Rodzaje prostowników do akumulatora

Akumulatory samochodowe różnią się między sobą budową. Aby móc je naładować, potrzebny jest odpowiedni prostownik, który będzie dopasowany do parametrów akumulatora. Urządzenia te różnią się między sobą budową. Z tego względu można wymienić prostowniki do akumulatorów samochodowych jako standardowe, mikroprocesorowe lub trakcyjne. Oprócz tego wyróżniają się one między sobą inną ceną, a także możliwościami, jakie oferują.

Prostowniki do ładowania akumulatorów, dzielimy na:

  • Standardowe - bazą takiego prostownika do ładowania jest transformator. Urządzenie w zupełności wystarczy do naładowania większości akumulatorów w samochodach osobowych.
  • Ładowarki mikroprocesowe - ładowarka mikroprocesowa opiera się na mikroprocesorze, co zwiększa bezpieczeństwo procesu ładowania. To pozwala na ładowanie akumulatora prostownikiem bez konieczności odłączania auta od instalacji elektrycznej. Gdy dojdzie do naładowania akumulatora, ładowarka mikroprocesowa ulega automatycznemu wyłączeniu. Ponadto ładowarka mikroprocesowa umożliwia odsiarczanie akumulatora.
  • Prostowniki trakcyjne - specjalistyczne ładowarki, które pozwalają na ładowanie akumulatora prostownikiem takich urządzeń, jak wózki widłowe, czy też elektryczne samochody osobowe.

Prostownik do akumulatora - na co zwracać uwagę przed zakupem?

Wybór prostownika nie powinien stanowić dla nas większego problemu, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na standardowe rozwiązania. Jednak w przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń warto zwrócić uwagę m.in. na napięcie wyjściowe i zasilające, dedykowany akumulator, jaki może być nim ładowany, a także prąd ładowania szczytowy oraz skuteczny. Są to najważniejsze parametry, które wskazują nie tylko o efektywności ładowania, ale również jego bezpieczeństwie.

Patrząc na prąd ładowania szczytowy i skuteczny, należy mieć na uwadze, iż ten pierwszy jest zazwyczaj wyższy od pierwszego wskaźnika. Optymalną wartość, jaką osiągnie prostownik do akumulatora w przypadku prądu ładowania, powinien wynosić jedną dziesiątą pojemności akumulatora. Brak odpowiedniej wartości przyczyni się do bardzo długiego ładowania akumulatora. Napięcie wyjściowe oczywiście powinno wynosić 230 V. Jednak sprowadzane akumulatory ze Stanów Zjednoczonych wykazują się niższym napięciem - 110 V, co wymaga przed ich zastosowaniem podłączenia do transformatora.

Najlepsze promocje na akcesoria samochodowe — sprawdź je!

Prostownik do akumulatora na białym tle oraz polecane prostowniki do akumulatorów samochodowych
Jaki prostownik do akumulatora warto wybrać, czyli ładowarki do akumulatorów samochodowych

Istotnym parametrem jest napięcie wyjściowe, które musi odpowiadać napięciu akumulatora. Wskaźnik ten zawsze podawany jest w woltach. Najczęściej patrząc na napięcie wyjściowe, ładowarka producenci oznaczają ją 6/12V, bądź też 12/24V. Dzięki temu możliwe jest ładowanie akumulatora prostownikiem o różnym napięciu.

Nie zawsze zwracamy uwagę na wagę oraz wymiary prostownika do akumulatorów samochodowych. Okazuje się, że takie parametry mają bardzo duży wpływ na komfort korzystania, a także przechowywania prostownika. Mniejsze urządzenia można z powodzeniem wozić ze sobą w samochodzie. Natomiast bardzo duże, wymagają przechowywania w garażu, a ich stosowanie jest też bardziej stacjonarne. Jeśli szukasz więcej porad sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Nie bez znaczenia jest także dodatkowe wyposażenie, które może znacznie ułatwić nam ładowanie akumulatora prostownikiem. Dobrze jest, aby prostownik do akumulatora był wyposażony w woltomierz oraz amperomierz. Dzięki temu możemy na bieżąco śledzić wartości takie, jak prąd ładowania, a także napięcie ładowania. Najczęściej ładowarka mikroprocesowa wyposażona jest w wyświetlacz LCD, który pokazuje wszystkie potrzebne nam wartości. Ułatwieniem jest także pokazany poziom naładowania akumulatora. Dzięki temu możemy oszacować pozostały czas do pełnego naładowania.

Niezwykle ważne jest to, aby prostownik do akumulatorów samochodowych zapewniał bezpieczne ładowanie. Dlatego przed zakupem urządzenia koniecznie sprawdźmy, czy jest ono wyposażone w stabilizację napięcia i prądu ładowania. Ułatwieniem na pewno będzie prostownik do ładowania, który sam zakończy pracę po pełnym naładowaniu akumulatora. Wtedy praktycznie całkowicie minimalizujemy ryzyko wystąpienia zwarcia. Wygodną funkcją jest soft-start. Jest to przydatna opcja szczególnie przy całkowicie rozładowanych akumulatorach. Dzięki temu, zarówno prostownik, jak i akumulator są dobrze zabezpieczone przed zniszczeniem.Prostowniki do akumulatorów samochodowych - ceny

Dla wielu osób kluczowym elementem przy wyborze prostownika do akumulatorów samochodowych jest ich cena. Tak naprawdę najtańszy prostownik jesteśmy w stanie zakupić już za kilkadziesiąt złotych. Jednak, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, to warto dopłacić nieco więcej, a zakupić urządzenie wyposażone w potrzebne funkcje.

Przykładowe ceny i opinie sprawdzonych prostowników do akumulatorów

Nazwa produktu

Cena

Prostownik do ładowania 12V 24V z rozruchem 600A

Cena od 479,00 zł - bardzo dobre opinie

Prostownik, ładowarka do akumulatora 6 - 12V, ładowarka producenci DUO Volt Polska

Cena od 59,00 zł - bardzo dobre opinie

Prostownik, ładowarka do akumulatora, automatyczny 12V - 24V, ładowarka producenci Volt Polska

Cena od 249,00 zł - bardzo dobre opinie

Prostownik z Funkcją szybkiego ładowania GZL-30 30A 12V - 24A, ładowarka producenci Mar-Pol

129,99 zł

Prostownik z rozruchem GZL-70 60A 12V/24V + 180A Mar-Pol

249,00 zł

Urządzenie rozruchowe prostownik 1000A APA Bully Power Pack

599,00 zł

Prostownik ładowarka do akumulatora 12/24V Duo Mobi 15A Volt Polska

99,00 zł

Prostownik z rozruchem Class 430 12/24V 360A LCD Geko

349,00 zł

Prostownik z rozruchem Class 630 12/24V 550A LCD Geko

419,00 zł

Prostownik elektroniczny do akumulatorów NFC1800 6/12/24V Prouser

380,00 zł

Prostownik ładowarka inteligentny impulsowy 6V 12V LCD

115,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny