Taczka budowlana – krótka charakterystyka

Rodzaje taczek

Podstawowy podział taczek uwzględnia głównie ich zastosowanie. Wyróżnić można taczki ogrodowe oraz taczki budowlane. Choć nie jest to sztywny podział, to jednak taczka ogrodowa może się nie sprawdzić na placu budowy. Taczki dla celów domowych i ogrodniczych są zazwyczaj wykonane z plastiku i charakteryzują się niewielkimi wymiarami. Będą one pomocne przy przewożeniu liści, trawy czy innych drobnych elementów.

Taczki budowlane są cięższe i bardziej wytrzymałe. Misa do taczki ma charakterystyczny kanciasty kształt, który umożliwia transport materiałów budowlanych. Taczka ta podobnie jak wózki budowlane posiada bardzo solidną konstrukcję. Na budowie głównie sprawdzi się taczka aluminiowa lub stalowa. Taczka wykonana z aluminium, choć jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, to może być podatna na odkształcenia w przypadku przewożenia bardzo ciężkich materiałów. Natomiast taczka stalowa jest ciężka, ale wytrzymała i solidna.

Na rynku spotkać można również inne rodzaje taczek takie jak drewniane, które najlepiej sprawdzają się jako element dekoracyjny oraz taczki z tworzywa sztucznego. Każda taczka posiada koła, których jakość wpływa na komfort prowadzenia. Najlepszym wyborem będą koła pompowane, które z łatwością poradzą sobie z każdą nawierzchnią. Gorszą opcją są koła plastikowe, zwykle używane w taczkach ogrodniczych. Dodatkowo spawana misa do taczki będzie zrobiona z kilku osobnych części blachy, a w tłoczonej misie do taczki obecny będzie tylko jeden arkusz blachy.

Zastosowanie taczek i wózków budowlanych

Jak już wcześniej zostało wspomniane taczka aluminiowa czy stalowa wykorzystywana jest głównie przy budowie przykładowo domów jednorodzinnych czy wielorodzinnych. Choć wymiary taczki budowlanej nie są duże, to jej wytrzymałość jest na najwyższym stopniu. Spawana lub tłoczona taczka może być również wykorzystana w pracach ogrodowych czy wokół gospodarstwa domowego.

Ciekawą alternatywą dla różnego rodzaju taczek są wózki budowlane lub inaczej transportowe. Jest to funkcjonalny sprzęt, który sprawdzi się zarówno przy budowie, jak i w domowych zaciszu. Cechą, która charakteryzuje wózki budowlane jest to, że mogą być one składane i chowane z łatwością w ustronne miejsce. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o narzędziach budowlanych.

Wymiary i ładowność taczek

Przeglądając oferty producentów czy chociażby portal ceneo.pl można zauważyć, że taczki mają różne wymiary, ładowność oraz pojemność. Czym różnią się od siebie dwa ostatnie dwa parametry? Ładowność oznaczana jest w kilogramach i oznacza maksymalne możliwe obciążenie dla taczki. Najczęściej spotykane są taczki budowlane o ładowności co najmniej 200 kg.

Pojemność to wartość zależna w pełni od szerokości, głębokości i wysokości taczki. Ostateczna wartość podawana jest w litrach. Podczas wyboru taczki warto zwrócić uwagę właśnie na jej głębokość, ponieważ im będzie ona większa, tym łatwiej będzie można transportować worki z cementem czy inne materiały potrzebne na budowie.

Żółta taczka budowlana na miejscu budowy oraz jej wymiary i cena
Jaka może być taczka budowlana, czyli porady zakupowe i cena

Odpowiedni wybór oraz zakupu taczki budowlanej

Taczka budowlana – cena i promocje

Ceny taczek budowlanych mogą być różne w zależności od modelu, ładowności, pojemności czy wykorzystanego do produkcji materiału. Na indywidualne potrzeby domowe wystarczy wybrać taczkę już za około 200 zł. Taczki wykorzystywane na budowach do przewożenia bardzo ciężkich rzeczy można kupić nawet za kilka tysięcy złotych.

Przeglądanie portalu ceneo.pl pozwoli wyszukać promocję cenową, aby zaoszczędzić na zakupie taczki budowlanej. Często można trafić na obniżoną ceną i zyskać rabat w wysokości nawet kilkuset złotych. Aby jednak trafić na dobrą okazję cenową, trzeba regularnie przeglądać sklepy internetowe.

Wykaz wybranych modeli taczek budowlanych wraz z cenami

Model taczki budowlanej

Ładowność

Pojemność

Przykładowa cena

Taczka budowlana Matador Easy Rider

150 kg

60 l

1279,00 zł

Taczka budowlana WB3009

100 kg

60 l

209,10 zł

Taczka budowlana EV 215

260 kg

175 l

2029,50 zł

Taczki do użytku budowlanego - porady praktyczne oraz opinie

Kupując taczkę dla celów budowlanych warto sprawdzić kilka istotnych elementów. Taczka powinna być dostosowana wymiarami i ładownością do zapotrzebowania. Również rodzaj kół czy materiał, z jakiego jest wykonana powinien być odpowiednio dobrany do warunków zaplanowanej pracy. Sztywno przymocowane koła nie sprawdzą się, ponieważ mogą utrudniać użytkowanie taczek. Zdarza się też tak, że taczka sprzedawana jest bez kół, co pozwala zakupić je w późniejszym czasie.

Istotny może być także rodzaj uchwytów oraz to jak się one dopasowują do dłoni. W taczce często przewozi się ciężkie rzeczy, dlatego niewłaściwy uchwyt może doprowadzić do otarć i uszkodzeń naskórka na dłoni. Możliwość wymiany kół czy misy spawanej lub tłoczonej będzie dużą zaletą, co często przewija się w opiniach klientów. Naprawa taczki zamiast kupna nowego modelu pozwala zaoszczędzić pieniądze.

ikona podziel się Przekaż dalej