Nowoczesne pompy centralnego ogrzewania

Idealna pompa do pieca CO - pompa obiegowa

Producenci pomp przygotowali dla swoich klientów wiele innowacyjnych rozwiązań, które łączą w sobie znakomite parametry techniczne, trwałość, wytrzymałość i przystępne ceny. Jeszcze stosunkowo niedawno stosowane były opcje z klasycznym, grawitacyjnym obiegiem wody. Dzisiaj znacznie częściej nabywane są przez klientów nowoczesne pompy obiegowe.

Pompa obiegowa CO to innymi słowy pompa wirowa. Na czym polega jej działanie? Wirnik (stanowiący jej najważniejszy element) poprzez swoje działania nadaje prędkość wodzie znajdującej się w układzie. Dzięki niemu podwyższa się również ciśnienie.

Pompa obiegowa CO to opcja, dzięki której nie ma potrzeby instalowania grubych rur. Można z powodzeniem postawić na mniejszą ich średnicę, a i tak spełniają swoje zadanie. Takie rozwiązanie zapewnia inwestorowi niedużą utratę ciepła w całym układzie, co przekłada się na wydajność ogrzewania. Reguluje się pompy obiegowe CO ręcznie lub też automatycznie.

Warto pamiętać, by pompa tego typu wykazywała dużą odporność na wysokie temperatury, mowa o tych sięgających nawet 90 stopni Celsjusza. Pompa obiegowa CO to wybór wart rozważenia.

Pompy c.o. – wiodący producenci

Najbardziej znanymi producentami pomp c.o. są dziś:

  • GEKO
  • LFP
  • Weberman
  • WILO
  • Grundfos

Marka Grundfos ma w swojej ofercie zarówno wspominane już pompy obiegowe, jak i pompy cyrkulacyjne. Te dwa rodzaje pomp cieszą się dużym powodzeniem wśród kupujących. Drugie z nich wybierają klienci choćby ze względu na to, że przyspieszają one obieg wody ciepłej i gorącej w układzie. Można dzięki ich zastosowaniu w dużej mierze ograniczyć straty energii, która byłaby wygenerowana do ogrzania wody zimnej.

Obecna od lat na rynku marka Grundfos to w opinii wielu specjalistów niekwestionowany lider, jeśli chodzi o technologię tworzenia pomp. Jej produkty mają szeroki obszar zastosowań, a firma rozwija się niezwykle prężnie, zaskakując klientów najwyższą jakością wykonania swoich produktów. Nowoczesne rodzaje proponowanych przez nią pomp bazują na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i dopasowaniu ich do potrzeb użytkowników.

Z pewnością warto wybrać innowacyjny model pompy z termostatem. Ona bowiem wyłącza się wtedy, kiedy działanie jej jest bezzasadne. Dzięki temu można wygenerować spore oszczędności, gdy chodzi o ogrzewanie. Jeśli planujesz zlecić wykonanie instalacji grzewczej, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert wykonawców.

Nowoczesne i praktyczne pompy wodne

Warto zaznaczyć, że pompy wodne stosowane są z wielkim powodzeniem nie tylko w przypadku centralnego ogrzewania. Mają bowiem rację bytu również w przypadku innych układów, mowa choćby o generowaniu ciepłej wody użytkowej. Gwarantować one mogą także zaopatrzenie w wodę.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Wybierając dla siebie pompę wodną, warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii:

  • Jej niska cena nie powinna być głównym wyznacznikiem, bowiem jest to zakup na lata i zdecydowanie warto zainwestować w egzemplarz wysokiej jakości, by nie zmagać się z ciągłymi naprawami.
  • Parametry techniczne, jakie posiada pompa wody, muszą być dostosowane do typu budynku i oczekiwań odbiorców.
  • Typ pompy wody również nie jest pozbawiony znaczenia.
  • Warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Gdy będzie ona dostatecznie wysoka, zagwarantuje oszczędności w eksploatacji.
  • Wybór modelu pochodzącego od wiodącego producenta sprawdzi się zdecydowanie najlepiej.

Ceny pomp do pieca CO

Ile wynosi cena pompy obiegowej CO lub pompy cyrkulacyjnej? Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Tak naprawdę rozpiętość w kwestii ceny jest dość znaczna i uzależniona jest choćby od rodzaju egzemplarza, jego klasy energetycznej czy też producenta.

Cena pompy obiegowej to średnio 300-500 złotych. Zdarzają się niekiedy egzemplarze w cenach rzędu 150-200 złotych, jednak wielu klientów wybiera dla siebie rozwiązania uchodzące w powszechnej opinii za lepsze jakościowo.

Dość podobne ceny obowiązują w przypadku pomp cyrkulacyjnych. Kupimy je za 200-400 złotych. Przypomnieć warto, że ich zadaniem jest dostarczenie wody o odpowiedniej temperaturze zarówno do grzejników, jak i kranów.

Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania mają niekiedy wbudowaną pompę, nie ma wówczas konieczności jej nabywania. Jednak często są one pozbawione tego elementu, trzeba zatem go dokupić, by cieszyć się bezawaryjną pracą układu grzewczego.

Pompy c.o. w budownictwie jednorodzinnym i nie tylko

Pompa do wody – opinie

Opinie klientów na temat pomp obiegowych i cyrkulacyjnych są zwykle bardzo dobre. Jednak nie można liczyć na nie wówczas, kiedy kupujący kierują się przy wyborze wyłącznie ceną, wybierając model najtańszy i niekoniecznie najlepszy pod względem jakości. Kiedy jednak postawią oni na egzemplarze wiodących producentów, zyskują pewność, że ich pompa do wody nie zawiedzie.

Ci, którzy zdecydowali się na zakup modelu elektronicznego, podkreślają w swoich opiniach, że był to relatywnie duży wydatek, jednak koszty szybko im się zwróciły. Nie brak nadal wielbicieli pompy do pieca CO manualnej, która uchodzi za rozwiązanie sprawdzone.

Czy zawsze w budynku jednorodzinnym wystarcza zakup jednej pompy obiegowej CO lub pompy cyrkulacyjnej? Otóż nie. Choć w zdecydowanej większości przypadków jeden egzemplarz pompy do wody jest odpowiedni, to niekiedy budynek jest na tyle duży lub jego budowa na tyle nietypowa, że należy dokupić kolejny element, by cieszyć się dobrą pracą całości układu. Pompa cyrkulacyjna to zakup wart rozważenia.

Pompy centralnego ogrzewania - funkcjonalność

Warto zwrócić uwagę na fakt, że te elementy pełnią dwie zasadnicze funkcje. Pierwszą z nich jest dbanie o to, by w budynku nie dochodziło do utraty ciepła. Druga polega na grzaniu wody. I choć pompy obiegowe do pieca CO nadal uchodzą za rozwiązanie najpopularniejsze, to istnieje grono klientów stawiających na pompy cyrkulacyjne.

Podkreślmy, że pompy obiegowe sprawdzają się z wielkim powodzeniem zarówno w przypadku zastosowania tradycyjnych grzejników naściennych, jak i coraz bardziej w naszym kraju popularnego ogrzewania podłogowego, na które stawia dziś szereg inwestorów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny