę dużą zaletę, że są bezwonne i całkowicie nieszkodliwe. Sykatywy natomiast zawierają przeważnie jony metali ciężkich, co nie jest obojętne dla zdrowia i z tego względu ta opcja nie jest zalecana.

Elektryczne urządzenia pochłaniające wilgoć są bardziej profesjonalne, ale też ich ceny są wyraźnie wyższe. Powietrze z pomieszczenia jest zasysane przez wentylator i kierowane do wnętrza urządzenia. Tam znajduje się albo chemiczny środek adsorpcyjny, albo wymiennik ciepła, na którym skrapla się woda.

Czyste powietrze w Twoim domu - polecane oczyszczacze powietrza

Pochłaniacz wilgoci do mieszkania

Decydując się na redukcję wilgoci w mieszkaniu, powinno się wybrać kondensacyjny osuszacz powietrza albo adsorpcyjny o odpowiednio dużej wydajności. W zależności od tego, czy ma być użyty do domu jako całości, czy też nadmierną wilgotność wykazują tylko niektóre pomieszczenia, wybór pochłaniacza wilgoci można odpowiednio zawężać.

Dla uzyskania szczególnie szybkiego efektu obniżania wilgotności powietrza, można uruchamiać „wyciągacze wilgoci” po kolei w osuszanych pomieszczeniach. Zamyka się drzwi pomieszczenia i aktywuje osuszanie, aż wilgotność powietrza osiągnie pożądaną wielkość. Następnie aparat przenosi się do następnego pomieszczenia i powtarza zabieg.

Jeśli trzeba przemieszczać się po dużym mieszkaniu z wieloma pomieszczeniami, celowe jest zwrócenie uwagi na mobilny model osuszacza wilgoci. Ceny dużych aparatów o znacznej wydajności mogą przekraczać 2000 zł, a wersje przemysłowe nawet 6000 zł.

Pochłaniacz wilgoci do sypialni

W pokoju sypialnym temperatura powietrza panuje zwykle niższa niż innych pomieszczeniach, dlatego aparat kondensacyjny nie wykaże swojej pełnej wydajności. Poza tym w nocy wymagana jest praca pochłaniacza wilgoci bez hałasu.

Do sypialni zdecydowanie zaleca się adsorpcyjne pochłaniacze wilgoci. Trzeba też wziąć pod uwagę, że osuszane powietrze może zostać lekko podgrzane. Z tego względu ogrzewanie w sypialni należy ustawić na nieco niższym poziomie, aby utrzymać w nocy przyjemny klimat.

Nie tylko długotrwale podwyższona wilgotność powietrza i związana z tym pleśń stwarza problemy. Drugiej skrajności – zbyt suchego powietrza – też należy unikać. Suche powietrze również psuje samopoczucie, szkodzi zdrowiu i zakłóca sen. Pochłaniacz wilgoci w sypialni należy włączać tylko wtedy, kiedy powietrze jest tam rzeczywiście nadmiernie nasycone parą wodną.Czy warto kupować pochłaniacz wilgoci?

Celowość zakupu urządzenia pochłaniającego wilgoć łatwo jest zweryfikować: Nie tylko wskazania higrometru, ale też zwykła codzienna obserwacja mieszkania mogą tę decyzję uzasadnić. Zaparowane od środka szyby okien, odchodząca od ściany tapeta, smuga pleśni w rogu pokoju – to jednoznaczne oznaki niedostatecznej wentylacji mieszkania i nadmiernej wilgotności powietrza.

Lekceważenie problemu i odkładanie osuszania prowadzi jedynie do pogarszania się stanu ścian i sprzętów oraz do problemów ze zdrowiem wśród mieszkańców domu.

Odpowiednio dobrany pochłaniacz wilgoci (ceny są zróżnicowane i dostępne dla każdego) może skutecznie obniżyć poziom wilgotności powietrza do komfortowego przedziału 40-60%.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny