Zastosowanie ogrodowej pompy do wody i jej działanie

Pompa ogrodowa z przeznaczeniem do różnych zadań

Pompa ogrodowa może służyć do różnych celów. Można ją wykorzystać zarówno do podlewania ogrodu, jak i na działkę do odwadniania. Na przykład do opróżnienia basenu albo zbiornika na deszczówkę, albo do wypompowania wody gruntowej z wykopu. Celem użycia pompy do wody może być:

 • nawadnianie ogrodu,
 • zasilanie różnych systemów do podlewania jak zraszacze i deszczownie,
 • napełnianie basenów i sadzawek,
 • opróżnianie zbiorników ogrodowych,
 • wypompowanie wody po ulewach.

Wprawdzie zawsze znajdą się sceptycy, którzy narzekają, że pompa ogrodowa zużywa energię w formie prądu elektrycznego albo benzyny, niemniej jednak pozwala ona zaoszczędzić setki złotych w ciągu roku, obniżając zużycie drogiej wody z sieci wodociągowej. Ze względu na różnorodność typów i modeli, dobrze jest przed zakupem pompy zapoznać się z jej charakterystyką.

Podlewanie ogrodu posiada znaczny potencjał oszczędności, jeśli tylko zrezygnuje się z sieci wodociągowej i używa wyłącznie wody deszczowej albo gruntowej. Ceny wody dostarczanej centralnie w ostatnich latach znacznie wzrosły i zewnętrzna, niezależna od wodociągów instalacja redukuje w okresie suchego lata rachunki płacone na rzecz gminy. Aby naturalne zasoby wody wykorzystać skutecznie do nawadniania ogrodu, potrzebna jest studnia, zbiornik albo dostęp do stawu i naturalnie pompa ogrodowa, która doprowadzi tę wodę do trawnika i roślin ozdobnych.

Działanie i rodzaje pomp do wody w ogrodzie

Klasyczną, ale mało wygodną metodą podlewania roślin jest konewka. Letnie upały powodują, że codzienne podlewania staje się koniecznością, nawet jeśli wiąże się z pewnym fizycznym wysiłkiem. Przy pomocy pompy można wodę bez problemu przemieszczać z jednego miejsca ogrodu do drugiego. Ozdobne krzewy i rośliny kwiatowe mogą być zaopatrzone w wodę albo, w razie potrzeby, uratowane przed zalaniem i szkodliwym dla korzeni zastojem wody.

Elektryczna pompa ogrodowa, zasilana prądem zapewnia komfort użytkowania i może być użyta, jako sprzęt mobilny, do nawadniania i odwadniania odległych miejsc. Dzięki podłączeniu węża ogrodowego, zraszacza albo systemu nawadniającego, woda dociera tam, gdzie jest potrzebna. Zasadniczo można podzielić pompy ogrodowe na dwie grupy: pompy powierzchniowe i pompy zanurzeniowe.

Pompa powierzchniowa samozasysająca znajduje się poza źródłem wody. Woda jest zasysana poprzez wąż ssący. Natomiast pompa zanurzeniowa, jak sama nazwa wskazuje, jest umieszczana bezpośrednio w zbiorniku z wodą. Poza tymi dwiema grupami istnieją liczne podgrupy. Zalicza się do nich pompy głębinowe, pompy do wody brudnej albo pompy do ogrodowego zbiornika, która nadają wodzie obieg, filtrują ją i napowietrzają. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o pompie abisynce do ogrodu.

Zakup pompy do wody – na co zwrócić uwagę?

Kryteria wyboru pompy do wody

Pompa ogrodowa do prywatnego użytku w ogrodzie nie musi być droga. Istnieją na rynku dobre pompy, które zbierają pozytywne opinie, na przykład firmy Metabo, których cena zaczyna się od 300-400 złotych. Przy większych potrzebach nawadniania albo odwadniania trzeba się oczywiście liczyć z większym wydatkiem. Do najważniejszych parametrów każdej pompy do wody należy:

 • Moc – nie zawsze większa moc oznacza, że urządzenie jest lepsze. Pompa o większej mocy wykazuje możliwość tłoczenia wody na większą odległość i wysokość. Płytka studnia nie wymaga od pompy tak dużej siły jak głęboka. Odpowiednia wysokość tłoczenia pompy da się określić, znając odległość między powierzchnią wodą i poziomem, na jaki ma być podawana.
 • Wysokość poodnoszenia – jest to wysokość, na którą pompa jest w stanie wypompować wodę. W przypadku płytkiej studni wystarczy 9 m. Do wypompowania basenu pompa może mieć wysokość podnoszenia rzędu 6-7 m.
 • Wydajność pompy – jest to objętość wody przepompowana w jednostce czasu. Może być wyrażona w metrach sześciennych albo litrach na godzinę albo minutę. Wydajność rzędu 4000 litrów na godzinę wystarczy do użycia pompy do opróżniania basenu. Komu nie potrzebna jest zewnętrzna sieć wodociągowa, samozasysająca pompa wodna może mieć wydajność ok. 3500 litrów na godzinę.

Każdy rodzaj pompy ogrodowej powinien być wyposażony w ochronę przed przeciążeniem. Nadmierny wzrost temperatury urządzenia, czyli przegrzanie pompy, powoduje samoczynne wyłączenie, co chroni pompę przed zniszczeniem.

Elektryczna pompa ogrodowa zapewnia ciągłą pracę i jest cicha. Ma jednak ograniczony zasięg działania, ponieważ stale musi być podłączona do prądu. Benzynowe pompy do wody mają opinie hałaśliwych i muszą być regularnie zasilane paliwem. Ich zaletą jest duża mobilność, ponieważ są niezależne od zasilania z sieci elektrycznej.

Akcesoria hydrauliczne w dobrych cenach - sprawdź!

Kilka wybranych pomp do wody i ich ceny

Niezawodne przepompowywanie, wypompowywanie oraz tłoczenie wody zapewniają różne typy pomp firmy Metabo. W zależności od potrzeb, mogą być one użyte do osuszania zalanych fragmentów ogrodu, tłoczenia wody ze studni albo ze zbiornika na potrzeby nawadniania, ewentualnie do napełniania i opróżniania basenu. Oto kilka przykładów:

 • Pompa zanurzeniowo-ciśnieniowa – cena ok. 1100 zł.
 • Wielofunkcyjna pompa zanurzeniowa – cena ok. 770 zł.
 • Pompa ogrodowa 4500 l/h – cena ok. 690 zł.
 • Pompa ogrodowa 6000 l/h – cena ok. 1300 zł.
 • Pompa ogrodowa 450 W, 2000 l/h – cena ok. 350 zł.


Zalety ogrodowej pompy do wody

Pompa ogrodowa może być przydatna w wielu sytuacjach. Zwłaszcza właściciele dużych ogrodów powinni mieć to urządzenie, aby zmniejszyć koszty podlewania trawników i kwiatowych rabat. Wprawdzie wzrosną nieco opłaty za prąd, jednak zamiast drogiej wody z sieci można wykorzystać studnię, staw albo po prostu zbiornik na deszczówkę. Ważną zaletą pompy ogrodowej jest możliwość wypompowania wody zarówno z opróżnianego basenu jak i zalanego przez deszcz zagłębienia terenu. Bez użycia pompy trudno jest uchronić korzenie wrażliwych roślin przed szkodliwym zastojem wody.

Do zalet pompy do wody można też zaliczyć szeroki wybór typów i modeli, co pozwala wybrać odpowiednią pompę z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. W przypadku niższej ceny trzeba się oczywiście liczyć z pewnymi ograniczeniami, jak na przykład niezbyt dużą mocą i wysokością tłoczenia. W niewielkim ogrodzie nawet pompa o niewygórowanych parametrach spełni swoje zadanie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny